Kapsulový šatník: Co by měl obsahovat, aby byl udržitelný?

Kapsulový šatník považujeme za udržitelný šatník, který šetří naši planetu, finance, dokonce i náš čas. Jaké jsou zásady kapsulového šatníku? Které kousky byste v něm měli mít?

Naše planeta začíná být plná odpadů. A to nejen těch z domácnosti, ale také oblečení, které se samo nerozloží. Vytvořte si proto doma udržitelný šatník. Jak na to?

Co je udržitelný a kapsulový šatník?

V dnešní době se slova ekologie a planeta skloňují snad ve všech pádech. Udržitelnost v šatníku si můžete představit mnoha způsoby, nicméně přesná definice je takový šatník, který má nejmenší negativní dopad na naši planetu. Jako příklad můžete vzít třeba organickou bavlnu, která je k přírodě šetrnější než klasická bavlna. Stejně tak recyklovatelný polyester namísto původního polyesteru. Oblíbenou látkou je také pohodlná viskóza, která se hodí pro šaty. Jak si tedy zařídit udržitelný šatník?

Jak zajistit udržitelný šatník?

Klíček k dosažení udržitelného šatníku je přemýšlet u nakupování. Je třeba se zaměřit na takové kousky, které můžete využít ve více sezónách. Obecně platí, že byste ve svém udržitelném šatníku měli mít maximálně 30 kusů oblečení, a to včetně bot. Je dobré si tedy pořídit kapsulový šatník.

Dalším důležitým bodem je kontrolovat štítky na vašem oblečení a ujistěte se, že oblečení je skutečně udržitelné. Pozor na obchodníky, kteří pouze vydávají své oblečení za udržitelné. Kontrolujte také vnitřní stranu oblečení! A hlavně, prověřte si nejdříve celou značku na internetu, než se vydáte na nákupy.

ako na kapsulový šatník
Zdroj foto: Tero Vesalainen / Shutterstock.com

Co mít v kapsulovém šatníku?

Před nákupem byste si měli uvědomit, že je asi zbytečné pomýšlet na pastelové barvy či křiklavé vzory na oblečení. Tyto kousky se totiž nebudou dát sladit s ostatními. Takže z barev volte neutrální, jako je klasická černá a bílá. Může bát také šedivá či světle modrá, tyto barvy se dají kombinovat prakticky se vším.

V šatníku vám rozhodně nesmí chybět:

  • klasické džíny,
  • bílá košile,
  • mikina s kapucí – ta může mít i křiklavější barvu, pokud ji budete kombinovat s džíny,
  • krátké černé šaty, které můžete nosit jak do práce, tak do města či při kombinaci s výraznými šperky i na společenské události,
  • pohodlný svetr, který opět můžete kombinovat jak s dříny, tak se společenskými šaty,
  • džinovou bundu, kterou přehodíte na šaty na procházku městem,
  • sako, které slouží jako doplněk jak se sportovním džínům, tak k elegantním šatům,
  • samozřejmě trička a další kousky, které rádi nosíte.

Zvládáte udržitelný šatník mít doma i vy?

Zdroj: stitchfix.com


Mohlo by vás zajímat

Mohlo by se Vám také líbit

Komentáře jsou uzavřeny, ale trackbacks a pingbacks je otevřen.