Co je nutné vědět při pěstování rakytníku?

Rakytník řešetlákový by neměl chybět na žádné zahradě. Je součástí naší pestré stravy od dávných časů, a chemicky vytvořené doplňky stravy jeho místo rozhodně nenahradí.

Dřevina, jejíž bobule jsou zdrojem vitamínů, minerálů a organických kyselin, dokáže působit jako štít, který udržuje naši imunitu funkční. Co potřebujete vědět, pokud jste se rozhodli rakytník pěstovat?

Magická dřevina

V minulosti to byla dřevina, která byla, podobně jako bez černý, téměř u každé chalupy. Významný zdroj vitamínů: rakytník. Keř, jehož plody obsahují vitamín B, C, E, K, a také důležité minerály, jako hořčík a vápník, vám na zahradě rozhodně nesmí chybět. A jaké má rakytník účinky na zdraví? Dokáže nás pomocí směsi vitamínů, minerálů, ale i důležité kyseliny listové, vlákniny a flavonoidů ochránit před volnými radikály. Působí tak jako důležitá prevence civilizačních chorob, a také jako štít, který upevňuje naši imunitu. Tak úžasný je rakytník! Anglicky jej naleznete pod názvem Sea Buckthorn, latinsky Hippophae rhamnoides.

Základ pro pěstování

Než kopnete do země, projděte si základní informace, jak se starat o rakytník. Pěstování na tom správném stanovišti je základ úspěchu. Vyberte si slunné stanoviště, kde je neutrální až zásaditá půda. Sucho mu většinou nevadí, naopak přemokřená a těžká zemina ano. Na stinném stanovišti vám nevykvete.

Vybrali jsme tady místo pro rakytník. Cena sazenic se bude odvíjet od toho, kolik keříků zvolíte. Rakytník je totiž rostlina dvoudomá, proto budete potřebovat samčí i samičí keříky. Na jeden rakytník samičí se doporučuje vysadit alespoň dva samčí. Ideální poměr je 1:6. Při výběru sazenic se řiďte doporučením zkušených pěstitelů, zřejmě totiž ještě nedokážete rozpoznat, o kterou z dvojice jde. Rakytník samec vás v zahradnictví vyjde něco přes sto korun, a rakytník samice okolo dvou set. Samozřejmě záleží na velikosti sazenic.

Zdroj foto: Kartinkin77 / Shutterstock.com

Kdy pokvete a bude plodit?

Když si na zahradě vysadíte rakytník, sklizeň nebude hned. Většinou se uvádí, že keř začne kvést až čtvrtý rok od výsadby. Poté se můžete těšit na vaši první úrodu této superpotraviny.

A kdy sklízet rakytník? Plody dozrávají během srpna a září. Můžete se tedy pustit do otrhávání bobulí. Většinou se ale postupuje tak, že se čeká na první mrazy, kdy plody změknou a ze stromů se oklepou. Samotné obírání keře totiž není právě jednoduché – rakytník je trnitý keř, který vám nedá nic zadarmo.

Jak plody zpracovat

Sklidili jste rakytník? Recepty na jeho uchování vás překvapí svou nenáročností. Zajistíte si tak chutnou a zdravou potravinu, která doplní váš pestrý jídelníček. Obzvláště vhodné je mít tento životabudič po ruce v době, kdy čekáte miminko. Užívat pravidelně rakytník v těhotenství je výborný způsob, jak organismu dodat potřebné živiny.

Jednou z možností, jak zpracovat rakytník, je plody usušit. Tak si získáte výborný základ pro čaj v podzimním a zimním období. 

Můžete si také připravit lahodný džem, kdy plody nejprve povaříte a počkáte, až změknou. Následně je rozmixujete, přidáte cukr a želírovací prostředek, a máte hotovo.

Zdroj foto: Inna Taran / Shutterstock.com

Rakytník pro děti

Přejete si, aby si i vaše děti zamilovaly rakytník? Sirup jim rozhodně zachutná! Vylisujte z rakytníku šťávu a přidejte cukr a trochu kyseliny listové. Takto vzniklý sirup se stáčí do lahví a uchovává v lednici. Děti jej budou milovat! Stačí lžička denně, a imunita je upevněna.

Už se těšíte, až si vypěstujete svůj zdroj vitamínů a důležitých látek? Rakytník by na vaší zahradě rozhodně neměl chybět! Tento skromný keř, který nepotřebuje nic víc, než slunné stanoviště a lehkou alkalickou půdu, se vám na podzim za vaši péči bohatě odmění.

Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.