Vánoční hvězda: Jak ji pěstovat, aby vydržela co nejdéle?

Vánoční hvězda (vánoční růže, pryšec nádherný) je nezbytnou součástí vánoční výzdoby. Její zbarvené listy připomínající květ dělají z vánoční růže atraktivní vánoční dekoraci.

Vánoční hvězda – pěstování

Jak se starat o vánoční hvězdu, aby vydržela co nejdéle a její listy se zbarvily i další rok je často velmi záhadné, protože rostlina mnohým z nás uhyne ještě před Štědrým dnem. I když péče o vánoční hvězdu nepatří mezi ty nejsložitější, poradíme vám, jak pečovat o vánoční hvězdu, abyste z ní měli radost po celé svátky.

Odkud pochází vánoční hvězda?

Vánoční hvězda nebo pryšec nádherný pochází z Mexika.

Kam vánoční hvězdu umístit?

Vánoční hvězdy mají rády světlo, ovšem ne přímé sluneční. Vánoční hvězdě se bude dobře dařit tam, kde není průvan, ideální teplota v místnosti by měla být 13–16 °C. Vyhněte se okenním parapetům, kde přes den sálá teplo z radiátorů a v noci jsou teploty přímo u okna nízké.

Kdy vánoční hvězdu přesadit?

Pěstování vánoční hvězdy není složité, jen musíte vědět, jak na to. Jestliže jste si koupili vánoční hvězdu před Vánoci, nemusíte ji přesazovat hned. S přesazováním začněte až začátkem jara, vytáhněte ji z pěstebního květináče a zasaďte ji do květináče se substrátem, který je určený pro pokojové květiny. Nový květináč by měl být až o dvě velikosti větší než ten, ve kterém jste hvězdu zakoupili.

Jak zalévat vánoční hvězdu?

Častou otázkou také je, jak často zalévat vánoční hvězdu. Vánoční hvězdy zalévejte střídmě, protože přemokření může rostliny poškodit. Obecně platí, že zalévejte pouze tehdy, když povrch kompostu začíná být suchý. Zalévejte pravidelně, ale ne moc.

Voda by měla být odstátá s pokojovou teplotou. Květináč, ve kterém je rostlina umístěna by měl být opatřen drenážními otvory, ze kterých vyteče přebytečná voda, tu poté z obalu slijte. Vlhkost prodlužuje dobu květu vánoční hvězdy, proto je dobré ji občas pokropit vodou z rozprašovače – ne mnoho, aby listy nenapadla plíseň.

Věděli jste, že vánoční hvězda produkuje tekutinu, která může být velmi jedovatá? Způsobit může alergické reakce, podráždění až slepotu. Držte ji především mimo děti, aby vaše vánoce s dětmi neskončily katastrofou.

Vánoční hvězda a hnojivo

Vánoční hvězdu hnojte pouze v případě, že se jí bude dařit i v dalším roce. Jednou měsíčně ji zalijte hnojivem s vysokým obsahem draslíku.

vánoční hvězda pěstování
Zdroj obrázku: Pixel-Shot / Shutterstock.com

Jak vánoční hvězdu množit?

Vánoční hvězda péče zahrnuje také množení, které je ideální prostřednictvím řízků. Ideální doba pro množení je od dubna do května. Mladé výhonky z rostliny odřízněte, vložte do sklenice s vodou, aby zakořenila, a následně ji přesaďte do vlhčího substrátu pro pokojovky.

Na co si dát pozor při pěstování vánoční hvězdy?

Vánoční růže obsahuje dráždivé látky, které jsou obsaženy v mléku, co vytéká z řezu. Proto je dobré růži umístit mimo dosah dětí a domácích mazlíčků, mohlo by dojít k podráždění pokožky.

Co dělat aby vánoční hvězda zčervenala i další rok?

Pokud se stane, že se vánoční hvězdě u vás bude dobře dařit, můžete ji přimět k produkci barevných listenů. Jak na to?

  • Na konci března rostlinu seřízněte až na 10 centimetrů a udržujte ji při teplotě kolem 13 stupňů.
  • Začátkem května, kdy je počasí více slunečné a teplé, ji přesaďte ze sadbového květináče. Přes léto by měla být na světlém, ale chladnějším místě (15–18 stupňů).
  • Abyste docílili barevných listů, budete muset rostlině zkrátit délku dne, a to už od konce září, aby vám vaše vánoční růže zdobila sváteční stůl na Vánoce – světlu by neměla být vystavena déle jak 8 hodin denně. Vyřešit to můžete tím, že ji začnete zakrývat kartonem nebo přesunete do místa, kde je tma.
  • Ke svému zdařilému zbarvení vánoční hvězda vyžaduje také stálou teplotu, a to kolem 18 stupňů.

Druhy vánoční hvězdy

Na trhu existuje hned několik barevných variací vánoční růže, například vánoční hvězda bílá, klasická červená, lososová, starorůžová, oranžová nebo vánoční hvězda s kadeřavými listy, které jsou od té klasické mnohem menší.

Jak pěstovat vánoční růži už víte, pokud se jí i přesto nevede, nezoufejte, mějte na paměti, že se jedná o sezónní rostlinu. Umělá vánoční hvězda vždy může nahradit tu živou a vydrží mnohem déle.

Zdroj: housebeautiful.com, garden-id.com


Zajímá vás také

Mohlo by se Vám také líbit

Komentáře jsou uzavřeny, ale trackbacks a pingbacks je otevřen.