Jak postavit pergolu svépomocí? Vybudujte pevné základy
Dřevěná pergola je častým doplňkem zahrad, který vás ochrání před deštěm i sluncem. Můžete pod ní trávit svůj volný čas, oživí zahradu a poslouží jako ochrana před očima kolemjdoucích i sousedů. Můžete si zakoupit dřevo sami. Lepší je ale objednat rovnou dřevěný domek, který si dle návodu postavíte jako stavebnici.
Než se rozhodnete, kterou z pergol objednat, promyslete si, pro kolik lidí přístřešek potřebujete a zda bude připevněn ke zdi domu. Podle toho zvolte vhodnou velikost. Pak pečlivě měřte. Kvalitně opracované masivní smrkové řezivo používané na pergoly má dlouhou životnost a pěkný vzhled. Vytvořte pevné základy pergoly.
Základy pergoly
Pokud budete stavět pergolu sami, můžete si objednat kotvící patky. Jako podklad vytvořte betonovou desku nebo betonové pilíře. Po změření a vytyčení si určete rohové body pro nosné stojiny, zatlučte do země dřevěné kolíky nebo ocelové tyče. Na ně v rozích napněte šňůru. Vytyčte zbytek stojin s osou v místě protnutém šňůrou. Zkontrolujte kolmost stran. Pro základ pergoly se používá patka na základovou betonovou desku, patka na původní terén či dlažbu a zemní vruty.
Patka na základovou betonovou desku
Zhotovení betonové základové patky vytvoří pevný základ. Vyhlubte základovou rýhu, do které odlijete základovou betonovou patku, která vyčnívá nad úroveň terénu, za pomocí bednění. Velikost betonové patky je 30 x 30 až 40 x 40 cm a hloubka v nezámrzné hloubce 800 mm. Před betonáží bednění srovnejte do roviny ať je základ i základové patky ve stejné výšce. Pro měření použijte nivelační přístroj nebo vodováhu. Po odlití kropte beton vodou a po jeho vyzrání bednění odstraňte.
Kotevní ocelové patky
Do základové konstrukce upevněte kotevní ocelovou patku do čerstvého betonu nebo na pevný podklad. Kontrolujte svislost, souběžnost, pravoúhlost a výšku. Na základovou desku a pasy se hodí základové kotvy BV/KP 12 – 63/120 x100. Železobetoná deska má mít 100 mm, používá se beton C 16/20 a KARI síť 100x100x5. Na to se dá hutněná vrstva štěrku 200 mm – 32/64, betonový základ C 16/20 a vrstva štěrku 100 mm – 32/64 k původnímu terénu. Na zámkovou dlažbu či původní terén se hodí stavitelné patky BV/P 14 – 07/120×100, betonový základ C 16/20 a hutněná vrstva štěrku 100 mm – 32/64 k původnímu terénu.
Zemní vruty KRINNER
Zemní vruty KRINNER o délce 65 cm se hodí do dobře prostupného podloží minimálně do hloubky 60 cm. Musí to být rostlý terén a stabilní podloží. Udělejte zkušební vrty vrtákem o délce minimálně 60 cm. Geolog vám může podloží prověřit.
Střešní krytina
Neprůhlednou střechu může tvořit asfaltový šindel. Na průsvitnou krytinu zvolte správný materiál, který odolá většímu množství sněhu. Boční dřevěné zástěny a dělící stěny zpříjemní posezení v ranních i odpoledních hodinách a působí i proti větru. Dřevěná pergola vyžaduje pravidelnou impregnaci a lazurování.