Pitný režim je důležitý pro naše zdraví – kolik toho vypít a proč jej dodržovat?

Názory ohledně pitného režimu nás zaplavují snad ze všech stran. Slýcháváte, že je nutné vypít minimálně dva litry denně, ne méně, poté slyšíte, že pít máte tehdy, když máte žízeň, jindy zazní, že pitný režim je nutný i když necítíte žízeň. Jak se ve všech informacích vyznat a dát jim smysl? Jak je to s pitným režimem? Proč je dobré jej dodržovat a kolik toho vlastně vypít?

Bez vody to nejde

Tekutiny jsou důležité pro lidské zdraví a tělo, to bez pochyby. Víc než polovinu lidského těla tvoří voda a je nutné ji doplňovat a neustále do těla dostávat. Každá buňka, metabolický proces nebo jiné tělesné funkce ji potřebují. Nedostatek vody vede k dehydrataci a ta může mít vliv na mnohé zdravotní problémy. Pocit žízně nemusíte mít, a přesto tělo může být dehydratované.

Co hrozí během dehydratace?

  • Začne vás bolet hlava
  • Pocit neustále suchých rtů
  • Horzí motání hlavy, závratě, nevolnosti
  • Špatně se z těla vylučují odpadní látky
  • Jste unavení, hůř se soustředíte
  • Špatně se reguluje tělesná teplota
  • Špatně se vám sportuje nebo vyvíjí jiná fyzická aktivita

Kolik je potřeba vypít vody?

Během dne zapomínáte pít? Často doma najdete večer hrneček čaje od snídaně? Nebo vám celá láhev vody zůstává i druhý den? Pak je určitě dobré zamyslet se nad tím, kolik vody denně vypijete. Pokud pijete vodu snad každých deset minut, protože to někde psali, také to není správné řešení. Podobně jako u všeho platí – zlatá střední cesta. Hodně záleží i na tom, jakou máte fyzickou zátěž. Pracujete-li jako dělník venku, pak v létě a na slunci budete potřebovat zvýšený pitný režim, podobně jako vrcholoví sportovci.

Jaký je tedy ideální denní příjem tekutin? Obecně se doporučuje 30 – 45 mililitrů na jeden kilogram vlastní hmotnosti. Je tedy možnost si to vypočítat. Jde však o přibližné množství, rozhodně to neznamená, že teď denně musíte vypít takové množství. Závisí to také na vaší fyzické aktivitě, zdravotním stavu nebo počasí. V létě obecně pijete více než v zimě.

Pocit žízně

Cítíte žízeň, tak se napijete? Je to signál těla, že už je to opravdu důležité doplnit tekutiny. Můžeme to přeložit jako varovný signál, kdy tělo ztratilo dost vody a důrazně žádá o její doplnění. Pociťujete-li žízeň, tělo už je lehce dehydratované. Je tedy dobré pít i tehdy, kdy nepociťujete žízeň. Máte problémy s hlídáním pitného režimu? Existují různé aplikace, které vás na to upozorní.

Co a kdy pít?

Nejlepší je kombinovat několik možností. Není dobré pít neustále jen vodu. Když kombinujete obyčejnou vodu, minerálku, čaje, šťávy nebo kvalitní ovocné džusy, pak dodáváte tělu vše, co potřebuje. Ideální je také vypít sklenici vody ihned po probuzení. Během spánku tělo totiž vodu nepřijímá, ale potí se, takže vám přijde vhod. Proč dodržovat pravidelný pitný režim?

Napomáhá hubnutí

Pravidelný příjem tekutin zajistí, že nebudete mít takový hlad. Navíc při hubnutí dodržujete také vyváženou stravu a sportujete, což se odrazí na potřebě tekutin.

Pročišťuje organismus

Voda se dostane do celého těla, napomáhá ledvinám čistit a filtrovat škodliviny a rychleji se tak vyloučí škodlivé látky. Pravidelná konzumace vody také napomáhá snižovat ledvinové a močové kameny. Pročistí i játra.

Podpora imunity

Je-li organismus dobře hydratovaný, pak šlape jako hodinky. To znamená, že také imunitní systém je na tom lépe a pracuje rychleji. Škodliviny v těle rychle vypudí ven a dalším bakteriím, virům a infekcím se lépe ubrání.

Žádná bolest hlavy

Často se stává, že bolest hlavy je jedním z prvních signálů, že jste dostatečně během dne nepili. Během dne toho máte hodně, hlava pracuje, tělo se unavuje. Právě pití vody pomáhá eliminovat tyto stavy, případně je snižuje na snesitelnější úroveň.

Působí dobře na pleť

Je důležité pečovat o svou pokožku. Používáte krémy a dopřáváte pleti vše, co potřebuje? Pak o ni pečujete takzvaně zvenčí. Pravidelný a dostatečný pitný režim bude hydratovat a tím pádem pečovat o pleť také zevnitř.

Zlepšuje se nálada

Když je tělo v rovnováze, není dehydratováno, pak lépe odolává únavě, špatným náladám a podobně. Budete se cítit lépe, bez potřeby sáhnout po něčem sladkém. Budete mít více energie.

Zlepší se spánek

Správným pitným režimem si můžete zajistit také lepší a kvalitnější spánek, když vás neprobudí dehydratace nebo sucho v ústech.

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.