Tipy na sukulenty do bytu – a jak je pěstovat?
Sukulenty jsou velmi oblíbenými pokojovkami. Nevyžadují speciální péči, ani pravidelnou zálivku. Stačí jim dopřát světlo a bude se jim u vás dařit. Tak jaký sukulent si vyberete?
Co jsou sukulenty
Pod pojmem sukulent je třeba si představit rostlinu s kompaktním dužnatým tělem. Povrch často tvoří i chloupky, které ho chrání před velkým vysoušením. Ve svém přirozeném prostředí v suchých tropických a subtropických oblastech musejí sukulenty umět přežít i týdny bez vody. Naučily se proto v sobě vodu akumulovat.
Pěstování sukulentů
Na sukulentech je pěkné hlavně to, že jsou zajímavé na pohled i bez toho, že by kvetly. A s květem jsou ještě krásnější. V interiéru přitahují zrak a vytvářejí příjemnou atmosféru. Aby se jim doma dobře dařilo, měli bychom jim připravit správné prostředí k žití. Dobře se jim daří i v teplém panelákovém bytě.
- Nároky na světlo: Aby se sukulenty cítily jako doma, potřebují mít dostatek světla. Minimálně 12 hodin by jim svítit mělo, což lze zajistit postavením květináče na okenní parapet na jižní straně. Nebo také do větraného skleníku. A některé jsou ideálními rostlinami pro zahradní skalky.
- Zálivka: Možná lepší bude je zkusit rosit, a to hlavně navečer. V létě můžeme s vodou hodně šetřit, více jim ji dopřejeme s nástupem srpna. Vůbec nebude vadit, když na jejich zálivku občas zapomenete. V chladnějším období zhruba od Dušiček sukulenty kvůli nedostatku světla raději už zaléváme. Jak poznat, že sukulent už vodu opravdu potřebuje? Má svraskalé a svěšené listy.
- Hnojení: Sukulenty jsou rostliny pro líné zahradníky. Není třeba je totiž ani hnojit. To málo organických živin, co potřebují, najdou v zemině, v níž rostou. Je to dáno tím, že jejich hmota je až z 98 % tvořena vodou.
- Přezimování: Pokud máte doma vnější sukulenty, je třeba je před zimou ochránit. Proto je přesuňte do sklepa, garáže, skleníku či zahradního domku. Pokud takovou možnost nemáte, obložte je polystyrenem a zakryjte netkanou textilií.
Pokud má sukulent příliš mokrý substrát nebo pozorujete houbové onemocnění, odstraňte nemocnou část rostliny a přestaňte sukulent zalévat nejbližší měsíc. Je zde ještě šance na jeho záchranu.
Druhy
Venkovní sukulenty
Exteriérové sukulenty jsou krásnou ozdobou zahrady, které dodají dovolenkový charakter. Oblíbené jsou také sukulenty do skalky, kde se jim skvěle daří. Mezi nejoblíbenější sukulenty do zahrady patří:
- opuncie (Opuntia),
- rebucie (Rebutia minuscula),
- rozchodník (sedum palmeru),
- astrofyt (Astrophytum),
- kosmatec (Delosperma),
- dudleja (Dudleya).
Interiérové sukulenty
Pokojové sukulenty jsou asi těmi nejméně náročnými druhy rostlin, jaké si pro pěstování můžete zvolit. K nejkrásnějším sukulentům do interiéru patří určitě druhy:
- tučnolist (Crassula),
- agáve (Agave),
- kotyledony (Cotyledon),
- echevérie (Echeveria),
- gasterie (Gasteria),
- kalanchoe (Kalanchoe blossfeldiana).
Kaktusy
Oblíbenými sukulenty jsou hlavně kaktusy, které se nacházejí v mnoho variantách, z nichž některé v přírodě dorůstají i do výšky 20 metrů. V současné taxonomii je asi 1 900 druhů kaktusů. Ty můžeme dělit na:
- Sloupovité – Pilosocereus, Espostoa, Cleistocactus. Kvetou obvykle až po několika letech.
- Kulovité – Ferocactus, Melocactus, Echinocactus. Pocházejí ze střední Ameriky a Mexika a vyznačují se zajímavými ostny a potřebou být na přímém slunci.
- Živé kameny – Lithops. Rostou velice pomalu.
- Roubované – Gymnocalycium mihanovichii, Chamaeocereus silvestris. Jejich tělo neobsahuje chlorofyl, ke svému životu potřebují být naroubované k zelené rostlině, z níž ho čerpají.
Při pěstování v bytě mají kaktusy příznivý vliv na klima v místnosti, některé se dokonce vyznačují i blahodárnými účinky na zdraví.
Pokojové sukulenty
Mezi nejznámější sukulenty patří nejspíš rod Aloe. Je známo více než 500 druhů, z nichž některé se používají i v lékařství. Po tisíce let se jako léčivá rostlina pěstuje aloe pravá. Její léčivé účinky znali už staří Egypťané před 6 000 lety. Gel získaný z aloe pravé je vhodný na spáleniny, drobná poranění a odřeniny. V domácím léčitelství je nejlépe použít čerstvý gel přímo z listů aloe. Na pěstování je aloe pravá nenáročná. Vystačí si s dostatkem světla a minimem vody.
K dalším sukulentům patří například čeledi:
- agávovité – agáve, bohyška, juka;
- tlusticovité – rozchodní, tlustice, dužnatka;
- pryšcovité – pryšec, dávivec;
- šruchovité – šrucha.
V domácnostech bývají oblíbené tlustice, které patří k dlouhověkým rostlinám. Vhodným místem pro její pěstování je osluněný parapet. V létě dobře prospívá také v polostínu na terase nebo zahradě. Naopak hodně světla nepotřebuje Haworthia Fasciata. Klidně může stát na východním nebo západních parapetě.
Pěstovat sukulenty dokáže opravdu i pěstovat – začátečník, pokud by se vašemu sukulentu přece jen nedařilo, nezoufejte, stále si můžete koupit umělé sukulenty, které jsou k nerozeznání od živých. My ovšem věříme, že si k sukulentům najdete cestu a bude se jim u vás doma dobře dařit.
Ať si vyberete některý z kaktusů nebo jiný sukulent, získáte do bytu rostlinu, která se spokojí s málem, a přesto bude dělat radost.
Zdroj: gardenersworld.com