Jak funguje krokoměr a jaké další funkce nabízí?

Nezdravý způsob života sužuje stále více lidí. Předcházejte civilizačním chorobám. Nedostatek pohybu vyřeší krokoměr, který vás bude motivovat k pohybu a lepšímu výkonu.

Chcete-li předcházet civilizačním chorobám, bolesti zad či jiným onemocněním pohybového aparátu, je třeba zařadit do svého denního programu chůzi. Ta napomáhá zlepšení fyzické kondice, hubnutí a přispívá i k psychické pohodě. Aby vás chůze více bavila, rozhodně si pořiďte krokoměr nebo pedometer. Je to zajímavá pomůcka, která vám chůzi zpříjemní.

Co je krokoměr?

Někteří odborníci udávají, že denně by měl člověk ujít asi 10 tisíc kroků, aby se udržoval fit a zdráv. To je sice pěkné vědět, ale jak poznat, že jste právě tolik kroků ušli? Existuje celkem praktická vychytávka jménem krokoměr (pedometer). Ten měří počet kroků jednoduchým principem. Tím je kyvadélko, co reaguje na lidský houpavý pohyb. Elektronické počítadlo pak sčítá počet ušlých kroků. Na trhu existuje spousta variant krokoměrů a určitě nebude problém vybrat ten správný.

Pokud vám ale krokoměr na ruku při chůzi, běhu či jiné pohybové aktivitě vadí a patříte mezi lidi, kteří mají rádi volné ruce, pak je přesně pro vás určen krokoměr na nohu, který je velmi pohodlný a dokonce i zapomenete, že ho vůbec máte.

Krokoměr do mobilu

Dokonce je možné si pořídit krokoměr do mobilu zdarma. A jak funguje krokoměr v mobilu? Stačí si stáhnout do chytrého mobilu krokoměr aplikaci. Dnes již každý chytrý telefon nabízí stažení aplikace krokoměru zdarma, náročnější uživatelé si mohou za kvalitnější aplikaci samozřejmě i připlatit. Ovládání aplikace je jednoduché, kromě základních nastavení tam najdete také mnohá pokroková nastavení, dokonce můžete vyzvat vaše přátele či rodinu a soutěžit spolu v počtu překonaných kroků.

TIP: Krokoměr je skvělým dárkem pro lidi, kteří milují pohyb, ale i pro ty, kdo se ho straní, protože jim odhalí skutečný obraz jejich fyzické kondice a motivuje k tomu, aby si pohyb oblíbili na denní bázi. Krokoměr pro seniory je ideální volbou pro prarodiče, kterým chcete dopřát radost z pohybu.

Těžko soudit, jaký krokoměr je nejlepší. Záleží na každém, co mu vyhovuje. U mobilu je možná nevýhoda ta, že ho musíte všude brát s sebou, abyste měli přehled o tom, kolik kroků jste ušli. To už je pak lepší si pořídit krokoměr na ruku, který funguje zároveň i jako krokoměr hodinky, počítač spálených kalorií a tepové frekvence. Na výběr máte řadu značek – Crivit, Samsung, Huawei, iPhone, Omron.

Krokoměr v telefonech například jako jsou mobily Samsung je výborný v tom, že si zdarma můžete vyzkoušet, jestli vás to s ním vůbec bude bavit. Je však pravda, že jakmile si jednou stanovíte cíl v podobě ušlých kroků za den, bude vás to nutit tento cíl dodržet. A počítadlo kroků ke splnění cíle perfektně motivuje. Pak už je jen malý krůček k tomu, že si pořídíte multifunkční krokoměr bez mobilu jako chytré hodinky.

Jak funguje krokoměr?

Ani se nechce věřit, že počátky krokoměru sahají do renesance k Leonardu Da Vincimu. Původně pracoval na mechanickém principu, kdy olověná kulička či kyvadélko dávaly impuls počítadlu při každém pohybu strojku. Mechanická počítadla byla postupně nahrazena těmi elektronickými a krokoměr byl vybavený displejem. Nejmodernější přístroje využívají mikro-elektro-mechanické senzory, jež registrují pohyb ve dvou nebo třech rovinách. Díky tomu lze mít krokoměr klidně i v tašce, a stejně bude dobře měřit počet kroků.

Moderní krokoměry dokážou docela dobře pracovat s chůzí, takže třeba nereagují na pohyb pouze v jednom směru a vyžadují pohyb, který je charakteristický pro chůzi. Ale i ty nejmodernější přístroje naprosto splete naše vyhlášená dálnice D1, kde krokoměry mohou registrovat falešné kroky při jízdě automobilem po opravované vozovce.

Krokoměr v mobilu
Zdroj foto: Just dance / Shutterstock.com

Parametry dobrého krokoměru

Pokud si kupujete svůj úplně první krokoměr (pedometer) pak zvažte při jeho koupi tyto faktory:

  • výdrž baterie,
  • vodotěsnost,
  • materiál náramku,
  • hmotnost krokoměru,
  • podsvícený displej,
  • odolnost vůči prachu,
  • kolik různých sportů podporuje,
  • přesnost měření (2D krokoměr, 3D krokoměr),
  • další inteligentní funkce.

Pokud se rozhodnete pomocí rychlé chůze hubnout, určitě vás bude zajímat údaj o spotřebovaných kaloriích. To některé krokoměry dokážou změřit. Je však třeba mít v nastavení uvedenou tělesnou hmotnost.

Dále je užitečné znát vedle celkově ušlých kroků i ty aerobní, jež hodnotí souvislou chůzi v délce trvání 10 minut s frekvencí nejméně 60 kroků za minutu. Přitom právě aerobní pohyb je zárukou redukce hmotnosti. Pokud jste se tedy chůzí rozhodli zhubnout, bude vás údaj o aerobních krocích jistě hodně zajímat.

Pro tento případ je důležité znát svou tepovou frekvenci při zvýšené zátěži i v klidu. Při výběru přístroje se zaměřte i na jeho další funkce. Někdy je lepší si připlatit za dražší model, aby měl všechny potřebné funkce člověk po ruce.

Měřič kroků se jeví jako chytrá věcička, která dokáže výborně motivovat k fyzickému pohybu. A odtud je pak už jen malý krůček k lepší fyzické kondici a zdraví.

Zdroj: theguardian.com, theconversation.com

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.