Jak zařídit malou ložnici? S našimi radami to půjde hladce

Ložnice je klidné a bezpečné útočiště před okolním světem a místo pro kvalitní spánek. Zařízení a vybavení ložnice je proto třeba věnovat pozornost. Ložnice ba měla působit harmonickým a uklidňujícím dojmem. Zkuste zužitkovat každý prostor.

Ložnici nepřeplňujte

Volný prostor, pořádek a dobrá organizace jsou podmínkou, abyste se ve stísněném prostoru cítili příjemně a uvolněně. Zbavte se všeho, co nepotřebujete a zbytečně vám to zabírá místo. Nevyužitého nábytku, textilií, doplňků a dekorací. Minimum zařízení, dekorací a doplňků kombinujte s čistými a lesklými povrchy, které ložnici opticky zvětší a prosvětlí. Lesklá podlaha dá místnosti dojem prostornosti.

Volba postele 

Pokud ložnici využíváte jen na spaní, zvolte větší postel, která zabere většinu prostoru. Pokud v ložnici trávíte čas i přes den a máte zde třeba pracovnu, dejte menší postel do rohu, třeba i s vnitřním úložným prostorem. Pokud nepotřebujete úložné prostory, zvolte postel s jednoduchou konstrukcí pro vyšší vzdušnost.

Prostorově úsporné komody

Komody nabízí dostatek úložného prostoru i praktickou odkládací plochu na stolní lampu, knihu i květináč s rostlinou. Hodí se i do malých ložnic, protože působí lehčím dojmem než klasické šatní skříně. Vytvoří dojem prostornosti a vzdušnosti.

Kreativní úložné prostory

Moderní nábytek nabízí kreativní a důmyslně řešené úložné prostory. Využijte šatní skříň s posuvnými dveřmi a dekorativní úložné krabice, boxy a koše, do kterých ukryjete mnoho věcí. Budou tvořit v ložnici zajímavý interiérový doplněk.

Využijte místo na zdi

Nedostatek úložného prostoru nahraďte využitím plochy zdí od podlahy ke stropu. Ideální jsou vysoké a užší skříně s chytře členěným prostorem. Volte světlejší nábytek a kombinuje vizuálně zajímavé materiály, jako je sklo a zrcadlové plochy. Do méně přístupných míst dejte sezónní oblečení a věci, co nepoužíváte příliš často.

Barvy volte šetrně

Bílá barva umí ložnici zvětšit a prosvětlit. Ložnici můžete ladit i do světlých a jemných pastelových barev. Pokud máte raději výrazné a tmavé barvy, aplikujte je do světlé ložnice v podobě akcentů, doplňků a dekorativních předmětů, jako jsou potahy na polštářky, přehozy, koberečky, závěsy i ložní povlečení. Pokud se rozhodnete pro barevné stěny, nechte bílý strop a zajistěte dostatek přirozeného i umělého světla.

Využijte krásu barev a povrchů

Zapojte optické klamy pomocí barev, vzorů a povrchových úprav. Malé místnosti oživí jasné, svěží a světlé barvy, lesklé povrchy a čisté linie. Pěkná je kombinace světlé dřevěné podlahy, bílého stropu a jemně olivově zelených nebo světle žlutých stěn, která dá ložnici svěží a uklidňující atmosféru. Pruhy umí ložnici opticky zvýšit nebo rozšířit, stejně jako velká zrcadla.

Relaxační koutek bez elektroniky

I do malé ložnice dejte křesílko se stolkem a stojací lampou. Elektrická zařízení omezte na minimum. Vzdejte se televize, notebooků, rádia i mobilních telefonů, které mohou být příčinou stresu, úzkosti, deprese, nesoustředěnosti a nespavosti.

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.