Zdravá výživa je prevencí proti rakovině – Jak se stravovat?

Zdravá výživa je prevencí nemocí a základem zdraví. Myslete na jídlo dříve, než nastanou zdravotní problémy. Může být zdravá výživa prevencí rakoviny? Jak se správně stravovat?

Moderní medicína je sice všemocná, ale stále ji trápí léčba některých vážných nemocí. K jedněm z takových chorob nepochybně patří i rakovina. Některé její typy se sice dají léčit, ovšem naprosto zásadní k úspěšné léčbě karcinomu je včasné diagnostikování. Jakmile nádor neodhalíte včas, je následná léčba relativně komplikovaná a v nejhorším případě může nemoc skončit smrtí. Pomůže zdravá výživa v prevenci rakoviny?

Co má vliv na vznik rakoviny?

Ač lékaři nedokážou léčit některé typy rakoviny, jsou celkem úspěšní v odhalování příčin vzniku karcinomu.

  • Prvenství Česká republika drží v případě rakoviny tlustého střeva, což není zrovna lichotivá statistika.
  • Na vzniku nádorového onemocnění se podílí nejenom genetické předpoklady, ale také faktor životního prostředí, a především faktor životního stylu.
  • A právě to je oblast, kterou můžete zásadním způsobem ovlivnit a předejít tak vzniku rakoviny.

Všem vám je asi jasné, že zdravý životní styl je jedním z nejlepších preventivních prostředků před vznikem karcinomu. Lékaři dokonce udávají, že špatné výživě náleží přibližně 30 až 35 % všech úmrtí na rakovinu. Prakticky stejnou procentní část pak zaujímá kouření a závislost na nikotinu.

Přitom zrovna toto jsou oblasti, které můžete s trochou vůle snadno ovlivnit. Pokud dokážete změnit svůj životní styl, snížíte riziko vzniku nádorového onemocnění o více než 50 procent, což rozhodně není zanedbatelné.

Zdravá výživa je prevence

Možná se vám to bude zdát zvláštní, ale zdravá výživa dokáže ovlivňovat vznik a vývoj karcinogenních buněk ve všech jejích fázích. Bohužel ne všechny potraviny mají prospěšné účinky, tudíž konzumací nevhodných potravin můžete vývoj rakoviny ještě zhoršit. To ovšem neznamená, že byste pitím a jedením určitých pokrmů přímo podporovali vznik rakovinotvorných buněk.

Souvislost mezi výživou a rakovinou je nutné chápat především v návaznosti na životní styl. Pouze zdravý životní styl určitě nedokáže karcinom vyléčit, ale stoprocentně dokáže podpořit léčbu.

zdravá výživa, co má obsahovat zdravá strava
Zdroj foto: New Africa / Shutterstock.com

Nebezpečné potraviny

Pojďme si nejprve představit některé potraviny, které naopak podporují vznik rakovinotvorných buněk v lidském organismu. Máte-li genetické předpoklady k onemocnění rakovinou, pak byste se těmto potravinám měli rozhodně vyhýbat. Zcela jednoznačně se jedná o alkohol, o červená masa a uzeniny.

Svůj vliv na vznik karcinomu má také nadměrná konzumace soli a celkově nezdravý životní styl vedoucí k vysoké tělesné váze a obezitě. Jako karcinogeny bohužel mohou působit i jednotlivé látky obsažené v běžných potravinách. Většina z vás asi nebude ani vědět, že se tyto látky v příslušných jídlech či nápojích nacházejí. Typicky se jedná o mykotoxiny nebo přírodní pesticidy produkované rostlinami na ochranu před houbami a hmyzem.

Jak snížit riziko vzniku rakoviny?

Dokážete-li žít zdravě a udržovat si zdravou tělesnou váhu, pak je u vás rapidně sníženo riziko vzniku nádorového onemocnění. Právě normální hodnota indexu BMI by měla být dobrým ukazatelem toho, jak špatně či dobře na tom s tělesnou váhou jste. Důležité je udržovat si stálou váhu bez nenadálých výkyvů způsobených přejídáním a drastickými dietami.

Jako skvělá prevence před vznikem a rozvojem rakovinotvorných buněk působí ovoce a zelenina. V těchto zdravých potravinách se nachází přírodní antioxidanty, hlavně vitamin A, vitamin E a selen, které zpomalují vývoj rakoviny. Lékařské výzkumy ovšem ukázaly, že uměle vyrobené potravinové doplňky a náhražky stravy nemají stejný účinek, jako čerstvé ovoce a zelenina. Nejlepší je tedy konzumovat velké množství různých druhů ovoce a zeleniny.

Pozor na konzumaci masa

Obrovské karcinogenní riziko představuje kromě obezity také nadměrná konzumace masa a uzenin. Největším problémem jsou sekundární potraviny, které velmi často obsahují nevhodné látky. Ideální je tedy jejich konzumace v minimálním množství a jíst maso maximálně jednou za den. Nevhodné červené maso je navíc možné nahrazovat rybami a luštěninami. Ryby obsahují dobře stravitelné bílkoviny a jsou skvělým zdrojem nenasycených mastných kyselin.

Rakovina patří k jedné z nejzákeřnějších chorob, se kterou se lidstvo musí vyrovnat. Její vznik a vývoj však můžete z velké části sami ovlivnit. Přejděte na zdravý životní styl, začněte se sportem, zlepšete si kondici a karcinogennímu onemocnění se s největší pravděpodobností vyhnete. Zdravá výživa je prostě základ.

Stres je jedním z faktorů, které přispívají k rozvoji několika onemocnění. Snažte se proto vyhýbat stresové zátěži. Pokud se však stresu nemůžete úplně vyhýbat, můžete jej alespoň eliminovat například správným jídlem proti stresu či vykonáváním svých zálib, při kterých stres z vás opadne.

Zdroj: healthline.com, webmd.com

Mohlo by se Vám také líbit

Komentáře jsou uzavřeny, ale trackbacks a pingbacks je otevřen.