Na jakém principu funguje krokoměr a jaké je jeho využití?

0
503
Zdroj foto: nelen / Shutterstock.com

Nezdravý způsob života stojí za řadou civilizačních chorob, které lidi sužují. Ať už je to vysoký krevní tlak, nadváha nebo cukrovka, je lepší jim předcházet než pak léčit následky špatné životosprávy. A přitom stačí někdy opravdu málo, jako například krokoměr.

Třeba zařadit do svého denního programu také rychlou chůzi. Ta napomáhá zlepšení fyzické kondice, hubnutí a přispívá i k psychické pohodě. Aby vás chůze více bavila, rozhodně si pořiďte krokoměr. Je to zajímavá pomůcka, která vám chůzi zpříjemní.

Co je to krokoměr?

Někteří odborníci udávají, že denně by měl člověk ujít asi 10 tisíc kroků, aby se udržoval fit a zdráv. To je sice pěkné vědět, ale jak poznat, že jste právě tolik kroků ušli? Existuje celkem praktická vychytávka jménem krokoměr. Ten měří počet kroků jednoduchým principem. Tím je kyvadélko, co reaguje na lidský houpavý pohyb. Elektronické počítadlo pak sčítá počet ušlých kroků. Na trhu existuje spousta variant krokoměrů, a určitě nebude problém vybrat ten správný.

Zdroj foto: Wachiwit / Shutterstock.com
Zdroj foto: Wachiwit / Shutterstock.com

Dokonce je možné si pořídit krokoměr do mobilu zdarma. Stačí si stáhnout do chytrého mobilu aplikaci. Těžko soudit, jaký krokoměr je nejlepší. Záleží na každém, co mu vyhovuje. U mobilu je možná nevýhoda ta, že ho musíte všude brát s sebou, abyste měli přehled o tom, kolik kroků jste ušli. To už je pak lepší si pořídit krokoměr na ruku, který funguje zároveň i jako hodinky, počítač spálených kalorií a tepové frekvence. Na výběr máte řadu značek – Crivit, Samsung, Huawei, iPhone, Omron.

Krokoměr v mobilu je výborný v tom, že si zdarma můžete vyzkoušet, jestli vás to s ním vůbec bude bavit. Je však pravda, že jakmile si jednou stanovíte cíl v podobě ušlých kroků za den, bude vás to nutit tento cíl dodržet. A krokoměr ke splnění cíle perfektně motivuje. Pak už je jen malý krůček k tomu, že si pořídíte krokoměr bez mobilu jako chytré hodinky.

Jak funguje krokoměr?

Ani se nechce věřit, že počátky krokoměru sahají do renesance k Leonardu Da Vincimu. Původně pracoval na mechanickém principu, kdy olověná kulička či kyvadélko dávaly impuls počítadlu při každém pohybu strojku. Mechanická počítadla byla postupně nahrazena těmi elektronickými a krokoměr byl vybavený displejem. Nejmodernější přístroje využívají mikro-elektro-mechanické senzory, jež registrují pohyb ve dvou nebo třech rovinách. Díky tomu lze mít krokoměr klidně i v tašce, a stejně bude dobře měřit počet kroků.

Moderní krokoměry dokážou docela dobře pracovat s chůzí, takže třeba nereagují na pohyb pouze v jednom směru a vyžadují pohyb, který je charakteristický pro chůzi. Ale i ty nejmodernější přístroje naprosto splete naše vyhlášená dálnice D1, kde krokoměry mohou registrovat falešné kroky při jízdě automobilem po opravované vozovce.

Zdroj foto: Just dance / Shutterstock.com

Jaké další užitečné vlastnosti by krokoměr měl mít?

Pokud se rozhodnete pomocí rychlé chůze hubnout, určitě vás bude zajímat údaj o spotřebovaných kaloriích. To některé krokoměry dokážou změřit. Je však třeba mít v nastavení uvedenou tělesnou hmotnost.

Dále je užitečné znát vedle celkově ušlých kroků i ty aerobní, jež hodnotí souvislá chůze v délce trvání 10 minut s frekvencí nejméně 60 kroků za minutu. Přitom právě aerobní pohyb je zárukou redukce hmotnosti. Pokud jste se tedy chůzí rozhodli zhubnout, bude vás údaj o aerobních krocích jistě hodně zajímat.

Pro tento případ je důležité znát svou tepovou frekvenci při zvýšené zátěži i v klidu. Při výběru přístroje je proto vhodné se zaměřit i na jeho další funkce. Někdy je lepší si připlatit za dražší model, aby měl všechny potřebné funkce člověk po ruce.

Krokoměr se jeví jako chytrá věcička, která dokáže výborně motivovat k fyzickému pohybu. A odtud je pak už jen malý krůček k lepší fyzické kondici a zdraví.

ZANECHTE ODPOVĚĎ

Zadejte prosím svůj komentář!
Prosím, sem zadejte své jméno