5 psích plemen, které se nehodí k malým dětem
Plemena psů je třeba si dobře prostudovat, do jakých podmínek je plemeno určeno. Jiné plemeno je vhodné do bytu, jiné pro seniory či děti. Jaká plemena jsou vhodná k dětem?
Pes je věrným přítelem, který člověka provází minimálně 14 tisíc let. Stal se společníkem i pomocníkem při řadě činností. Češi přitom patří k velkým milovníkům psů, takže není divu, že je najdeme v mnoha rodinách.
Plemena psů prispôsobte způsobu života i majiteli
Při výběru vhodného psa je třeba se řídit i tím, co od něho budete vyžadovat. Potřebujete psa spíše jako hlídače na zahradu, nebo se vám více líbí gaučový povaleč, který vám bude dělat společnost, abyste se necítili tak osamoceni? Nebo máte doma dokonce děti? I na to je nutné myslet. Nic nepokazíte německým boxerem nebo bernským salašnickým psem, kteří děti milují. Laskavou a milou povahu má také labradorský retrívr či border kolie. Naproti tomu ale existují psi, jež byste k dětem rozhodně pořizovat neměli.
1. Čau-čau
Na první pohled vypadá jako milý medvídek, ve skutečnosti je to ale nezávislý a dominantní pes. Čau-čau se pro děti nehodí už proto, že ve své podstatě je to uzavřený, zdrženlivý a nedůvěřivý pes, který je věrný jen jednomu pánovi. Patří mezi nejstarší plemena psů a původně pochází z Číny, kde byl známý již před třemi tisíci lety. Tam byli využíváni jako tažní a lovečtí psi i společníci. Děti většinou čau-čau ignoruje a některé jejich hry ho mohou znervózňovat.
2. Čivava
Jedná se o nejmenší plemeno na světě. Čivava pochází pravděpodobně ze střední Ameriky. Do České republiky se první čivava dostala v roce 1971 a postupně si vydobyla místo jako jedno z nejoblíbenějších plemen u nás chovaných. I když působí díky svému malému vzrůstu mile, je to sebevědomý pes, který ale nemá příliš důvěry v cizí lidi. Často se fixuje na jednoho pána a při podcenění výchovy může být i agresivní. K dětem se proto moc nehodí.
3. Výmarský ohař
Kdo s kynologií teprve začíná, tak by se rozhodně neměl dívat po výmarském ohařovi. Je to sice plemeno, které vypadá důstojně a sebevědomě, ale hodí se jen pro zkušené chovatele. Tito psi jsou totiž velmi energičtí, nebojácní a sebevědomí. Jedná se o lovecké plemeno vyžadující dostatek pohybu. Zároveň potřebuje být pod stálým dozorem, aby nestopoval zvěř tehdy, kdy to není žádoucí. Výmarský ohař dává o sobě vědět hlasitým štěkotem. Jeho čilá povaha se hodí pro člověka naladěného na stejné vlně, který má také rád pohyb a když se stále něco děje. K dětem byste si ho ale raději pořizovat neměli.
4. Americký pitbulteriér
Pro zkušené kynology je určený i americký pitbulteriér, který je ostražitým a sebevědomým psem, jenž musí mít vše okolo sebe pod neustálou kontrolou. Geneticky má zakódovanou nadřazenost, již dává ostatním psům při setkání najevo. Potřebuje proto pevnou a zkušenou ruku a nehodí se pro nezkušené chovatele, kterým by mohl přerůst přes hlavu. Pitbulteriér vyžaduje sportovní vyžití nebo dlouhé procházky, rozhodně to není gaučovým psem pro děti.
5. Afgánský chrt
Vypadá ušlechtile, elegantně a vznešeně. Afgánský chrt je starobylé plemeno psů, které lidé chovali již před 2 tisíci lety před naším letopočtem. Původně se využíval k lovu gazel, vlků či šakalů a lovecké instinkty mu zůstaly. Vyžaduje proto hodně pohybu a volnosti. Opět se nejedná o plemeno vhodné pro začátečníky nebo k dětem.
Vyjmenovali jsme některá plemena psů, která byste si neměli pořizovat, pokud máte doma děti. I sebehodnějšího psa je třeba vést k poslušnosti a k tomu, aby zvládl alespoň základní výcvik. Mít psa znamená, že se mu budete věnovat a vychovávat ho, aby vám a vaší rodině dělala radost. Vždy by však mělo platit, že pes a dítě by společně neměli zůstávat o samotě, dozor je v tomto případě podstatný.
Zdroj: thesprucepets.com, cheatsheet.com