Starožitný nábytek v Českých zemích podle slohů

Zahořeli jste láskou ke starožitnému nábytku a rádi byste použili několik exemplářů pro obohacení své domácnosti? Zůstaňte věrni jednomu slohovému období. Jak se v nich vyznat? Nahlédněte s námi pod pokličku jednotlivých slohů starožitného nábytku v českých zemích.

Renesance

Renesance se zrodila v Itálii, odkud se rozšířila do dalších evropských zemí. V českých zemích nastává v rozmezí roku 1500 – 1650.

Do popředí zájmu truhlářů se dostal ořech, který byl považován za strom „číslo jedna“ k výrobě nábytku.

Ke zdobení se využívá zejména:

  • vrubořezba
  • inkrustace – speciální metoda plošného zdobení, při kterém se povrch předmětu pokrývá různými druhy materiálu (dřeva)

V tomto období nastává vrcholná éra truhel, které jsou bohatě vyřezávané a mívají i ozdobné kování. Setkáváme se však také se stojany na knihy, křesly či baldachýnovou postelí.

Baroko

Také kolébkou baroka se stala Itálie. Celkový design nábytku však největší měrou ovlivnila Francie.

V českých zemích se s barokem setkáváme v 2. pol. 17. století – 1. pol. 18. století.

V barokním interiéru se snoubí ušlechtilost a krása. Vnitřní prostory zdobí zrcadla větších rozměrů, předměty se začínají zdobit slonovinou, ev. perletí, svůj zrod zažívá čalounictví. Na významu získává zlatá barva, která se využívá např. ke zdobení brokátového čalounění nebo ozdobných předmětů.

Toto období dává vznikat zejména skříním, komodám, knihovnám, stolům a sedacímu nábytku. Výroba truhel stále probíhá, ale pomalu ustupuje do pozadí.

Zdroj foto: anticonabytek.cz

Rokoko

Rokoko se do českých zemí dostalo v polovině 18. století a trvalo do konce téhož století.

Hlavním ozdobným prvkem rokoka se stává mušle. Stále se hojně využívá ke zdobení zlatá barva.

Během rokoka vzniká nový druh nábytku – vitrína.

Klasicismus

Klasicismus nastupuje v českých zemích na konci 18. století a trvá do konce 1. poloviny 19. století.

Do Evropy se rozšiřuje francouzský klasicistní styl, který má 3 etapy:

  • Styl Ludvíka XVI. – vzhled nábytku nachází inspiraci ve starověkém Řecku – u nábytku se uplatňují motivy řeckých sloupů aj.
  • Empír – také vás v dějepise fascinovala Napoleonova tažení? Empír je inspirován jeho výpravou v Egyptě – nábytek zdobí řezby tlap a hlav šelem, hlavy egyptských bohů; poprvé se objevuje sekretář s vyklápěcí deskou
  • Biedermeier – měšťanský styl – jeho cílem nebylo oslnit, ale účelně sloužit domácnosti. Přesto oplývá určitou elegancí.

Secese

Tento styl významně ovlivňuje nábytkovou tvorbu na území Koruny české v letech 1905 – 1917.

Jestli máte v oblibě přírodu, pak by pro vás právě nábytek z období secese mohl být tou správnou volbou. Není ničím neobvyklým, že nábytek zdobí přírodní motivy, zejména dominují ty z rostlinné říše.

Moderní styly

  • Art-deco – považováno za univerzální styl čerpající z kubismu, secese a futurismu. Rozšířil se ve 20. a 30. letech 20. století nejen v Evropě, ale také Americe. Pro tento styl jsou význačné geometrické tvary a lesknoucí se povrch.
  • Kubismus – vyznačuje se jednolitostí a barevnou střídmostí
  • Funkcionalismus nábytek postrádající dekorativní prvky

Rozhodli jste se pro určité slohové období? Zbývá se obrnit trpělivostí a také trocha toho štěstí, abyste našli nábytek, který jste si pro svůj domov vysnili. Doporučujeme se jej vydat hledat do kamenných bazarů, starožitnictví nebo tzv. Antik Shopů, kde si ho můžete tzv. „osahat“. Nenalezli jste solitér dle svých představ? Některé prodejny starožitného nábytku nabízejí možnost dovozu nábytku ze zahraničí. Nebojte se ji využít.

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.