Zaútočila na vás bolest v krku a angína? Podívejte se, jak s ní co nejrychleji bojovat

Angína – onemocnění, se kterým se velmi často setkáme především u dětí, ale výjimkou nejsou ani dospělí. Jedná se o akutní zánět mandlí přenášející se kapénkovou infekcí. Její inkubační doba jsou 2-4 dny. Nejčastější příčinou bývají bakterie rodu Streptococcus. Mezi další pak patří stafylokok nebo pneumokok.

Na angínu jsou náchylnější osoby, které mají oslabenou imunitu. Pokud je ihned zahájena léčba, nemocný přestává být nakažlivý do dvou dnů, jestliže angína není léčená vhodnými prostředky, může ji přenášet dokonce po dobu 14 dnů. Nebude-li angína léčena, může způsobovat závažné zdravotní komplikace. Patří mezi ně revmatická horečka (akutní zánětlivé onemocnění), která postihuje klouby, mozek, srdce nebo kůži.

Hlavní příznaky

Mezi nejčastější příznaky se řadí silná bolest během polykání, zduření uzlin v oblasti krku a na mandlích se vytváří bělavý povrch, mnohdy i čepy – výčnělky obsahující hnis, hlen nebo samotné bakterie. Ve většině případů bývají tyto základní příznaky doprovázeny zimnicí a teplotou. Postižená osoba cítí únavu, u malých dětí se často objevuje také nechutenství, někdy dokonce zvracení. Díky zduřenému krku se nemocnému hůře mluví a samozřejmě polyká.

Zdroj foto: Rido / Shutterstock.com

Léčba

Nejdůležitějším základem jsou antibiotika, která předepisuje lékař. Někdy může, kromě klasického vyšetření, provést i výtěr z krku nebo odběr krve. V případě užívání antibiotik bychom měli pamatovat zároveň i na probiotika, ta ochrání mikroflóru ve střevech. Nemocnému je potřeba podávat dostatek tekutin. Ideální volbou jsou bylinné čaje s obsahem šalvěje, heřmánku či řepíku. Důležitý je i odpočinek a spánek. Proti bolesti v krku mohou být účinnými pomocníky pastilky, spreje nebo kloktadla nabízející antiseptické (desinfekční) účinky, které zároveň pomáhají ulevovat od bolesti. Pro zklidněná a zvlhčení v oblasti krku jsou účinným pomocníkem šalvějové pastilky. Jídelníček by měl obsahovat velké množství ovoce a zeleniny, které tělu dodají potřebné vitamíny a minerály a podpoří imunitu. Jestliže se nemocnému hůře polyká, nabídneme mu stravu kašovitou – kaše, smoothie, ovocné pyré.

Domácí podpůrné prostředky

Mezi účinné domácí pomocníky patří Priessnitzův zábal, pomáhá mírnit bolest a snižuje otok v oblasti krku. Tvoří jej tři vrstvy – na krk se přiloží mokrý studený obklad, překryjeme jej igelitem, který slouží jako izolující vrstva a poslední vrstvu tvoří suchý obklad (šátek, plena). Jako kloktadlo můžeme připravit bylinný výluh ze směsi řepíku, šalvěje a heřmánku a nemocného necháme kloktat alespoň 3x denně. Chceme-li hrdlo svlažit zmrzlinou, nepoužíváme takovou, která má mléčný základ. Mléko podporuje produkci hlenu a hnisu. Ideální volbou jsou ovocné dřeně. Nedáváme je však příliš často, mohly by naopak uškodit.

Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.