Pěší turistika: Jaké má výhody pro zdraví a tipy na výlety

Pěší turistika – cestování, nová místa, láska k pohybu a přírodě. Seberte pohodlné boty a pojďte udělat něco pro své zdraví. Turistika je skvělý koníček, jak trávit čas v přírodě.

Všichni určitě známe ten pocit, kdy se nám nic nechce dělat, i když naše tělo by to vyžadovalo. Opravdu populární se teď stává turistika, kterou si po čase jistě zamiluje každý.

Přicházíme totiž na to, že jsme při této aktivitě vlastními pány a nikdo nás nemusí ani do ničeho nutit.

Co je turistika

Spíše než o sport jde o koníček, ve kterém si mnoho lidí získá obdiv a začne jej za sport a pohybovou aktivitu považovat. Jde o cestování na různá místa, poznávání kultury, krajiny, historie a všeho ostatního, co je s daným místem spojeno. Již není pravidlem, že turistika musí nutně znamenat pěší túry. Spíše naopak. Dost často se stává, že cestujeme na místo, kde se zdržíme delší dobu – a od daného bodu poznáváme okolí.

  • Turistika je velmi široce spektrálně zaměřenou aktivitou.
  • Samozřejmě, že člověk může cestovat sám, pak se jedná o turistiku individuální.
  • Ale jak říká jedno přísloví, ve dvou se to lépe táhne. Existují i organizované skupiny lidí, kteří mají společný zájem na poznávání krás Česka i zahraničí.
  • Touto aktivitou je stále více posilován cestovní ruch, který je pro každou zemi hospodářsky velmi důležitý.
  • Česko má rozsáhlé turistické cesty vedoucí po celé zemi, kde můžete objevovat cokoli co si smyslíte – vodopády, hory, hrady a zámky, jeskyně, historické památky, přírodní rezervace a jiné.
turistika
Zdroj foto: Freebird7977 / Shutterstock.com

Turistika dříve a teď

Dříve typický turista vypadal tak, že si sbalil batoh na záda, vzal si jen to nejnutnější, jako je spacák, baterka, lahev s vodou, mapa a odhodlání – a vydal se přesně tam, kam ho srdce táhlo. V dnešní moderní době dost často k takovým potřebám přibyl mobilní telefon s GPS navigací, fotoaparát, chytré hodinky, hromada peněz a třeba i nějaký ten dopravní prostředek.

Místo toho, aby se právě vydal jen tak za nosem, tak si dnes cestu již více plánuje, určuje si místa, která by chtěl navštívit a obecně chce mít větší přehled. Všechny atributy však mají něco do sebe. Jak již bylo na začátku zmíněno, v této aktivitě neplatí žádná pravidla a člověk je sám sobě vlastním pánem.

Druhy turistiky

V dnešní době máme neomezený počet možností, jak a kam vycestovat. Právě díky tomu se dá určit, o jaký druh cestování a turistiky se jedná. Existuje několik oficiálních i neoficiálních druhů, právě podle toho jak, kam, čím, s kým a proč cestujeme. Řadíme je podle určitých kritérií:

  • Podle druhu dopravy – turistika může být pěší, vodní, letecká, cykloturistika a v neposlední řadě autostop, což bývá stále více oblíbeným a hojně využívaným způsobem.
  • Podle destinace, kterou máme za cíl poznat – někdo má raději poznávání přímořských letovisek, někdo preferuje spíše horské oblasti. Jiní zase zamíří jen tak na venkov nebo dají přednost poznávání památek.
  • Cíl konkrétního místa – toto souvisí s druhým bodem. Existují typy lidí, kteří provozují turistiku jen za účelem navštívit konkrétní místo, například nějaký hrad, zámek, poutní místo, město nebo jinou určitou destinaci.

Samotná túra na určité místo může být spjata s dalším koníčkem nebo aktivitou. Dnes už je velmi běžné, že si z takového výletu přivezeme suvenýr, třeba kamínek, pamětní minci či turistickou známku. Nebo cestujeme za účelem nějaké hry, jako bývá například geocaching.

turistika v čechách
Zdroj foto: Maciej Dubel / Shutterstock.com

Nordic walking

Nordic walking neboli severská chůze chytil za srdce již několik generací – mladých i starých, všech lidí bez ohledu na věk. Jedná se o běžnou chůzi, při které používáte speciální hole. Nordic walking je výborný sport, kterým získáte dobrou kondici a shodit můžete i nadbytečná kila.

Výhodou tohoto sportu je jeho dostupnost prakticky po celý rok, v každém ročním období a počasí. Výběr terénu je rovněž na vás, nordic walking můžete praktikovat jak v horách, tak na rovině.

