Vybavení bytu na splátky: 3 důvody proč se může vyplatit

Stojíte před rozhodnutím, jestli pořídit nové věci do bytu ihned a na splátky, nebo ještě pár měsíců (let) šetřit a postupně kupovat jednu věc po druhé, až na ně budete mít naspořeno? Oba postupy mají své výhody a nevýhody. Ukažme si výhody nákupu na splátky, jsou minimálně tři. Využít je mohou i cizinci s pobytem v české republice. Upozorníme téži na nevýhody nákupu na dluh.

Jakou půjčku využít pro nákup vybavení do bytu

Než se k výhodám dostaneme, podívejme se, jak se nákup nábytku a spotřebičů do domu nebo bytu vlastně dá zafinancovat. Pokud jste občany ČR, máte dvě možnosti – a každá má své vlastní výhody i nevýhody. Coby cizinci s povolením k obytu v ČR však můžete využít jen jednu z nich.

Běžná půjčka na splátky

Výhodou běžné půjčky, která se poskytuje bez omezení účelu, je možnost použít peníze kdykoliv a na cokoliv. Včetně nákupu vybavení do bytu. Nakoupit z ní můžete najednou v jednom obchodě, nebo kupovat postupně a na místech, která vám vyhovují. Měsíční splátka bude vždy jen jedna, ať nakoupíte jednou nebo pětkrát.

Peníze z půjčky jsou dostupné ihned, vyřídíte si ji online – stačí osobní doklady a výpis z účtu. Úvěr si může vzít dokonce i cizinec s trvalým nebo přechodným pobytem v ČR. Půjčku pro cizince poskytují banky i nebankovky. Některé nebankovní společnosti to dokáží online, do banky však musí cizinec přijít osobně (ale dá se vyřídit vyšší suma).

Nevýhodou se může stát omezení celkové sumy – pokud ji předem neodhadnete, bude nutné půjčku navýšit. Na druhou stranu se pro vás onen limit může stát dobrou brzdou proti přílišnému rozletu v nákupech tak, abyste se nakonec nezadlužili víc, než vám bude milé.

Nákup na splátky aneb vázaný úvěr

Další možností je nákup na splátky, kdy přímo v obchodě (včetně internetového) uzavřete smlouvu o poskytnutí vázaného úvěru. To znamená, že nákup za vás zaplatí poskytovatel půjčky – a vy mu pak jen splácíte dohodnutou měsíční částku. Smluvní vztahy jsou tu:

  • mezi vámi a obchodem (po stránce garance za zboží a možnosti jej vrátit)
  • mezi obchodem a poskytovatelem (uhrazení nákupu nebo zpětný tok peněz, pokud zboží vrátíte)
  • mezi vámi a poskytovatelem, kterému dlužíte za zaplacený nákup.

Nákup na splátky je totiž o dost komplikovanější, než si většina lidí běžně představuje – navíc není vždy dostupný cizincům. Obecně platí, že dokud je koupené zboží v pořádku a slouží správně, jedině tehdy může mít celé splácení klidný průběh. Potíže však nastávají v souvislosti s opakovanou reklamací a s vracením zboží.

Navíc, pokud chcete nakupovat ve více než jednom obchodě, budete se muset upsat k více vázaným půjčkám. To znamená více splátek během měsíce (administrativní náročnost), plus několik v krátkém intervalu zapsaných půjček v registrech dlužníků. To může v budoucnu působit problémy z pohledu úvěrové bonity.

Posuňme se nyní k výhodám vybavení bytu na splátky – ať už formou běžné půjčky nebo vázaného úvěru:

Výhoda vybavení bytu na splátky č. 1: u nakoupených věcí zastavíte inflaci

Když nábytek, koberce a spotřebiče pořídíte teď, zastavíte (sami pro sebe) růst jejich cen. Vzhledem k současné 20% inflaci bude za rok jejich cena o hodně výš. Vy si je ale budete doma užívat za cenu dnešní, která už dál neporoste. Pokud byste je kupovali až za rok, museli byste si připravit částku o několik procent vyšší, než je ta současná.

Výhoda vybavení bytu na splátky č. 2: věci používáte mnohem dříve, než jste na ně schopní našetřit

Vybavení bytu si navíc můžete užít už v době, kdy jste na něj ještě nenaspořili. A platit za něj postupně, pomalu. Tohle je vlastně základní myšlenka každé půjčky: moci si dovolit něco, na co zatím nemám (anebo mám, ale nechci se zbavovat své rezervy). Samozřejmě vždycky v mezích zodpovědného zadlužování!

Výhoda vybavení bytu na splátky č. 3: díky vysoké míře inflace splatíte v reálu méně, než kolik si poskytovatel řekl

Inflace vždycky hraje ve prospěch dlužníka. Než totiž věřiteli splatí, na čem se dohodli, je reálná hodnota peněz o dost nižší. Takže i když si věřitel na poskytnutých penězích nastaví úrokovou míru, ve výsledku mu vždycky vrátíte nižší hodnotu, než která na smlouvě je (suma bude stejná, ale její kupní síla a reálný zisk poskytovatele budou o dost nižší).

Nevýhody vybavení bytu na splátky

Pořízení nábytku a spotřebičů do bytu na splátky má samozřejmě i své nevýhody. Zadlužíte se – což je závazek na dlouho dopředu. A pokud se z jakéhokoliv důvodu sníží váš příjem (nemoc, ztráta zaměstnání, nezdar v podnikání), nebo když nečekaně narostou výdaje, mohou nastat problémy. Sankce z prodlení bývají vysoké – a vše se může zvrtnout až do exekuce. Jak se bránit předem? Jedině pravidelným odkládáním části příjmů, a to i v době, kdy splácíte půjčku!

 

Mohlo by se Vám také líbit

Komentáře jsou uzavřeny, ale trackbacks a pingbacks je otevřen.