Ložní povlečení: Jak vybrat ten správný materiál?

Jemné povlečení dopřeje našemu tělu kvalitní spánek. Chcete si během spánku opravdu odpočinout? Vyberte si správný materiál povlečení na peřiny, který zkvalitní spánek i odpočinek.

Dnes již na trhu existuje několik i desítek možných druhů a látek, které zdobí naše ložnice a postele.

Jak vybrat ložní povlečení

Dnes již máme na výběr z několika druhů látek a máme obrovskou možnost výběru.

  • Před samotným výběrem či koupí je potřeba ujistit se, zda známe rozměry našich přikrývek. I správná velikost povlečení hraje velikou roli v našem pohodlí.
  • Nejčastěji se objevuje velikost 140 x 200 centimetrů. U polštářů je výběr lehce složitější, nicméně nejčastější je rozměr 90 x 70 centimetrů.
  • Dnes se také mnohem častěji využívá povlečení na dvojpostel.
  • Pozor bychom si také měli dát při výběru dětské povlečení do postýlky.

Materiál povlečení

Materiál povlečení je nejdůležitějším parametrem při samotném výběru povlečení. Jedině kvalitní a pohodlný materiál nám zajistí plnohodnotný, zdravý spánek a zasloužený odpočinek. Proto výběru vhodného materiálu věnujte nejvíc času a pozornosti.

Bavlna

Nejtradičnější a nejobvyklejší druh látky ložního prádla, který je i na trhu nejsnadněji k dostání. Tento druh látky nejvíce preferují rodiče pro dětské postýlky a postele pro své ratolesti. U bavlněného povlečení se nemusíme obávat prát ho na běžnou teplotu 60 °C. Bavlněné látky jsou velice lehké, perfektně sají pot. Z těchto látek se vyrábí nepřeberné množství barev a motivů. Malou nevýhodou je snad jen to, že se po vyprání doporučuje vyžehlit, aby bylo krásně rovné a hladké.

povlečení na postel do ložnice
Zdroj foto: Dragana Gordic / Shutterstock.com

Toto povlečení se hodí na léto i zimu. V létě chladí a v zimě tělo příjemně zahřeje. Stalo se oblibou hlavně díky tomu, že tento druh se nemusí žehlit, a přesto se nezmačká. Může se zdát, že lehce zmačkané je, ale je to jen takový materiál, který připomíná hrbolky. Tato látka je velice prodyšná a lehká.

Damaškové povlečení

Materiál zvaný damašek je vlastně hustě tkaná bavlněná textilie. Jelikož jde o velmi hustou a pevnou látku, je opravdu velmi odolná. Damašek je oboustranná látka. Tajemství tohoto materiálu je v jeho výrobě. Bavlněná vlákna se před tkaním mercerují, čímž získají výborné vlastnosti jako například – jemnost, elasticitu, lesk, minimální srážlivost a stálé barvy.

Satén

Toto povlečení je lesklé a na první pohled chladné. V létě nás tak krásně chladí – a v zimě naopak po malé chvilce nebudeme chlad vůbec cítit. Ani tento druh látky nemusíme žehlit, jen si musíme dát pozor na stupně při praní. Navíc vypadá naprosto luxusně.

Flanel

Tento materiál ocení především lidé, kteří mají rádi pocit tepla v zimních měsících. Flanelové povlečení je velice teplé a měkké. Je to díky tomu, že tento materiál se skládá z husté struktury vláken, kterou můžeme prát na 40 °C.

Mikroplyšové povlečení

Mikroplyšové povlečení ocení ti lidé, kteří nemají rádi chlad a během spánku ocení teplo a příjemný teplý materiál. Mikrovlákno zabraňuje propouštění chladu, takže je vhodné do zimních měsíců. Pokud máte během spánku raději nižší teplotu, pak toto ložní prádlo není zaručeně pro vás. Tento materiál má obrovskou výhodu, není třeba ho žehlit. Je také odolný proti žmolkování a barvy vydrží déle než u bavlny.

Jak často měnit ložní prádlo, to je otázka kterou se zabývá snad každá domácnost. Někdo ji mění jednou za měsíc, jiný jednou za 2 týdny. Jak často ji měníte vy?

