Moderní technika u děti aneb jak nic nepodcenit?

Moderní technika se nenápadně vloudila do života velké části populace na světě a její vývoj je v posledních letech tak rychlý, že ho lze jen těžko sledovat. Přitom právě mobilní telefony a tablety, kterými se snažíte zabavit vaše dítě, abyste si užili alespoň chvíli vytouženého odpočinku, mohou trvale poškodit jeho zdraví.

Technologie ovlivňují všechny děti

Děti milují moderní techniku a není se čemu divit. Je to zdroj neomezené virtuální zábavy. Malé děti sledují na obrazovce mobilního telefonu či tabletu přesně tu pohádku, na kterou si zrovna vzpomenou. A ti starší zase hrají hry, jejichž vývojáři je stvořili tak, aby žádné dítě nemělo potřebu od hry odcházet a strávilo s moderní technikou co nejvíce času. Proto je na rodiči, aby korigoval tuto aktivitu, protože by to mohlo vést až k trvalému poškození zdraví.

Jaké zdravotní problémy přináší moderní technika?

  • Svaly dítěte se nedostatečně vyvíjí – hraní na dotykových obrazovkách poškozuje správnou motoriku prstů při vývoji dítěte.
  • Problém se zrakem – dítě, které kouká na obrazovku televize nebo tabletu příliš dlouho, může mít velmi rychle problémy se zrakem.
  • Bolesti zad a krční páteře – moderní sedavý způsob života dětí má jednoznačně škodlivý dopad na mnoho stránek zdraví i do budoucna.
Zdroj foto: Subbotina Anna / Shutterstock.com

Do dvou let věku dítěte ho nenechte koukat na žádné obrazovky

Děti do dvou let by se neměly dívat na žádnou obrazovku. A toto se netýká pouze mobilních telefonů, tabletu či počítače, ale také klasické obyčejné televize. Do dvou let by děti měly pouze zkoumat a ohmatávat svět reálný, protože pro jejich vývoj je velmi důležitá fyzická aktivita. Takto předejdete budoucí nadváze dítěte a špatné socializaci do okolního světa.

I děti starší dvou let by měly moderní techniku používat jen velmi omezeně a pod vaším neustálým dohledem.

Jak mít přehled o aktivitách dítěte na moderních technologiích?

  1. Počítač umístěte tam, kde na něj uvidíte. Určitě jej nenechávejte v dětském pokoji – tak na něm bude moci dítě strávit klidně celou noc, aniž byste o tom věděli. Nejlépe jej umístěte tak, abyste viděli na obrazovku hned, když vstoupíte do místnosti.
  2. Nainstalujte správné aplikace. Ve všech počítačích, mobilech, tabletech a dalších by měly být nainstalovány takové aplikace, které filtrují obsah podle nastaveného věku a zajistí, aby byl pro děti nezávadný.
  3. Rodičovská kontrola. Nainstalovat software s rodičovskou kontrolou je to nejjednodušší, co můžete udělat. Také v rámci něj můžete zablokovat určité stránky, které nechcete, aby navštěvovali.
  4. Nastavte dětem čas, který stráví u obrazovky. Dohodněte se se svým dítětem na určitém kompromisu ohledně toho, jak často bude sedět u PC nebo třeba tabletu. Děti do 10 let by tam měly trávit maximálně hodinu denně přerušovaně, proto nemusíte utrácet spoustu peněz a postačí i levnější ale stejně výkonný repasovaný počítač. Také pozor na vypracovávání domácích úkolů u počítače. Svého potomka kontrolujte, aby v rámci nich nedělal nic jiného – a hlavně nebrouzdal po sociálních sítích.

Delší doba by u vašich děti mohla vést k závislosti na moderních technologiích a sociálních sítích.

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.