Věděli jste, že při chůzi s nordic walking holemi spálíte až o 40 % více kalorií než při běžné chůzi? Chůze s holemi totiž znásobuje efekt běžné chůze.

Výhody turistiky pro zdraví

O tom, že pravidelný pohyb je zdravý a dokonce nezbytný pro naše tělo, není pochyb. Turistika a samotný pohyb v přírodě pomáhá správné regulaci krevního oběhu nohou a bojuje proti křečovým žilám. Turistika je také skvělým pomocníkem v boji s vysokým krevním tlakem. Mezi další výhody turistiky pro naše zdraví můžeme zařadit:

  • posiluje srdce, zlepšuje jeho činnost a látkovou přeměnu,
  • zlepšuje kapacitu plic,
  • doporučuje se pro diabetiky, protože snižuje hladinu cukru v těle,
  • snižuje riziko nebezpečí úmrtí v důsledku srdečně-cévních chorob,
  • je výbornou prevencí proti osteoporóze,
  • zlepšuje trávení a pomáhá v boji proti trávicím obtížím,
  • a mnohé další benefity.

Dobrá rada: Pokud chcete, aby při turistice netrpěla vaše páteř, nedělejte těžké kroky, našlapujte jen lehce, ne však na paty, tím by byla páteř výrazně přetížená.

Při turistice se řiďte vlastním tempem a poslouchejte své tělo. Dobré tempo budete mít tehdy, když si vedle chůze zvládnete povídat s vaším partnerem.

Turistika není skvělým koníčkem jen pro fyzické zdraví, ale také pro to psychické. Příroda je naší psychohygienou, kde čerpáme novou energii, užíváme si ticho, odpoutáváme se od vlastních problémů. Pobyt v přírodě nám pomůže s odbouráním stresu, napětí, nervozity a dokonce pomáhá i s nespavostí.

Tipy na výlety

Turistika může být prováděna i v zahraničí (oblíbená je také turistika v Rakousku či Slovinsku), ale nyní se podíváme na oblíbené oblasti v naší krásné zemi. V České republice je mnoho nádherných míst, stačí si jen vybrat.

Městská turistika

V rámci vašeho volného času se můžete zaměřit i na turistiku městskou, během které lépe poznáte naši zemi. Česká republika je přece plná krásných míst s bohatou historií a kulturou. Pokud nevíte, kam na výlet vyrazíte nejblíže, navštivte například tato nádherná města:

  • Český Těšín,
  • Chomutov,
  • Hradec nad Moravicí,
  • Mikulov,
  • Šternberk,
  • Karlovy Vary.
Historickou atmosféru a malebné okolí zažijete i ve městě Kutná Hora – jde o památkovou rezervaci zapsanou v UNESCO.

Ať už se nacházíte v kterémkoli českém kraji, v každém najdete mnoho zajímavých míst pro pěší výlety. Pokud jste milovníci hradů, mezi nejznámější pořád patří hrady a zámky, jako je Karlštejn, Křivoklát, Hluboká nebo Lednicko-Valtický areál.

Turistika do přírody

Pokud před ruchem města upřednostňujete ticho a klid hor, pak vám přinášíme i pár tipů kam na výlety do přírody.

Lehká turistika pro rodiny s dětmi – výlet na rozhlednu Čubův kopec v Javornících, turistické stezky na Blatenský vrch, Sirotčí hrad na Pálavě, Stezka Valaška, výlet na Javořici, hrad Valdštejn.

Středně náročná turistika – oblíbené jsou turistické trasy na Sněžku, vrchol Smrk nebo Lysá hora v Beskydech, okruh na Radhošť v Beskydech, Králický Sněžník, Krkonoše, Krušné hory, Adršpachy, Orlické hory, Hrubý Jeseník a jiné.

Tip na výlet: Kaňon Jizery – Riegrova stezka je nádhernou turistickou trasou, naskytnou se vám krásné přírodní scenérie na celé údolí. Zajímavostí je 77 m dlouhá visutá lávka nad řekou.

Čerstvý vzduch, pobyt v přírodě, psychohygiena, dobrá kondice a pohyb vám budou odměnou při pěší turistice. A cíl, který si zvolíte, už zbývá jen na vás. Nezáleží na tom, zda vás více osloví vysokohorská turistika nebo pěší městská turistika, důležité je, že budete provádět aktivitu, která vás baví a děláte tím i něco pro své zdraví.

Ne vždy je třeba cestovat kvůli turistice dlouhé hodiny, začněte poznávat nejdříve vaše město a podnikat turistické výlety v okolí. Můžete si také vyrazit na výlet na prodloužený víkend a dopřát si tak zasloužený odpočinek a čas s rodinou.

Zdroj: veggievagabonds.com, hikingguy.com

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.