Víte, jak často měnit ložní prádlo?

Ložní prádlo a jeho výměna nám častokrát lámou hlavu. Jednou za měsíc, jednou za týden, každý má zažitý svůj zvyk. Ložní prádlo je důležité prát kvůli jeho čistotě a svěžesti.

Upřímně, jak často si měníte povlečení? Každý to máme nastavené jinak, podle různých kritérií. Pro někoho je důležité spát v čistě povlečené posteli, jiný zase považuje časté praní za zbytečné. Vždyť do postele chodíme spát čistí, ne?

Podle průzkumu National Sleep Foundation si kolem 90 % lidí mění ložní prádlo zhruba jednou za 2 týdny. Našli se ale i takoví účastníci, kteří mění ložní prádlo jednou za rok. To už je opravdový extrém. Zvlášť, když si uvědomíme, kdo všechno s námi postel sdílí.

Postel je bydlištěm roztočů a jiných alergenů

Teplo a vlhko jsou nejlepší podmínky pro roztoče. Když k tomu přidáte, že mají pod vaší dekou i dost potravy (živí se nepatrnými šupinkami vaší odumřelé kůže, která se třením o látku olupuje), je pro ně postel opravdu ráj. 

Zatímco vy ráno z postel vstanete, vzorně si ji ustelete a odcházíte do práce, v teple pod dekou se roztoči vesele množí. Jedním ze způsobů, jak jejich výskyt omezit, je lůžkoviny pravidelně větrat, v létě nejlépe na slunci. V každém případě se jich zbavíte hlavně tím, že povlečení pravidelně vyměňujete a při té příležitosti postel vysát pořádným vysavačem.

I když pravidelně měníte ložní prádlo, všech roztočů se nezbavíte a občas možná na své kůži najdete i kousnutí od roztoče.

Měnit ložní prádlo po dvou týdnech je strop

Jestli se v noci moc nepotíte, před spaním se sprchujete a ráno lůžkoviny nestelete, ale větráte, je výměna ložního prádla po 2 týdnech nejzazší možný termín. Za předpokladu, že nechováte domácí mazlíčky.

Většina odborníků se ovšem shoduje, že v zájmu hygieny i vašeho zdraví je lepší výměna častější, klidně i 1x za týden. I když se vám v té době zdá povlečení ještě čisté, usadily se na něm stopy potu, prach, šupinky odumřelé kůže a (pokud máte domácí zvíře) i chlupy vašeho mazlíčka. V manželské posteli to vše vynásobte dvěma. Myslete na to, že ložnice má být místem dokonalého odpočinku a relaxace, proto by toto místo mělo být vždy čisté.

Ložní prádlo
Zdroj foto: New Africa / Shutterstock.com

Správné praní ložního prádla

Abyste se spolehlivě zbavili roztočů, je nezbytné prát lůžkoviny nejméně na 60 °C. Pamatujte na to už při výběru povlečení a to, které lze prát jen na 40 stupňů, raději nekupujte. Jestli takové ložní prádlo přece jen máte, přidejte do praní dezinfekční prostředek na prádlo. Ten vás navíc zbaví všech případných bakterií, které by při praní v nízké teplotě, mohly přežít. Dětské ložní prádlo se také doporučuje prát na vyšších teplotách, dezinfikovat a častěji měnit, nakolik je dětská pokožka mnohem jemnější a náchylnější na kožní problémy.

Sušení ložního prádla je ideální na slunci nebo v sušičce na prádlo. Ta pomáhá zbavit se bakterií i roztočů opravdu spolehlivě. Pokud sušičku nemáte, nezapomeňte povlečení před uložením do skříně vyžehlit.

Kdy měnit ložní prádlo častěji

Jsou situace, kdy měnit ložní prádlo dvakrát do měsíce nestačí. V jakém případě je nutné měnit ložní povlečení týdně nebo ještě častěji? Nejčastěji měníme ložní prádlo při:

  • dlouhodobě ležících pacientů, protože v posteli tráví veškerý čas,
  • nemocných s horečkou a následným zvýšeným pocením,
  • lidí s kožním onemocněním (exémy, svrab a další),
  • alergiků,
  • tam, kde jsou domácí mazlíčci zvyklí lézt do postelí.

Častá výměna ložního prádla zabrání větším zdravotním problémům a zaručuje maximální pohodlí a výrazně lepší spánek.

zdroj: express.co.uk

Mohlo by se Vám také líbit

Komentáře jsou uzavřeny, ale trackbacks a pingbacks je otevřen.