Kapsulový šatník: Co by měl obsahovat, aby byl udržitelný?

Kapsulový šatník považujeme za udržitelný šatník, který šetří naši planetu, finance, dokonce i náš čas. Jaké jsou zásady kapsulového šatníku? Které kousky byste v něm měli mít?

Naše planeta začíná být plná odpadů. A to nejen těch z domácnosti, ale také oblečení, které se samo nerozloží. Vytvořte si proto doma udržitelný šatník. Jak na to?

Co je udržitelný a kapsulový šatník?

V dnešní době se slova ekologie a planeta skloňují snad ve všech pádech. Udržitelnost v šatníku si můžete představit mnoha způsoby, nicméně přesná definice je takový šatník, který má nejmenší negativní dopad na naši planetu. Jako příklad můžete vzít třeba organickou bavlnu, která je k přírodě šetrnější než klasická bavlna. Stejně tak recyklovatelný polyester namísto původního polyesteru. Jak si tedy zařídit udržitelný šatník?

Jak zajistit udržitelný šatník?

Klíček k dosažení udržitelného šatníku je přemýšlet u nakupování. Je třeba se zaměřit na takové kousky, které můžete využít ve více sezónách. Obecně platí, že byste ve svém udržitelném šatníku měli mít maximálně 30 kusů oblečení, a to včetně bot. Je dobré si tedy pořídit kapsulový šatník.

Dalším důležitým bodem je kontrolovat štítky na vašem oblečení a ujistěte se, že oblečení je skutečně udržitelné. Pozor na obchodníky, kteří pouze vydávají své oblečení za udržitelné. Kontrolujte také vnitřní stranu oblečení! A hlavně, prověřte si nejdříve celou značku na internetu, než se vydáte na nákupy.

ako na kapsulový šatník
Zdroj foto: Tero Vesalainen / Shutterstock.com

Co mít v kapsulovém šatníku?

Před nákupem byste si měli uvědomit, že je asi zbytečné pomýšlet na pastelové barvy či křiklavé vzory na oblečení. Tyto kousky se totiž nebudou dát sladit s ostatními. Takže z barev volte neutrální, jako je klasická černá a bílá. Může bát také šedivá či světle modrá, tyto barvy se dají kombinovat prakticky se vším.

V šatníku vám rozhodně nesmí chybět:

  • klasické džíny,
  • bílá košile,
  • mikina s kapucí – ta může mít i křiklavější barvu, pokud ji budete kombinovat s džíny,
  • krátké černé šaty, které můžete nosit jak do práce, tak do města či při kombinaci s výraznými šperky i na společenské události,
  • pohodlný svetr, který opět můžete kombinovat jak s dříny, tak se společenskými šaty,
  • džinovou bundu, kterou přehodíte na šaty na procházku městem,
  • sako, které slouží jako doplněk jak se sportovním džínům, tak k elegantním šatům,
  • samozřejmě trička a další kousky, které rádi nosíte.

Zvládáte udržitelný šatník mít doma i vy?

Zdroj: stitchfix.com


Mohlo by vás zajímat

Mohlo by se Vám také líbit

Komentáře jsou uzavřeny, ale trackbacks a pingbacks je otevřen.