Vánoce s dětmi mohou být nebezpečné: Pozor na jmelí i svíčky

Vánoce s dětmi jsou kouzelný čas pro celou rodinu. Co dělat, aby se vánoce nezměnily v velkou katastrofu? Jedovaté rostliny, oheň, trouba i svíčky – na toto dávejte velký pozor!

Adventní čas je kouzelný, spolu s rodinou a malými dětmi možná ještě krásnější. Malé ratolesti jsou ale velmi zvídavé, a tak může jednoduše dojít ke katastrofě, která může zkazit celé Vánoce.

Na co si dávat pozor o Vánocích, když je slavíte s malými dětmi?

Aby Vánoce s dětmi nebyly nebezpečné

Krásná atmosféra, z rádia hrají koledy a celou domácností se line vůně pečeného cukroví. Přesně tak vypadá ideální představa Vánoc. Přípravy na adventní čas jsou o to horlivější, když je připravujete pro celou rodinu a vaše malé děti. Ty se totiž především na Štědrý den těší ze všech nejvíc. Jak ale zařídit, aby byl vánočně vyzdobený domov krásný a zároveň bezpečný?

Pozor při pečení cukroví

První možné ohrožení nastává už v době adventní, tedy ještě, než přijde Štědrý den. Řeč je o pečení cukroví. Vaše malé ratolesti vám mohou pomoci při zadělávání těsta, míchání ingrediencí nebo dokonce při vykrajování jednotlivých tvarů. Při samotném pečení však držte jejich nenechavé ručičky stranou a raději je zabavte jinou činností.

Horké plechy totiž mohou být velmi nebezpečné, popáleniny při převrácení pečících plechů na sebe mohou být bolestivé a dlouho léčené. Nikdo si nechce zkazit Vánoce kvůli jedné krátké vteřině nepozornosti.

Oheň

Když už jsme u popálenin, dávejte si pozor také u otevřeného ohně. O Vánocích totiž v každé domácnosti hoří mnoho dekorativních svíček, mezi nimi jasně dominuje adventní věnec se čtyřmi svíčkami. Nikdy však nenechávejte děti samotné v místnosti se zapálenými svíčkami, snadno by mohlo dojít ke katastrofě ve formě požáru nebo třeba k popáleninám. Nevíte totiž, co kreativní dítě plné neomezené fantazie napadne.

Pokud jdete do kuchyně, dítě by mělo jít buď s vámi – nebo svíčku jednoduše sfoukněte. Případně můžete vybrat místo pro svíčku, kam dítě nedosáhne ani s delším předmětem v ruce. Pozor však na ubrusy přesahující přes okraj skříně nebo komody, v takovém případě si na sebe vaše malá láska může svíčku strhnout.

Při večeři pozor na kosti

Poslední výstrahou jsou kosti z kapra při štědrovečerní večeři. Zvolte pro děti buď pečlivě přebranou porci kapra, nebo raději filet bez kostí. Jedině tak si můžete užít krásný a pohodový večer se zakončením u stromečku s dárky bez zbytečných rizik.

Jedovaté vánoční rostliny

Jedovatá cesmína

Mezi symbol Vánoc patří neodmyslitelně cesmína. Drobné červené kuličky, které se přidávají jako dekorace nejčastěji do věnců, mají symbolizovat štěstí celé rodiny. Nemusí tomu tak být ale v případě, že se na cesmínu zaměří dítě. Patří totiž k jedovatým rostlinám, dětskému tělu může způsobit velmi nepříjemnou otravu a je nutné hned navštívit lékaře pro vyčištění žaludku.

Nebezpečné jmelí

Do stejně rizikové kategorie patří také kuličky ze jmelí. To jistě nesmí chybět o Vánocích v žádné domácnosti, raději jej umístěte někam vysoko. Zavěšení na lustr nebo vysoko na zeď bude jistě mnohem bezpečnější. Určitě jste se již někde dočetli, že jmelí patří mezi léčivé rostliny, což je samozřejmě pravda. Listy pomáhají snižovat krevní tlak, působí pozitivně proti nádorům a posilují imunitu. To však neplatí o kuličkách.

vánoce s dětmi
Zdroj foto: Oleksandr Rybitskiy / Shutterstock.com

Děti rády zkouší ochutnávat všechny předměty, které jim vstoupí do cesty, proto ani bílé kuličky nemusí být výjimkou. Jedovatost kuliček není příliš veliká, avšak může zadělat na nepříjemný problém. Některé druhy jmelí mohou být více toxické a jedovaté, v Evropě se však tyto druhy tolik neobjevují.

Vánoční růže může zkazit Vánoce

Nádherná vánoční růže je překrásnou volbou pro dekoraci interiéru či vánočního konferenčního stolku, pozor však na její listy zvlášť v přítomnosti dětí. Vánoční hvězda, jak se této květině také říká, produkuje tekutinu, která může být pro některé lidi velmi jedovatá. Stačí, když se dostane na citlivou kůži a hned způsobí alergickou reakci.

Alergická reakce a podráždění či zčervenání kůže je ale menší problém. Horší je to v případě, že se tekutina dostane do očí, alergická reakce může způsobit dokonce až oslepnutí.

Jak trávíte Vánoce s dětmi vy? Je také něco, na co dáváte u vašich dětí velký pozor?

Zdroj: vitalia.cz


Zajímá vás také

Mohlo by se Vám také líbit

Komentáře jsou uzavřeny, ale trackbacks a pingbacks je otevřen.