Jak je to s vytápěním briketami a peletami – vyplatí se?

Moderní doba sází stále více na ekologii. A vy byste měli také, pokud chcete výrazně ušetřit náklady na bydlení. Řeč je zejména o nutných výdajích na vytápění. Zapomeňte na drahou elektřinu nebo plyn. Pelety a brikety vám mohou ušetřit opravdu značné částky.

A o co vlastně jde? V zásadě vytápíte zbytky dřeva. Ovšem ne ledajakými. Jde opravdu o čisté piliny, nic víc. Žádné zbytky dřevotřísky, pozůstatky po truhlářské výrobě nebo podobný odpad. Ve hře je opravdu výhradně čistá biomasa.

Komfortnější než vytápění pilinami nebo odštěpky

Jde o tak čistý materiál, že by ho bylo možné bez problémů kompostovat. Kvalitní pelety a brikety na topení totiž v sobě nemají žádná pojiva ani lepidla. Štěpinky dřeva u sebe „drží“ jen prostřednictvím velmi silného tlaku, jež na ně byl vyvinut. Jsou tak vlastně vylisovány do žádoucího tvaru. Efekt je tedy stejný, jako kdybyste vytápěli čistými dřevěnými špalky. Ovšem zatímco běžné dřevo je nutné před vytápěním patřičně vysušit, nasekat na menší díly a rovněž skladovat ve vhodných podmínkách, pelety a brikety nic podobného nevyžadují.

K vám domů dorazí už v dokonale vysušeném stavu. Nijak nezapáchají a pytle či palety můžete klidně postavit do předsíně vedle komody. Nijak nezapáchají, nepráší ani nic podobného. Ke kotli je pak snadno donesete v kyblíčku, případně s nimi můžete naplnit násypku automatického kotle, pokud ho vlastníte. Není tedy nutné stavět samostatný dřevník nebo jiný úložný prostor. Vystačíte si s tím, co už máte.

Zdroj foto: tchara / Shutterstock.com

Jak je to s cenou za vytápění peletami

Podívejme se na běžný rodinný dům pro čtyřčlennou rodinu. Vytápění elektřinou či plynem vás může ročně vyjít i na 50 000 Kč, zatímco použití pelet cenu sníží na pouhých 20-30 000 Kč ročně. To může znamenat i poloviční náklady, a za ušetřené peníze si pak v létě můžete pořídit třeba pěknou dovolenou. A to rozhodně stojí za zvážení, co říkáte?

Navíc je manipulace s peletami velmi nenáročná. A chcete-li po svém kotli delší výdrž (například během noci), jednoduše ho zásobte briketami, které vydrží hořet i několik hodin bez vaší asistence. Celou noc tak můžete spokojeně prospat v teple a v pohodlí. I brikety se pak samozřejmě vyrábí z čistého dřeva, jen bývají z toho tvrdšího – kupříkladu dubového.

Jak si cenu za vytápění peletami ještě snížit

Tak především – nakupujte mimo sezónu. Jak jsme už předeslali, pelety a brikety můžete mít uskladněné prakticky kdekoliv. Vsaďte proto na nižší ceny na jaře a v létě a zásobte se dostatečným množstvím topiva na celou zimu. Pomoci vám mohou také šikovné online letáky, jež vás na jakoukoli zajímavou akci ve vašem okolí upozorní. Mimo sezónu se navíc můžete setkat i s příjemnými bonusy v podobě dopravy zdarma apod. A to rozhodně stojí za zvážení.

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.