Jak požádat o zvýšení platu a dosáhnout svého cíle?

Zvýšení platu není jednoduchou záležitostí, je třeba se na něj dobře připravit. Máme pro vás několik tipů, jak se můžete pokusit o zvýšení platu u svého zaměstnavatele.

Jak si říci o více peněz? Co vám pomůže dosáhnout toho, že si vyšší plat opravdu zasloužíte?

Jak si říct o zvýšení platu

Vynaložte pracovní úsilí

Abyste se o zvýšení platu opravdu zasloužili, bude nutné vynaložit trochu úsilí. Buďte aktivní a sami se přihlaste do kurzů, které prohloubí vaše znalosti v daném oboru. Láká-li vás cestování, přihlašte se na nějakou odbornou stáž. Zkrátka a dobře, vynaložte úsilí, aby váš šéf viděl, že máte o svou práci opravdu zájem a obětujete ji i svůj volný čas. Až půjdete k němu do kanceláře s tím, že byste chtěli dostat přidáno, budete mít v ruce podklady, které budou hovořit ve váš prospěch.

Jak si udržet správný work life balance?

Budujte přátelské vztahy na pracovišti

Ale není to pouze samotná náplň vaší práce, které je potřeba se věnovat. Důležitou roli hrají také vztahy na pracovišti.

  • Buďte komunikativní, milí a přátelští.
  • Snažte se na pracovišti budovat pozitivní atmosféru a šířit kolem sebe dobrou náladu.
  • Tím docílíte toho, že lidé s vámi budou chtít pracovat a rádi se budou vyskytovat ve vaší společnosti.

A protože dobré vztahy a dobrá nálada na pracovišti je cítit, vaší iniciativy a oblíbenosti si pravděpodobně všimne i váš nadřízený, který vás odmění právě tím, že vám nabídne vyšší pracovní pozici, která je lépe finančně ohodnocena nebo vám zvýší odměny.

Mějte reálná očekávání o zvýšení platu

Než převezmete iniciativu a zaklepete na dveře vedoucího s tím, že si za svou práci přejete zvýšenou finanční odměnu, nastudujte si platové tabulky a mějte reálná očekávání. Zjistěte si, kolik vydělávají vaši kolegové, popřípadě jaká je průměrná mzda za vaši práci. Díky tomu, že budete mít přehled o aktuální výši platů, budete na vyjednávání o penězích mnohem lépe připraveni.

Zvýšení platu v práci - jak si říct o zvýšení platu
Zdroj foto: Bacho / Shutterstock.com

Kdy si říct o zvýšení platu

Také načasování je velmi důležité, když přijde na žádání o zvýšení platu. Nejlépe se žádá o zvýšení platu ve chvíli, kdy jste dosáhli nějakého pracovního úspěchu. Povedlo se vám právě úspěšně dovést do cíle projekt, který vaší společnosti přinesl nové sponzory? Popřípadě jste vyřešili problém, s jehož řešením si lámalo hlavu několik vašich kolegů?

Nenechte své úspěchy vyhasnout a ihned jednejte. Pokud se totiž ukáže, že jste nepostradatelní, máte mnohem vyšší šanci na úspěch. Pro vašeho zaměstnavatele je totiž mnohem výhodnější přidat vám pár korun navíc, než riskovat váš odchod ke konkurenci.

Šaty dělají člověka

A poslední rada je jednoduchá, držte se hesla: šaty dělají člověka. Až se vydáte do kanceláře za vaším nadřízeným, pečlivě si svůj outfit naplánujte a věnujte mu dostatečnou péči. Pokud si na sebe oblečete formální oblečení, v němž se cítíte pohodlně a zároveň sebevědomě, budete tak působit i navenek. Lidé, kteří si potrpí na svůj vzhled působí na okolí důvěryhodně a lidé se v jejich přítomnosti cítí příjemně. Nepodceňujte tedy ani svou uniformu, ve které o zvýšení platu zažádáte.

Stejně jako v životě, tak i v práci platí, že chcete-li něčeho dosáhnout, musíte pro to něco udělat. Buďte aktivní, vzdělávejte se, investujte do sebe a do svých znalostí a neustále se zlepšujte. Jasně si stanovte své cíle a cestu, jak jich dosáhnout. Nepodceňujte ani vztahy na pracovišti a místo toho, abyste ostatním házeli klacky pod nohy, spřátelte se spolu.

Příjemné pracovní prostředí zlepšuje pracovní výkony. A samozřejmě nepodceňujte ani přípravu. Nastudovat si aktuální výše platů ve vašem oboru před tím, než půjdete zažádat o zvýšení platu, je základ.

Zdroj: indeed.com

Mohlo by se Vám také líbit

Komentáře jsou uzavřeny, ale trackbacks a pingbacks je otevřen.