Nesedí vám nové tažné zařízení? Nejspíš jste udělali chybu už při výběru

Kdo chce pořídit skutečnou kvalitu, neměl by na ní šetřit. Tohle pravidlo platí ve všech oborech stejně. A nezáleží na tom, zda kupujete zahradní vybavení nebo třeba díly pro osobní čí nákladní automobil. 

Mnohdy si myslíme, že při nákupu přes internet značně ušetříme. Co na tom, že na zboží musíme dlouhé týdny (někdy i měsíce) čekat? Pár ušetřených stokorun nám za to stojí. Leckdy se však naše úspory rozplynou doslova jako pára nad hrncem. A proč tomu tak je?

Když je kvalita garantována pouze na obrázku

Pokud se zaměříme konkrétně právě na tažná zařízení, zjistíme u těch „z Číny“ poměrně závažné vady. Především bývají mnohem náchylnější ke korozi než ověřené produkty od známých značek. A s tím jde obvykle ruku v ruce i obtížná montáž. 

Mnohdy je totiž nutné zakoupený prvek značně upravovat, což se leckdy neobejde bez nutné pomoci vyškoleného pracovníka, a tedy i poměrně velké finanční zátěže. Naopak firmy, které stojí za kvalitními značkovými výrobky, mají tyto aspekty dobře podchyceny. Každý dostupný model tak vystavují dlouhodobému testování a teprve po odstranění všech chyb ho nabídnou koncovým, zákazníkům. Obvykle mají k dispozici nejrůznější zátěžové testy, jež dokáží spolehlivě nasimulovat dlouhodobé užívání apod. Totéž samozřejmě od nějaké no-name firmy očekávat nemůžete.

Nákup v autodílně nebo on-line? Nenechte se napálit

Bylo by však chybou domnívat se, že nákup tohoto nezbytného pomocníka musíte uskutečnit přes autoservis, a to samozřejmě s odpovídající přirážkou. Nákup přes internet je v mnohém výhodnější. Hlavní výhodou je fakt, že si typ požadovaného tažného přípojného zařízení můžete zjistit sami. Poslouží vám k tomu technický průkaz vozidla, kde jsou všechny parametry uvedeny. A pokud si přesto nebudete jistí, stačí kontaktovat zvoleného prodejce přes e-mail nebo telefon a dobrou radu dostanete ihned a zdarma.

Navíc se můžete ihned poohlédnout po recenzích a referencích zákazníků. Takže zatímco v dílně se musíte spolehnout jen na tvrzení jednoho technika, nákup na internetu vám dává mnohem bohatší možnosti. K rozhodování nejste nijak tlačeni a vše si můžete dostatečně rozmyslet. A pokud by přece jen něco nevyšlo, můžete využít možnost bezplatného vrácení do 14 dnů (samozřejmě jen v případě, že zařízení při montáži nijak nepoškodíte).

S opravdu kvalitními modely si poradíte sami

A na co se při výběru tohoto zboží zaměřit? Zejména na to, jak moc mu výrobce „věří.“ Skutečně vyzkoušené a po všech stránkách propracované kousky by proto měly být uživatelsky přívětivé. Jinými slovy, na auto je zvládne s dobrým návodem namontovat i začátečník. Pokud narazíte na prodejce, který u svých produktů doporučuje „výhradně odbornou montáž“, jděte raději o dům dál. To může být dobré u tažných zařízení umístěných napevno, ovšem dnes jsou k mání i jiné a lepší možnosti.

Navíc tato varianta pro vás vůbec nemusí být vhodná. Může s ní mít totiž problém třeba váš parkovací asistent. A v takovém případě je lepší „kouli“ používat jen tehdy, kdy skutečně povezete nějaký těžký náklad.

Náš tip: Hledáte další užitečné návody? Přečtěte si například jak vybrat koberce do auta

Co ještě po montáži zařídit

Jakmile budete mít hotovo, doporučuje navštívit stanici technické kontroly a nechat si vše řádně ověřit. Přece jen – jistota je jistota a vy za celý úkon navíc zaplatíte jen pár stokorun. Posledním krokem je pak zapsání tažného zařízení na dopravním úřadu. Je to jen formalita – ovšem nezbytná pro případnou kontrolu policií. 

A pozor si dejte i na to, aby vámi zvolený model odpovídal údajům v technickém průkazu vozidla. Řídit se musíte zejména svislým zatížením, přípojnou hmotností a užitečným zatížením konstrukce. Pokud si nebudete vědět rady, opět vám se vším poradí výrobce či autorizovaný prodejce tohoto zboží. Vždy se totiž vyplatí sázet na jistotu.

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.