Venkovní žaluzie – jak vybrat?

Venkovní žaluzie se po právu řadí mezi nejúčinnější stínící techniky, které můžete svému bydlení poskytnout. Jsou k dispozici v různých barevných variantách, které snadno sladíte s exteriérem svého domu. Zároveň vám pomohou ušetřit finance z rodinné kasičky.

Uvádíme přehled parametrů, které se podílejí na volbě konkrétní exteriérové žaluzie.

Typ lamel

Nejčastěji se setkáváme s lamelami typu C, F nebo Z. Jaké vlastnosti mají jednotlivé lamely?

 • Lamely typu C – lamely v „Céčkovém“ provedení jsou zaoblené a na svých koncích mají zahnutí dovnitř. Díky tomu je můžete naklápět oběma směry (ven i dovnitř) a regulovat tak sluneční paprsky dopadající do místnosti.
 • Lamely typu F – „eFkové“ lamely jsou druhým zaobleným typem. Tyto však nemají na svých koncích zahnutí, což jim však nebrání k naklápění na obě strany. Díky svému ploššímu profilu vám po úplném vytažení zaberou menší část výhledu z okna.
 • Lamely typu Z – lamely „Zetkového“ typu mají na koncích těsnění. Díky svému tvarování jedna na druhou dokonale doléhají a dokáží tak minimalizovat množství paprsků dopadajících do pokoje.

Kromě písmene je konkrétní typ lamely charakterizován také číslicí, která udává její šířku v mm. Jako příklad si uveďme např. C80, F80 (lamely typu C, F s šířkou 80 mm) nebo Z90 (lamela v provedení Z o šířce 90 mm).

Zdroj foto: Rollo.cz

Barevné provedení

Barevné provedení je zcela ve vaší režii. Mějte na paměti, že zvolená barva se týká nejen lamel, ale také plechů a profilů.

Většina firem nabízí provedení v určitých základních barvách. Pokud však budete mít speciální požadavek na barvu, nepropadejte panice. Existují společnosti, které kromě základního provedení nabízejí i další barevné varianty (většinou podle vzorníku RAL).

Mezi dlouhodobě nejoblíbenější barvy mezi zákazníky patří:

 • stříbrná
 • odstíny šedé
 • bronzová

Ovládání a doplňky

Při výběru ovládání venkovních žaluzií můžete volit ze 3 způsobů:

 • ručně – klikou nebo šňůrkou
 • pomocí nástěnného tlačítka, ev. dálkového ovladače
 • přes telefon, tablet či PC – jde o tzv. Smart Home systém, neboli „chytrá domácnost“, kdy máte možnost na dálku ovládat svou domácnost (např. žaluzie, světla, otevírání vrat aj.)

Elektrické předokenní žaluzie je možné doplnit o automatické sluneční nebo větrné čidlo.

Způsob montáže

Pokud se chystáte na stavbu nového domu a přemýšlíte o pořízení venkovních žaluzií, nabízí se umístění pod omítku, aby nebyly vidět.

V případě dodatečné montáže exteriérových žaluzií máte na výběr z následujících způsobů montáže:

 • s přiznaným krycím plechem – nejčastější způsob dodatečné montáže venkovních žaluzií. Na rám okna se instaluje hliníkový plech, který chrání po vytažení žaluziový systém
 • samonosné provedení – žaluzie se připevňují na rám okna, ev. fasádu
Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.