Sociální sítě mohou mít negativní dopad na zdraví i psychiku

Sociální sítě se staly za posledních pár let nedílnou součástí našeho života. Mezi ty nejznámější v České republice patří Facebook, Instagram či TikTok. Bohužel, aniž bychom si to uvědomovali, používáme je denně čím dál častěji, což má velmi neblahý vliv nejen na naše fyzické zdraví, ale hlavně psychiku.

Děti jsou nejohroženější

Na světě proběhlo už mnoho studií o tom, jak negativně ovlivňují sociální sítě náš reálný život. Přesto je používáme čím dál tím víc. Má to však velmi nepříjemné dopady na lidské zdraví a mnohdy se z virtuální zábavy doslova stane droga, se kterou je těžké si poradit. Sociální sítě ovlivňují také naši spokojenost a sebevědomí, jež ovlivňuje hormon dopamin, a nejohroženější skupinou jsou bohužel děti.

Jaké jsou negativní dopady sociálních sítí?

  • Sebevědomí – na sociálních sítích vidíte fotky, které prošly filtrem, ale časem je začnete považovat za realitu. Kvůli tomu významně klesne vaše sebevědomí, protože si nebudete připadat dostatečně krásní nebo moderní.
  • Lidské vztahy – je potřeba si uvědomit, že i když sociální sítě pomáhají v komunikaci s ostatními osobami, nikdy vám plně nenahradí osobní setkání. Pokud budete tuto vymoženost doby nadužívat, začne vám reálný život naprosto unikat.
  • Psychika – sociální sítě jsou plné lidí, kteří si na nich léčí své vlastní komplexy, a tak jsou zde mnohem více agresivní a zlí, než by si dovolili v reálném světě. To může mít neblahý vliv na vaši psychiku.
Zdroj foto: livertoon / Shutterstock.com

Jak omezit sociální sítě?

Každá závislost potřebuje na vyléčení svůj čas, a to samé platí také o přemíře užívání sociálních sítí. Při odvykání postupujte nenásilnou formou.

  • Odstraňte sociální sítě z hlavní obrazovky. To se týká hlavně mobilních telefonů a aplikací.
  • Pečlivě si vybírejte přátelé, které sledujete. Nepotřebujete vidět příspěvky někoho, koho osobně ani neznáte.
  • Vypněte si upozornění na nové příspěvky vašich přátel.
  • Vyberte si jeden den v týdnu, kdy sociální sítě nebudete vůbec používat – a raději vyrazte do přírody.
  • Kontrolujte si pomocí chytré aplikace, kolik hodin denně strávíte na sociálních sítích – a délku času postupně zkracujte.

Kyberšikana

Kyberšikana je vlastně pravá šikana ve slova smyslu, ale prostřednictvím digitálních technologií. Může se odehrávat prakticky na všech platformách. Nejčastěji probíhá za účelem zesměšnění, vyděšení či rozzlobení druhé osoby. Kyberšikana je mnohem rozšířenější, jelikož probíhá online. A tak se jí dopouští ti, kteří by se na to v reálném životě nezmohli.

Častokráte jsou těmi kyberšikanisty právě ti, kteří jsou šikanování v běžném životě, například ve škole či v práci. Tito lidé si tak dobíjejí sebevědomí, které ztratili přes den.

Mezi nejčastější případy kyberšikany patří:

  • Opakované šíření pomluv o konkrétní osobě.
  • Zveřejňování nelichotivých fotografií či jejich koláží za účelem zesměšnit někoho.
  • Rozesílání hrozeb či poplašných zpráv jedné osobě.
  • Vydávat se za někoho jiného a jeho jménem komunikovat s jinou osobou na základě jejího zesměšnění či získávání soukromých informací a další.

Na rozdíl od klasické šikany tváří v tvář, zanechává ta kybernetická stopu, která se dá dohledat jako případné důkazy.

Úplně bez sociálních sítí se v dnešní době nejspíš neobejdete, ale pokuste se je užívat s rozvahou a více vnímejte reálný život.

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.