Jak namontovat venkovní parapety svépomocí

Ať už stavíte dům, měníte okna nebo zateplujete stávající příbytek, nevyhne se vám otázka ohledně nových parapetů. Pokud jste manuálně zruční, zvládnete montáž exteriérových parapetů svépomocí.  

Funkce venkovních parapetů

Ač by se mohlo některým lidem zdát, že parapety představují naprosto zbytečnou zátěž pro rodinný rozpočet, není tomu tak. Venkovní parapety plní 2 základní funkce – dekorativní a praktickou. U vnějších parapetů dominuje funkce praktická, tj. ochrana fasády před srážkovou vlhkostí.

Jak zaměřit venkovní parapety

Pro objednání odpovídajícího parapetu je třeba správně zaměřit 2 důležité rozměry:

  • délku – tento rozměr získáme změřením vzdálenosti špalet (měřeno u okna a na vnější hraně zdiva). Když známe tento rozměr, musíme se rozhodnout, zda chceme zasekávat parapet do ostění (v tomto případě připočteme k naměřené hodnotě 15 mm/1 stranu parapetu, tzn. celkem 30 mm) nebo jej osadíme bez zasekávání (pak od naměřené hodnoty odečteme 2,5 mm/1 krytku, tj. celkem 5 mm).
  • šířku (mnohdy nazývaná jako hloubka) – tento parametr změříme na obou stranách špalet z drážky ve spodní části okna, ev. od okenního rámu po vnější hranu zdi. Aby neskapávala voda přímo na fasádu, je třeba připočítat pár cm navíc. Ideální přesah se u vnějších parametrů pohybuje kolem 50 mm. Mějte na paměti, že parapety jsou výrobci dodávány v předem stanovených šířkách. Nepanikařte, když vámi naměřená šířka bude takříkajíc atypická. V tom případě objednejte nejbližší širší provedení.
Zdroj foto: iparapety.cz

Jak namontovat venkovní parapety

Základem pro úspěšnou montáž vnějších parapetů je vhodně připravené podkladové lože. To musí být dokonale suché a zbavené nečistot. Než se pustíme do samotného osazování okna exteriérovými parapety, je třeba nasadit na parapet boční krytky.

Po této přípravě je možné nanést na podklad nízkoexpanzní pěnu, na níž uložíme parapet tak, že jej zasuneme do drážky v dolní části okenního rámu a připevníme pomocí přiložených šroubků s plastovými krytkami.

Pro správný odvod vody od okna je zapotřebí zajistit určitý sklon parapetu. V případě těch venkovních je doporučováno cca 7 °.

Vzniklé spáry je nutné utěsnit. Mezi zdivo a parapet je vhodný akrylát, mezi okno a parapet se s výhodou využívá silikon. Parapet nechejte pořádně vytvrdit.
Rozhodli jste se pro montáž venkovních parapetů svépomocí? Máme pro vás tip, jak si usnadnit práci – využijte možnosti vytvořit si parapety na míru. Stačí, když do konfigurátoru parapetů zadáte požadované rozměry, barvu a počet kusů.

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.