Okrasné trávy: Pěstování, druhy a živý plot do zahrady

Okrasné trávy vytvářejí v zahradě elegantní linii a zvýrazňují ráz krajiny. Traviny jsou na pěstování nenáročné, zasadit je můžete do květináče i do skalky. Jaké druhy známe?

Vysoké traviny jsou přímo jasnou dominantou zahrady, jež neunikne vaší pozornosti. Jaké možnosti před sebou máte?

Okrasné trávy do zahrady

Mezi okrasnými travami najdete jak třímetrové obry, tak nízké porosty. Jejich rozmanitost z nich dělá výborný doplněk smíšených záhonů i samostatných partií. Základní dělení okrasných trav do zahrady je zřejmě rozdělení do skupin na:

  • vysoké okrasné trávy,
  • nízké okrasné trávy.

Vysoké okrasné trávy dorůstají i výšky 1 – 2 metry, kdežto nízké okrasné trávy tvoří nižší porost při zemi. Kombinací obou skupin trav můžete vytvořit na vaší zahradě nenápadný přirozený ráz krajiny, ve kterém skvěle vyniknou i kvetoucí trvalky. Některé druhy okrasných trav mají opravdu jednoduché pěstování a nepotřebují téměř žádnou péči během roku.

Traviny se od sebe liší hlavně výškou, barvou a tvarem listů, ale také dobou, kdy kvetou. V přírodě nejčastěji traviny rostou společně s vřesy, vřesovci a janovci. Je tedy možné do budoucí kompozice s trávami zahrnout i je. Jistě s jejich pomocí vytvoříte zajímavá zahradní zákoutí, v nichž se budete dobře cítit.

Pro svoji rozmanitost a všestrannost můžeme pěstovat okrasné trávy v záhonech, kde vytvoří barevný kontrast s ostatními květinami. Výhodou je i to, že lze kromě záhonu pěstovat okrasné trávy v květináči, kterým pak můžete vyzdobit prostředí terasy a vytvořit příjemné posezení. Když je doplníte vhodnou nádobou, bude výsledný dojem dokonalý.

Vždy dodržujte:

  • aby měl květináč na dně drenážní vrstvu smíchanou se směsí kompostu a perlitu,
  • a byl dostatečně široký, aby mohla okrasná tráva dobře rozvinout své kořeny.

Nejlépe je zvolit květináč z přírodního materiálu. Stejně jako tráva na záhoně i ta v květináči vyžaduje pravidelné hnojení. Mezi nejoblíbenější okrasné trávy do nádob patří:

  • ozdobnice čínská,
  • pampová tráva,
  • kostřava.
okrasné trávy nízké
Zdroj foto: SAgnesKate / Shutterstock.com

Ozdobné trávy na slunce

Není snad větší rozmanitosti mezi rostlinami, jako je to u okrasných trav. Můžete je totiž nasadit podle typu trávy do stínu, na slunce i k vodě. Vždy však pečlivě vybírejte vhodnou rostlinu, abyste jí poskytli to prostředí, které vyžaduje.

Na slunci se v suché půdě bude dařit hlavně:

  • kostřavě ametystové nebo sivé,
  • dochanu psárkovitému,
  • pěchavě lesklé.

Na slunci ovšem může být také vlhká a svěží zemina. Zde se bude líbit ostřici Buchananově, ostřici chocholaté, lalangu válcovitému nebo prosu prutnatému.

Okrasné trávy do stínu

Jestliže vaše zahrada disponuje také stinnými místy, patrně už dlouho dumáte, čím takové místo bez dostatku přímého slunečního světla osadit. Co takhle okrasné trávy do stínu? V kombinaci s oblíbenými trvalkami, jako jsou hosty, sasanky nebo čechravy, bude výsledný dojem více než dobrý. Třeba širokolistou ostřici lze pěstovat i jako solitér, který vytváří husté porosty vysoké maximálně 20 cm. Ke svému zdárnému růstu potřebuje mít výživnou a vlhkou půdu.

Máte na své zahradě kameny a chtěli byste je doplnit vhodnou rostlinou? Pak okrasná tráva bika lesní může být tou pravou. Hodí se na výsadbu jako doplněk pěnišníků a japonských javorů. Má ráda kyselou půdu, dobře humózní a vůbec jí nevadí stín, ve němž si přímo lebedí.

Péče na podzim

Ještě před pár lety se traviny příliš na českých zahradách nepěstovaly. Svou velkou oblibu získávají až v poslední době. A je to dobře, protože traviny nabízejí řadu možností, jak vytvořit v zahradě zajímavé dispozice. Některé druhy trav můžete pěstovat ve skupinách v záhonech, v okolí jezírka nebo jako solitéry. Není problém najít okrasnou trávu na suché stanoviště stejně jako do vlhké půdy. Ozdobné trávy jsou krásné i na podzim. Ale právě v tuto dobu je připravte na nadcházející zimu.

Určitě jste si všimli vysokých snopů svázaných trav. Toto je velice důležité udělat, aby tráva přečkala bez poškození do jara. Rozhodně okrasné trávy v zahradě na podzim nestříháme. Voda, co by do nich v zimě zatekla, by jim mohla ublížit. Před zimním chladem trávy usychají, přesto však zůstávají zajímavou dominantou zahrady. Zatímco ostatní rostliny přicházejí o své listy nebo se zatahují do půdy, okrasné traviny uschnou, a ve větru pak jejich listy tiše ševelí.

záhon okrasné trávy
Zdroj foto: MaryAnne Campbell / Shutterstock.com

Plot z okrasných trav

Víte o tom, že do živého plotu lze použít také okrasné trávy?

