Jaké má účinky zelený čaj na naše tělo

Máte rádi zelený čaj? V článku se dozvíte co to je a odkud pochází. Také vám povíme jaké účinné látky obsahuje a jak působí zelený čaj na naše tělo a organismus.

Co je zelený čaj?

Zelený čaj se připravuje z lístků čajovníku čínského. Tyto lístky jsou zpracovány šetrným způsobem, což znamená minimální oxidaci. Díky tomu si čajové lístky uchovávají maximální obsah prospěšných a specifických látek pro naše tělo.

Původ zeleného čaje

Čajovník čínský patří mezi stálezelené kulturní rostliny a jeho domovinou jsou oblasti jižní a jihovýchodní Číny a přilehlá území Indie, Laosu, Barmy a Vietnamu. Tato rostlina může mít formu stromu nebo keře a je běžně pěstována na plantážích v tropických a subtropických oblastech po celém světě. Zelený čaj má své kořeny a tradici hlavně v Číně, Japonsku, Koreji a Tchaj-wanu.

Účinné látky v zeleném čaji

Zelený čaj obsahuje velké množství silných antioxidantů polyfenolů, které pomáhají v boji proti zánětům a mohou působit jako prevence proti vzniku některých typů rakoviny. Nacházejí se v něm katechiny, které jsou prospěšné téměř pro každý náš orgán. Pozitivně působí na srdce, nervovou soustavu, játra a cévy, pomáhají v boji proti obezitě. Mezi další tělu prospěšné látky patří kofein, theanin, vitamíny, kyselina listová, minerály (vápník, fosfor, draslík, mangan) nebo chlorofyl.

zelený čaj účinky
Zdroj foto: 5 second Studio / Shutterstock.com

Jak zelený čaj působý na náš organismus?

Může fungovat jako stimulant, dodat energii, podpořit koncentraci a zlepšit náladu. Jestliže patříte mezi osoby citlivější na kofein, je potřeba omezit přísun zeleného čaje a konzumovat jej spíše v dopoledních hodinách. Velké množství kofeinu způsobuje poruchy spánku (Přečtětě si článek jak rychle usnout). Pokud tělu dodáváme kofein v malých dávkách, může podporovat tvorbu dopaminu a serotoninu a dochází ke stimulaci nervové soustavy. Účinek kofeinu v čaji je sice, oproti kávě, slabší, ale má trvalejší charakter.

Mezi další pozitiva účinků zeleného čaje patří podpora činnosti mozku a důležitých kognitivních funkcí, především paměti a schopností soustředění, snazší spalování tuků a zvyšování výkonnosti během fyzické aktivity, možnost snižování rizika výskytu různých forem demence, pomoc při vyrovnávání hladiny cukru v krvi a pozitivní vliv na dutinu ústní – ničí bakterie a pomáhá tak v boji zubnímu plaku a kazům.

Opomenout nesmíme ani pozitivní vliv na trávení, zelený čaj povzbuzuje vylučování žaludečních kyselin. Je to nápoj vhodný v případě, že jsme konzumovali tučnější pokrmy nebo jsme jedli přes míru. Vzhledem k tomu, že obsahuje vitamíny a minerály, může působit jako prevence proti škodlivým bakteriím a virům.

Tip: Přečtětě si také článek jak si posílit imunitu a zatočit s únavou. Článek naleznete zde.

Shrnutí

I když má zelený čaj blahodárné účinky na náš organismus, nesmíme to s jeho konzumací přehánět. Některé jeho složky mohou snižovat vstřebávání kyseliny listové. To by měly mít na paměti především těhotné ženy. Kyselina listová patří mezi důležité faktory eliminace vrozených vad. Zelený čaj sice nabízí celou řadu zdravotních výhod, bez zdravého životního stylu, dostatku pohybu a vhodného jídelníčku se však naše tělo neobejde.

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.