Fasáda domu: Jak ji oživit a jak na zcela novou fasádu?

Fasáda domu je dlouhodobá investice, na kterou se budeme dívat každý den. Je třeba se o ni starat, aby vypadala udržovaně. Jak na oživení fasády či výběr úplně nové?

Rodinný dům je investice na celý život. Proto je potřeba o ni pečovat starat se o estetiku. Právě i kvůli estetice lidé často hledají nápady, jak by mohla fasáda jejich domu vypadat lépe.

Fasáda domu – renovace svépomocí

Nestačí mít jen krásnou upravenou zahradu, ale je zapotřebí postarat se i o vzhled a funkčnost domu. Čas od času bychom se právě na fasádu měli zaměřit a zjistit, zda je potřeba nějaká oprava či úprava. Často dochází ke znečištění fasády, mnohdy také bývá napadena plísní a jinými škůdci. Než však utrácet peníze za drahé firmy, které nám dají dům opět do pořádku, podíváme se na to, jak takovou práce zvládnout sami.

Oživení fasády

Oživení fasády je obvyklou součástí starání se o vlastní dům. To vyžaduje chvíli práce jednou za zhruba deset let. Nemusíme se obávat náročné a namáhavé práce, jistě to zvládne každý kutil a bude to pro něj hračka.

 • Pokud se rozhodneme, že fasáda na domě je nějakým způsobem znečištěna nebo pouze od slunce vybledla barva, je nejvyšší čas vrhnout se do práce.
 • Před samotným aktem bychom se měli ujistit, zda v omítce není nějaká prasklina nebo jiný narušený element. Mohli bychom tak místo fasády opravovat i hlubší strukturu domu.

Nebudeme potřebovat věci, které bychom nenašli v běžné zahradní kůlně. Stačí nám k tomu:

 • hadice,
 • voda,
 • penetrace,
 • barva.

Jak na to?

 1. Nejprve dům omyjeme teplou vodou. Nemusíme se ničeho bát, smýváme jen nečistoty ze staré fasády.
 2. Po zaschnutí naneseme základní barvu, aby nám ta finální lépe držela a vynikla. Pro lepší životnost a trvanlivost použijeme vhodnou penetraci.
 3. Po tomto úkonu je možné provést finální nátěr. Ty jsou doporučovány alespoň dva.

Pro první nátěr si můžeme barvu naředit zhruba s 15 procenty vody. Při druhém nátěru už ředěná barva být nemusí.

fasáda domu
Zdroj obrázku: Dariusz Jarzabek / Shutterstock.com

Zcela nová fasáda domu

Právě jsme postavili dům a před nastěhováním nám zbývá už jen udělat si novou fasádu. Pokud se rozhodneme pro splnění tohoto úkolu svépomocí, je zde několik tipů, jak na to. Základem je výběr správné omítky.

 1. Prvním krokem je zbavit se všech nečistot a nerovností na domě.
 2. Poté naneseme speciální penetrační nátěr, který můžeme zakoupit již hotový, nebo si namíchat vlastní.
 3. Podle toho, jaký povrch chceme, zvolíme si typ hladítka, kterým budeme hladit nanesenou penetraci.
 4. Postupujeme téměř stejně, jako když štukujeme zdi. Tedy krouživými pohyby vyhlazujeme povrch omítky tak, jakou strukturu vyžadujeme. Používají se hladká hladítka, z plastu či polystyrenu.

Po několikadenním zaschnutí můžeme konečně natírat finální barvu na dům.

O takovou fasádu je třeba náležitě se starat. Nejen že dodává estetičnost a celkový dojem domu, ale zajišťuje i ochranu celé budovy. Fasáda je prostě základ domu.

Zdroj: loveproperty.com

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.