Okrasné trávy by měly být:

  • neprůhledné,
  • vzpřímené,
  • s minimální výškou alespoň 2 metry,
  • mrazuvzdorné,
  • dlouholeté.

Bohužel z vysokých travin není prakticky kromě čínského rákosovce žádná další stálezelená. Vždy je třeba každoročně na jaře ostříhat u země zaschlé nadzemní části traviny a pak čekat nějakou dobu, než dorostou požadované výšky. Prostě traviny nejsou dřeviny, a podle toho se také chovají.

okrasné trávy v zahradě
Zdroj foto: Artens / Shutterstock.com

Kdy sázet okrasné trávy?

Nejlepším obdobím, kdy můžete vysadit okrasné trávy je květen až srpen. Určitě se vyplatí si pořídit dobře narašenou rostlinu. Zde platí, že se oplatí chvíli počkat, protože většina okrasných travin si s rašením dává na čas. Když se sadbou počkáte až na podzim, může se stát, že rostlina špatně zakoření a přes zimu pak zmrzne nebo uhnije.

Okrasné trávy se sází tak hluboko, jak je hluboký kontejner, v němž jste je koupili. Nevyhovuje jim ani mělká, ani příliš hluboká sadba. U prvního by hrozilo špatné zakořenění, u druhého pak zpomalený růst.

Uschlé stonky odstraňujeme až na jaře, taktéž na jaro počkáme s odstříháváním starých listů. Pokud bychom to udělali na podzim, dutými suchými stvoly by se ke kořenům mohla dostat voda, co by mohla okrasné trávě ublížit. Na přílišnou vlhkost jsou tyto rostliny zvláště na podzim a v zimě choulostivé. Při výběru je dobré se zaměřit na druhy, které prezentují plně mrazuvzdorné okrasné trávy, jako například dochan, kostřava, proso či ovsíř.

Nenáročné okrasné trávy

Okrasné trávy získávají na oblibě i díky své nenáročnosti. Přesto vyžadují určitou minimální péči, aby se vám odvděčily dobrým růstem a hezkým vzhledem. Důležité je, abyste dodrželi doby pro jejich vysazování i stříhání. Také nesmíte zapomínat na hnojivo, pokud jsou namulčované kůrou, která odebírá půdě dusík.

Hnojit lze například Cereritem, Kristalonem Start nebo Kristalonem Plod a květ. Jestliže to ale s hnojivem přeženete, okrasné trávy začnou bujně růst, pak mohou polehnout a sníží se také jejich odolnost vůči mrazům. Takže ano, okrasné traviny hnojit, ale opatrně.

Okrasné trávy k jezírku

V poslední době se na zahradách můžeme setkávat s uměle vybudovanými jezírky, jež poskytují přirozené prostředí pro drobné živočichy. Hmyz se k němu chodí napít stejně jako ježci, ještěrky nebo žáby. U jezírka to může vesele žít – a pozorovat tento život a cvrkot patří k odpočinkovým aktivitám.

Z botanického hlediska patří k okrasným trávám také bambus, který je oblíbený hlavně do japonských zahrad či k jezírkům jako solitér.

Aby bylo prostředí jezírka co nejpřirozenější, můžete v jeho okolí vysadit také okrasné traviny. Budou to většinou takové, co mají rády vláhu. Obvykle se však jedná o agresivní druhy okrasných trav, které se dobře množí a rozrůstají se. Mohou tak zahlušit ostatní zde pěstované rostliny. Je proto vhodnější je vysazovat v nádobách, co alespoň částečně omezí jejich bujný růst.

K jezírku se výborně hodí například lesknice rákosová. Je mrazuvzdorná a dorůstá výšky až 80 cm. Má ráda humózní, hlinito-jílovitou půdu. Nebo si do okolí jezírka můžete vysadit rákos obecný, který dorůstá až do výše 3 metry. Setkat se s ním ovšem lze i ve volné přírodě v blízkosti stojatých vod.

Okrasné trávy do skalky

I svoji skalku můžete vylepšit některou z okrasných travin. Pokud do pozadí na skalce nasadíte nízké okrasné trávy, vaše skalničky se budou ještě krásněji vyjímat na jednolitém pozadí tvořeném z okrasné trávy. Zde se budou hodit zvláště suchomilné trsnaté trávy, jež celoročně vytváří husté polokulovité trsy. Bývají zbarvené do modré, nebo šedé barvy. Lze je použít na obrubu nebo zkombinovat s nízkými trvalkami. Vhodné jsou zejména:

  • kostřava,
  • pěchava,
  • smilek. 

Ideální je také lipnice bádenská, ta roste hlavně v oblasti Středozemí v hustých trsech, kde dosahuje výšky i okolo půl metru. Má ráda skalnatá místa, jež jsou otočená ke slunci.

Pěkně se na skalce bude vyjímat také ostřice nízká, která má zajímavé drobné květy, jež jsou nejlépe viditelné hodně zblízka.

Zdroj: homesandgardens.com

Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.