Výmalba pokoje aneb barevné triky a vychytávky, s kterými to zvládnete na jedničku

Chystáte se malovat pokoj? Abyste docílili nejlepšího výsledku, je třeba dodržet pár základních pravidel, se kterými vás rádi seznámíme. Není třeba se jich ale bát.

Potřebujete poradit, jaké barvy a postupy zvolit pro zvětšení, nebo zmenšení prostoru? I to vám prozradí náš článek.

Nejdříve stěny odmastíme a zarovnáme

Doporučený postup říká, že nejdříve se mají stěny ošetřit a zkontrolovat, zda se na nich nevyskytují mastné skvrny. Obzvláště pečliví buďte v kuchyni a jídelně, dobré je být obezřetní i v případě dětského pokoje. Pomocí houbičky namočené v prostředku na nádobí nemilosrdně odstraňte veškeré nečistoty a mastnoty.

Nyní přichází na řadu zarovnávání olupujících se částí nebo nerovností. Pomocí špachtle sundejte veškerou malbu, která se olupuje. Poté ji pomocí pasty nebo nástěnného tmelu opět zacelte. Smirkovým papírem vyschlou stěnu zahlaďte a zarovnejte.

Zdroj foto: kurhan / Shutterstock.com

Váleček zvládnete! Štětky se nebojte!

Přemýšlíte, zda se vám vyplatí malování pokoje bez penetrace? Sice se jedná o rychlejší postup, ale penetrace stávající malbu více uzavře, a ta se vám nebude plést při malování nové vrstvy. Proto doporučujeme penetraci raději zvolit a nanést ji pomocí rychlých tahů válečkem.

Potřebujete i další základní rady pro malování pokoje? Návod je jasný:

  • Vyberte si, zda budete prostor malovat válečkem, nebo štětkou.
  • Pro lepší výsledek nejdříve doporučujeme rohy a kraje místnosti natřít štětkou, a později vše sjednotit pomocí rychlých tahů válečkem.
  • Nikdy nesmíte přejet jedno místo mnohokrát – oloupala by se vám předchozí vrstva, a bylo by nutno opět tmelit.

Kde barvu dávat, a kam naopak zvolit bílou?

Efektně působí linka, co si umístíte zhruba 20 centimetrů pod linií stropu. Ta oddělí prostor, nad kterým použijete barvu. Stropy se obecně doporučuje nechat bílé. Klidně si můžete váš pokoj vymalovat pomocí jedné nebo více barev, jimiž doplníte bílou výmalbu. Špalety oken se doporučuje nechat bílé a malbu barvou zvolit jen okolo okna. Vše se vám bude lépe udržovat. Víte, jaká je jediná barva, která se velmi málo hodí pro malování pokoje? Hnědá se dlouhodobě umísťuje mezi barvami, co opravdu nejsou vhodné. Pohlcuje světlo a pokoj poté působí ponurým dojmem.

Barevné triky

Přejete si prostor pokoje rozšířit? Zvolte velmi světlé odstíny nebo ideálně bílou barvu. Skvěle působí i teplá žlutá, která prostor opticky zvětší. Máte opačný problém, a rádi byste pokoj zmenšili? Volte různou kombinaci barev, nebo se spolehněte na tmavší barvy. Malování pokoje houbičkou je další způsob, jak si dopřát neotřelý design místnosti. Aplikace barvy je jednoduchá a o přesnost zde vůbec nejde.

Inspirace a vychytávky

Přáli byste si pro svůj pokoj něco netradičního? Projděte si naše tipy na malování pokoje.

Vytvořte si hory. Hit letošního roku! Pusťte se na vlastní výmalbu obýváku nebo dětského pokoje. Pomocí papírové lepicí pásky si vytvořte siluetu špičatých vrcholků hor. Ty vymalujte šedou barvou. Za nimi se budou tyčit ještě vzdálené vrcholky hor, které namalujete například světle modrou. Zbytek pokoje ponechte bílý. Nakonec pásku odlepte a těšte se z výsledku! Co se týče malování pokoje, inspirace není nikdy dost. Můžete svůj výtvor vyšperkovat i nástěnnými svítidly. Výsledek bude úchvatný!

Geometrické tvary. Už jsme se seznámili s papírovou páskou. Ta se vám bude hodit i při dalším projektu, kdy si budete plnit sen o originální výmalbě. S její pomocí můžete tvořit geometrické tvary nebo třeba vytvořit pomocí barvy imitaci červených cihel.

Líbily se vám naše tipy jak na malování pokoje? Přejeme vám, ať se vám dílo daří!

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.