Na trhu najdeme i další materiály, které jsou ale spíše výjimečné. Je však na nás a na našem pohodlí, co si vybereme. Naše tělo nás nezradí a samo si řekne, o jaký materiál v podobě povlečení stojí. Navíc i vhodný výběr prospívá našemu zdravotnímu stavu, stejně tak jako výběr správné matrace. 

Další kritéria při výběru

Hustota příze

Jedním z hlavních parametrů, podle čehož rozlišíte kvalitní povlečení od nekvalitního, je hustota příze. Doporučujeme vám vyhnout se povlečení, které má hustotu menší než 200 nití na jeden palec čtvereční. Ideální hodnoty při kvalitním povlečení jsou v rozmezí 200 – 300 nití. Čím nižší hustota příze, tím nižší životnost a odolnost ložního prádla, myslete na to. Někteří výrobci na povlečení uvádějí hustoty v gramech na jeden m2. U takových jednotek je ideální hustota na úrovni 120 – 140 gramů.

Dobrá rada: Podívejte se na povlečení proti slunci a pokud bude povlečení prosvítat, látka je řídká, tedy má nízkou hustotu příze.

Zapínání

Při výběru myslete také na to, jestli máte raději zip nebo knoflíky. V současnosti je modernější a častěji využíváno zapínání na zip. Knoflíky jsou ovšem stará klasika, která nikdy nevyjde z módy a pokud vám nevadí, že je to o trochu pracnější než zip, klidně můžete zvolit i ty.

Při výběru zapínání vám pomůže také styl vaší ložnice. Venkovský styl s dřevěnými doplňky si doslova ptá klasické zapínání na knoflíky, kdežto do moderního či industriálního typu se hodí zip na povlečení.

Výrobce a původ

Mnohem důležitějším než samotný výrobce je původ bavlny. Pokud naleznete v popisu produktu uvedeno, že povlečení bylo vyrobeno v evropských zemích (např. Německo, Itálie, Francie, Česko, Slovensko) můžete si být jisti, že je to zárukou kvality.

Žehlení resp. nemačkavý materiál

Pokud neradi ztrácíte čas u žehličky, při výběru ložního prádla vezměte v úvahu to, zda se jedná o nemačkavý materiál, který zůstane přirozený rovný a vy se nemusíte trápit žehlením. Dnes je již dostupných velmi mnoho materiálů, které prošly nemačkavou úpravou. V současnosti se toto kritérium stává hlavním při výběru nového ložního prádla.

Pokud máte nejraději pocit kvalitní bavlny a stojí vám za to i čas strávení při žehlení ložního povlečení, pak vám přinášíme alespoň pár rad, jak si tuto činnost usnadnit.

Dobré rady, jak si usnadnit žehlení povlečení

  1. Nenechávejte povlečení v koši na prádlo zmačkané do klubíčka, raději je dejte ihned prát.
  2. Nastavte při praní nižší otáčky.
  3. Prádlo nenechávejte v pračce ale po dopraní jej hned vyjměte a při věšení se jej snažte narovnat.
  4. Nejlepší je žehlit ložní prádlo ještě vlhké a nenechávat je zbytečně dlouho schnout.
Ať už jste si vybrali jakýkoli materiál povlečení, vždy při praní dodržujte symboly praní, které na nich najdete. Správnou teplotou praní prodloužíte ložnímu prádlu životnost.

Barvy a vzory

To jaké barevné provedení a vzory zvolíte je jen na vašich osobních preferencích. Tady vám nikdo nebude diktovat styl. Vybrat si můžete vaši oblíbenou barvu nebo barvu, která přesně zapadne do celého vzezření vaší ložnice. Oblíbené je i sezónní povlečení například s vánočním motivem či na jaře s květinovým potiskem.

V dnešní době najdete v obchodech množství materiálů, vybrat si můžete jakékoli, které vám bude pohodlné. Máte rádi během spánku teplo? Vyberte si příjemně teplé materiály jako mikroplyš či flanel. Pokud rádi spíte při chladnější teplotě, ideální volbou bude bavlna a satén.

Nezapomínejte, že správnou péčí vám kvalitní ložní povlečení vydrží několik desítek let.

Zdroj: prudentreviews.com

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.