Venkovní dlažba na terasu i do zahrady: Jaký materiál zvolit?

Venkovní dlažba dotváří celkový vzhled domu, proto si na jejím výběru dejte záležet. V první řadě dbejte na kvalitu a životnost dlažby. Pro jakou venkovní dlažbu se rozhodnout?

Venkovní dlažba – účel a místo

V první řadě je nutné uvědomit si, kam budeme chtít dlažbu pokládat. Je totiž rozdíl v tom, zda bude sloužit jako vjezd do garáže nebo jen jako chodníček. S tím souvisí výběr vhodného materiálu a také tloušťky dlažby. Dlažba, která je u vjezdu do garáže, musí být odolná, a hlavně tlustější. Čím větší tloušťka dlažby, tím logicky snese větší zátěž. Pro chodníček pak stačí zvolit dlažbu tenčí.

Venkovní dlažba na terasu by měla být rovněž pevná, odolná i mrazuvzdorná. Jelikož bývá terasa pravidelně používána, zatěžována návštěvami a během roku zahradním nábytkem, dbejte na její kvalitu, abyste ji nemuseli po pár letech měnit, ale naopak, aby vydržela dlouhá léta a přežila všechny podnebné podmínky.

Materiál dlažby

Dnes je možné zvolit si mezi nepřeberným množstvím nejrůznějších stavebních materiálů. Patří mezi ně dřevo, laminátové desky, keramika, pískovec, kámen i dřevoplast. Mezi stálice ale rozhodně patří beton. Pro někoho zdánlivě obyčejný beton – ale nakonec stejně vykoná tu nejlepší službu.

venkovní dlažba imitace dřeva
Zdroj foto: Photographee.eu / Shutterstock.com

Přírodní kamene

Zahradní stezky, cestičky, terasy a další zpevněné plochy jsou často pokryty přírodním kameny. Nejčastěji používané jsou vápenec, žula, pískovec, čedič.

Tu platí, že nejvhodnější je použít takový druh kamene, který se vyskytuje v okolí. Jedná se o harmonickou vyváženost a ladění s přírodou, mimo jiné snížíte i náklady na přepravu materiálu.

Betonová dlažba

Dnes se dá beton totiž pořídit v nejrůznějších barevných provedeních – a není tak vůbec těžké sladit jej se vzhledem domu a jeho fasádou. Beton samozřejmě nemusí být celistvý, dají se kombinovat nejrůznější tvary, čímž vznikne opravdu zajímavá venkovní dlažba z toho nejpraktičtějšího a velmi odolného materiálu.

A jaký typ této dlažby si vybrat? Známe několik druhů vnější betonové dlažby, jako například:

  • zámková dlažba venkovní,
  • zatravňovací systém,
  • vegetační dlažba,
  • imitace dřeva,
  • vymývaná dlažba,
  • vnější dlažba terasová.

Pokud chcete, aby vaše venkovní dlažba byla skutečně kvalitní i pěkná na pohled a vydržela vám po dlouhé roky bez náročné údržby, určitě vsaďte na osvědčený beton, třeba i v moderním provedení. Mezi výhody betonové dlažby patří odolnost, jsou výborně odolné i proti vlivům počasí a v zimě odolají i posypovým solím. Beton je neklouzavý, pevný a samozřejmě trvanlivý. Beton navíc pořídíte za rozumnou cenu a jeho položení je obvykle rychlé.

Venkovní dlažba dotváří celkový dojem z domu a jeho okolí, proto si na ní dejte opravdu záležet.

Zdroj: houseandgarden.co.uk, thespruce.com

Mohlo by se Vám také líbit

Komentáře jsou uzavřeny, ale trackbacks a pingbacks je otevřen.