K čemu je dobré větrání s rekuperací?

Pokud rekonstruujete nebo stavíte nový dům, jistě jste už slyšeli o větrání s rekuperací tepla. Možná ale přesně nevíte, co to vlastně je. My vám ji představíme blíž, ukážeme vám její výhody a vyvrátíme nejčastější mýty, které o ní kolují.

Obecně se má za to, že větrání s rekuperací je technologie určená pouze pro pasivní domy. Často také můžete slyšet, že majitelé domů s větráním s rekuperací, si nemohou otevřít okna. Co myslíte, jak je to doopravdy?

Co je to rekuperace tepla?

Nejprve se podíváme na to, co vlastně rekuperace nejen ve vzduchotechnickém světě znamená. Rekuperace je synonymem termínu zpětného získávání tepla. To znamená, že při rekuperaci využíváte energii vzduchu, kterou při větrání okny pustíte ven k tomu, abyste si předehřáli venkovní čerstvý vzduch.

Díky účinnosti rekuperace čerstvý venkovní vzduch nemá venkovní teplotu (například – 5 °C), ale přijatelných 16 °C. Rekuperátor si můžete představit jako výměník (plastový nebo hliníkový), přes který proudí přívodní a odvodní vzduch, tak aby se nepotkali, ale předali si teplo. 

Největší výhody větrání s rekuperací tepla

Dostatek čerstvého vzduchu po celý rok
S rekuperační jednotkou nemusíte chodit otevírat okno každé 2 hodiny, abyste měli doma čerstvý vzduch. Rekuperační jednotka ho totiž přivádí do interiéru nepřetržitě, a to bez průvanu. 

Redukce vlhkosti

Při větrání oknem se především v zimních měsících vytváří v interiéru vlhkost. Ta vzniká v důsledku nerovnoměrného ochlazování stěn. Rekuperační jednotka dokáže redukovat vzdušnou vlhkost i její kondenzaci na zdech a tím i plíseň. 

Čistý vzduch pro alergiky
Větrání s rekuperací tepla vám umožní mít doma čerstvý vzduch, i když venku létají pyly nebo polétavý prach. To je možné díky tomu, že jednotky jsou vybaveny filtry, díky kterým budete mít pod kontrolou to, co dýcháte.

Úspora energií a tepla
Při pravidelném větrání pomocí otevírání oken vám právě tím oknem vyletí spousta peněz. Pokud pravidelně nevětráte, asi po nainstalování rekuperační jednotky na faktuře neuvidíte velkou změnu. Pokud však větráte pravidelně, pak hodně ušetříte především v zimě. 

Mýty o rekuperaci

Dělá hluk a průvan
Správně navržené a provedené systémy větrání s rekuperací jsou velmi tiché. Pokud nestojíte přímo u jednotky nebo nestrkáte hlavu alespoň 30 cm k vyústce, tak si vůbec nevšimnete, že je systém spuštěn. To platí i o vnímání proudění vzduchu.

V trubkách rostou plísně
Velmi rozšířená představa, ale naprosto mylná. Veškerý vzduch se filtruje a poměrně značně odvlhčí v jednotce. Do přívodního potrubí se tedy žádné nečistoty nedostanou. Navíc vzduch neustále proudí potrubím, šance na uchycení plísní nebo bakterií je minimální. Moderní systémy Zehnder jsou navíc vybaveny antibakteriální vrstvou. Znečištěný vzduch z domu odvádí potrubí z kuchyně nebo koupelny, ten může být znečištěný, ale vzhledem k tomu, že se s čerstvým vzduchem nepotká, není se čeho obávat.

Rekuperace je jen pro pasivní domy
Není. Rekuperaci můžete mít nainstalovanou v jakémkoliv domě, který je zateplený a má nová okna. Větrání s rekuperací je velmi užitečné a zdravé jak pro vás, tak pro vaši peněženku.

Větrání s rekuperací je v současné době jedinou možností, jak dostát nové stavební normě. Zvážit byste ho však měli i při výměně oken a zateplení fasády. Změní se tak vnitřní klima budovy, může se tak i zvýšit vlhkost, která pak má za následek tvorbu plísní. Větráním s rekuperací udržíte doma i v práci příjemné klima, které se nebude měnit po celý rok.

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.