Vánoční kaktus: Vše, co potřebujete vědět o jeho pěstování

Jakmile vánoční kaktus ozdobí první poupata, vánoční období je tady. Tato netradiční květina svými květy podtrhne vánoční atmosféru. Naučte se o vánoční kaktus starat.

Vánoční kaktus zdobí interiér mnoha domácností, jeho krása vynikne především během vánočních svátků, kdy je posetý barevnými květy. Aby se mu dobře dařilo, je potřeba se držet jistých pravidel. Jak pěstovat vánoční kaktus?

Zálivka

Nenechte se zmást, ačkoliv vánoční kaktus patří mezi kaktusy, které zas až tolik vodu nevyžadují, jeho tropický původ si naopak vodu žádá. Rostlina by měla být zasazená především do květináče s drenážními otvory, aby mohla přebytečná voda vytékat. Rostlinu zalijte a mezi jednotlivými zálivkami nechte půdu téměř úplně vyschnout. Kaktus vám dá sám o sobě vědět, že vodu nutně potřebuje, a to prostřednictvím scvrklých listů.

Během letních dnů kaktus zalévejte klidně i třikrát do týdne. V zimě stačí jednou týdně, a to po důkladné kontrole půdy. Jestliže máte kaktus umístěný na chladném místě, se zálivkou buďte opatrní, v tomto případě stačí kaktus zalévat jednou za dva až tři týdny.

A jak zalévat vánoční kaktus, když kvete? Aby poupata neopadala suchem, zalévejte kaktus častěji, zpravidla tehdy, když je suchý horní jeden centimetr substrátu.

vánoční kaktus pěstování
Zdroj obrázku: TSViPhoto / Shutterstock.com

Kde je ideální místo pro vánoční kaktus?

Vánoční kaktus má rád jak slunce, tak stín, ovšem všeho moc škodí. V zimním období je přímé sluneční světlo žádoucí, v letním období kaktus umístěte spíše na místo, kde je polostín.

Hnojení

Vánoční kaktus – hnojení není vůbec žádná věda. Přihnojujte během jarních a letních měsíců slabým roztokem hnojiva (hnojivo pro kaktusy) a vody. Jakmile se na rostlině začnou tvořit poupata (obvykle na konci léta nebo začátkem podzimu), s hnojením přestaňte. S mírným přihnojením opět začněte až po rozkvětu rostliny.

Jak množit vánoční kaktus?

Jestliže byste chtěli svůj vánoční kaktus rozmnožit, můžete to udělat kdykoliv během roku. Vánoční kaktus se rozmnožuje řízkováním, kdy se odlomí článek, který vykazuje drobné kořínky. Tyto články (řízky) je třeba zasadit do vlhké písčité zeminy. Rostlinu také pravidelně zalévejte, cílem je její zakořenění. Nečekejte však, že mladé rostlinky začnou hned tvořit květy, na ty si počkejte až do druhého roku života.

Jak přesadit vánoční kaktus?

Také tato rostlina tu a tam vyžaduje přesazení. Přesazujte do květináče, jehož průměr je asi o 5 cm širší než ten původní. Ideální substrát pro vánoční kaktus je lehčí zemina s přídavkem písku, ale ničemu neuškodíte, když pořídíte speciální substrát pro kaktusy.

Co dělat, aby kvetl vánoční kaktus?

Vánoční kaktus se krásně zabarví květy pouze v případě, že mu věnujeme péči a nezanedbáváme ho. Pro květy je důležitý předvánoční odpočinek, tzn. omezení zálivky (1× za týden) 6-8 týdnů před Štědrým dnem. Jakmile se objeví poupata, na zálivce přidejte.

Několik rad na závěr

Zvadlý vánoční kaktus vám naznačí, že ho buď málo zaléváte nebo je vystaven přílišnému slunečnímu světlu.

Častou otázkou také je, zdali je vánoční kaktus jedovatý? Kaktus vylučuje tekutinu, která obsahuje toxické látky, které jsou nebezpečné pro domácí zvířata a pro malé děti. Proto byste měli zvážit jeho správné umístění.

Tento kaktus je známý pro své barevné květy, existuje vánoční kaktus bílý, vánoční kaktus žlutý nebo klasický růžový či červený.

Vánoční kaktus – opadávání poupat je velkým strašákem, poupata většinou opadají z nedostatku vláhy nebo také nízké teploty.

Také doma vánoční kaktus pěstujete?

Zdroj: gardeningknowhow.com, goodhousekeeping.com


Mohlo by vás zajímat

Vánoční hvězda: Jak ji pěstovat, aby vydržela co nejdéle?

Mohlo by se Vám také líbit

Komentáře jsou uzavřeny, ale trackbacks a pingbacks je otevřen.