Yorkšírský teriér je skvělý společník vhodný i k dětem

Yorkšírský teriér je velmi oblíbené plemeno. Má roztomilý vzhled, jemnou hladkou srst a velmi temperamentní povahu. Přes svou drobnou velikost patří mezi teriéry. Tento malý pejsek je vhodný do bytu a i přes svou ostřejší povahu je vhodný k dětem. Je to ideální společník uprostřed své rodiny, delší doba o samotě není pro něj vhodná. 

Yorkšírský teriér byl vyšlechtěn přibližně v 11. století ve Skotsku horníky. Pravděpodobně vznikl spojením maltézského psíka, z kterého získal krásnou hedvábnou srst a skotského nízkonohého teriéra, z kterého si převzal temperamentní povahové rysy. 

O původu plemena

Jeho důvod vyšlechtění by málo kdo uhádnul. Jeho původní posláním nemělo být to, aby se stal  mazlíčkem pro svého pána. Byl vyšlechtěn k lovu krys a drobných hlodavců. Jeho hlavním úkolem bylo doprovázet horníky do dolů a šachet, kde působil jako lovec a čistil šachty od škůdců a hlodavců. Dělníci se bavili i tím, že pořádali zápasy jorkšírů s krysami.
Jako společenský chovný pes se dostal do povědomí až na konci 19. století. Chovaly si jej jako svého mazlíčka šlechtičny a dámy z vyšší společnosti. Do našich domácností se dostal až v polovině minulého století. Yorkšírský teriér je stále oblíbenější plemeno. 

Standardní vzhled jorkšíra

Yorkšírský teriér patří k nejmenším psím plemenům na světě, jeho výška se pohybuje kolem 18 až 23 cm a hmotnost přibližně od 1800 g maximálně do 3200 g. Vyšší váha nebo výška není standardizována. Typickými vzhledovými rysy jorkšíra jsou malá plochá hlava proti tělu, černý nos a vztyčené špičaté uši. Ocas nesmí být kupírovaný, měl by být lehce nad linií hřbetu.
Srst pro výstavní psy musí být dlouhá, ale nesmí bránit v pohybu. Od krku až k ocasu musí být rozdělena pěšinkou, být rovná, ne vlnitá. Na hlavě je zlatavě hnědá a na těle ocelově šedá. Srst je velmi podobná lidským vlasům, proto jorkšíři moc nelínají a jsou vhodné i pro alergiky. Je ovšem nutné se o srst správně starat. Díky rychlému růstu se musí pravidelně zastřihávat. 

Zdroj foto: LightField Studios / Shutterstock.com

Občas se setkáváme i s případy, kdy jorkšír je ostříhán na krátko – je to dobré na údržbu, ale není to pro toto plemeno standardní. S tímto “účesem” byste na výstavách nepochodili. Doporučuje se i časté koupání a zastřihování chloupků v uších. 

Povaha yorkšírského teriéra

Povaha jorkšíra je velmi rozmanitá a temperamentní. Je to typický teriér, nebojácný, odvážný a statečný. S velkým srdcem a povahou ochránce a bojovníka. Svého pána nadevše miluje, brání jeho, celou svou rodinu i dům před možnou hrozbou skoro až do roztrhání těla. Svou temperamentní povahu dává najevo především štěkotem a vrčením. Nebojí se ani v konfrontaci s větším psem, zde je ale důležité si dávat pozor, aby jorkšír nebyl zraněn. A je důležité snažit se ho v tomto ohledu usměrnit.

S dětmi vychází vcelku dobře, dokáže se zapojit i do společných her, je velmi energický. I zde se ovšem musí nastavit hranice, a to především pro děti, aby si uvědomily, že pes není hračka a dopřály mu chvíli klidu.
Yorkšírský teriér je velmi inteligentní pes, je vhodný k trénování agility. Je také hodně zvídavý a učenlivý, s přehledem se zvládne naučit základní povely během krátké doby. Učení ho velmi baví. Výchova pro tohoto malého pejska je velmi důležitá, jorkšír má podvědomě zakódované stát se vůdcem smečky.

Péče o yorkšírské teriéry

Jorkšíři se dožívají dost vysokého věku, v některých případech až 15 let. Proto, aby se i váš pejsek těšil dlouhověkosti, je nutná dobrá genetická výbava, proto doporučujeme, abyste si pejska pořídili z prověřené chovatelské stanice. Dalším vlivem na dlouhověkost je kvalita života pejska a to především vyvážená strava. Důležité je pejska již od štěněte krmit kvalitními granulemi. Hlídat složení stravy a dopřát mu vyvážený podíl živin. Nezapomínejte na pravidelné koupání, stříhání srsti a drápků.

Zdroj: spokojenypes.cz

Komentáře jsou uzavřeny, ale trackbacks a pingbacks je otevřen.