Akita inu – Věrný pes, kterého si zamilujete

Příběh psa Hačikó je důkazem o mimořádné věrnosti psa akita inu. Je oblíbenou rasou pro svou samočistící kůži a lásku k bližnímu, kterou akita inu obdaruje celou vaši rodinu.

Japonské psí plemeno akita inu proslavil nejvíce pes Hačikó, který se ve 30. letech minulého století stal japonským hrdinou díky své neuvěřitelné věrnosti ke svému pánovi. Toto vznešené plemeno má řadu předností, má ale zároveň své požadavky, s nimiž byste se měli seznámit, než si akitu pořídíte.

Kdo byl Hačikó? Tento pes den co den chodíval na nádraží čekat na svého pána, až se vrátí z práce. A přišel tam i potom, co jeho pán v práci nečekaně zemřel. Ujal se ho bývalý profesorův zaměstnanec, na něhož byl Hačikó zvyklý od malička. Ale ani u něj na svého pána nikdy nezapomněl. Den co den ho chodil na nádraží vyhlížet. Celých jedenáct let, po zbytek svého života. Po Hačikově smrti byla na jeho počest na tokijské nádraží Šibuja umístěna socha, zpodobňující tohoto věrného psího hrdinu. 

Výhody plemene akita inu

Akita inu je hodný, milý a velmi přátelský pes. Ke své rodině přilne svým velkým psím srdcem a bude ji věrně doprovázet a chránit až za hrob. Je mimořádně vhodný k dětem, najdou v něm kamaráda i parťáka ve hře. Akita inu je inteligentní a zvídavý pes, snadno ho naučíte nové povely, nesmí ale cítit nátlak. 

Akita Inu
Zdroj foto: zoff / Shutterstock.com

Přestože jde o silného dobře stavěného psa, nemá akita inu potřebu velkého množství pohybu. Stačí mu každodenní hodinová procházka, není nijak hyperaktivní. Dalším překvapením je fakt, že na svoji postavu toho akita ani moc nesní. Pokud hledáte velké psí plemeno, které není náročné a má společenskou povahu, je akita inu ten pravý. Dokonce ho můžete naučit přenášet různé předměty a “pomáhat” tak páníčkovi v různých činnostech.

Tato rasa psa patří mezi plemena vhodná pro canisterapii. Dodává nemocnému energii a je skvělým společníkem. Toto plemeno se také osvědčilo u vojenské a policejní služby. 

S čím je třeba počítat 

K výchově akity je od začátku nutné přistupovat důsledně a rozhodně vám nepomůže nátlak. A už vůbec ne fyzické tresty – v tu chvíli zvítězí jeho tvrdohlavost a nic s ním nesvedete. Akita inu se rozhodně nehodí do kotce na dvoře. Je to společenský pes a potřebuje kontakt se svou rodinou. Bez něj je nešťastný a velmi strádá, díky znudění může dokonce vykazovat známky agresivity. V případě, že se stane platným členem rodiny, odmění se vám láskou a věrností, agresivity se bát nemusíte. 

I když se akita velmi pečlivě stará o svou čistotu, takže ho nikdy neucítíte, můžou vás obtěžovat jeho chlupy všude po bytě. Toto psí plemeno totiž výrazně líná. S tím je třeba počítat dřív, než si ho pořídíte. Také není vhodné pořizovat si akitu, pokud už doma psa máte. Zcela reálně hrozí, že by mohl vůči němu zaujmout dominantní a celkem jistě i agresivní postoj. Akita inu che prostě být na vaši lásku sám.

Pokud se zajímáte o japonská plemena pejsků, možná vás zaujme také rasa shiba inu, šikoku či japonský teriér.

Zdroj: dogzone.com

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.