Jak si zařídit kuchyni ve francouzském stylu Provence?

Navštívili jste francouzskou Provence a její atmosféra se vám vryla pod kůži tak, že na ní nemůžete zapomenout? Potom nezbývá nic jiného, než si vytvořit Provence ve vašem domově.

V tomto stylu si můžete přetvořit třeba svoji kuchyň. Jaké prvky byste měli volit, abyste docílili kýžený výsledek?

Začněte výběrem barvy

Pro Provence je typická barva levandule. A nejen to, ale také motivy jejích něžných květů se mohou opakovat na bytových doplňcích, ať už zvolíte ubrus, prostírání nebo závěsy. Nezapomeňte, že typický provensálský styl bydlení je hodně zdobný a zdánlivě nesourodý. V nesourodosti je však patrný záměr. Chce to proto doplňky a zařízení volit s citem, abyste z nich dokázali v kuchyni vytvořit nostalgickou náladu francouzského venkova na pobřeží Středozemního moře s azurovou vodou.

Interiér kuchyně byste měli ladit do jedné hlavní barvy. Provensálskému stylu vévodí hlavně odstíny zelené, modré, žluté nebo fialové. Lze je použít jako hlavní barvu, nebo pouze na doplňcích. Nebojte se romantických prvků, Provence je hravá a romantika k ní určitě patří. Hezky bude vypadat kuchyňský nábytek v odstínu bílé nebo vanilkové v kombinaci se dřevem, jež můžete využít také na podlaze jako podlahovou krytinu.

Ve stylu Provence využijete i starší věci

Provence je francouzský venkov, klidně tedy lze využít i starších věcí z bazaru, kterým šikovným zásahem dáte nový vzhled. Kuchyně vás tak vůbec nemusí přijít na horentní sumu. Zručný kutil i ze starého, avšak stále bytelného bazarového stolu z masivu a židlí zrestauruje zajímavý prvek, jenž v kuchyni vytvoří tu správnou atmosféru slunné Provence. Někdy stačí jen nový nátěr s patinou. Ten pak vypadá jako starý, a vhodně barevně zvolené podsedáky, aby byl výsledek dokonalý. Můžete také využít samolepící tapety, které dokážou navodit tu správnou atmosféru vaší kuchyni.

Podařily se vám sehnat pouze kovové židle? Nevadí, i ty se do provensálského stylu hodí. Židle lze doplnit také klasickou lavicí, na níž položíte polštáře s textilními potahy v romantickém duchu, s volány či krajkami jako ozdobami.

Vintage lustr i keramické doplňky

Když budete vybírat lustr do kuchyně ve stylu Provence, moderní minimalistické vzory ponechte bez povšimnutí a raději se zajímejte o rustikální a vintage svítidla. Ve vaší kuchyni ve francouzském stylu by neměly chybět glazované keramické doplňky – misky, mísy, talíře nebo džbánky. Skvěle se bude vyjímat i keramické umyvadlo. Nebo vsaďte na tepané železo a výrobky z něho. Nemáte-li rádi keramiku, pak správnou volbou bude čistě bílý porcelán.

Francouzi si dále potrpí na užitné předměty ze dřeva, klidně si pořiďte dřevěné krájecí prkénko nebo bedýnky od vína, proutěné úložné košíky na pečivo, jež doplníte látkou s rustikálními motivy, které nacházejí inspiraci v přírodě. Rozhodně by proto neměly chybět vzory květin. Všechny kuchyňské dekorace by měly být účelné a funkční, tak jak to na venkově bývá.

Obklady, které se hodí do Provence stylu

Jako obklad do kuchyně Provence byste měli volit kámen či terakotu. Jsou to typické materiály pro zdejší teplé prostředí. V jihovýchodní Francii, kde se Provence nachází, bývá horké léto, a kámen i terakota jsou materiály, které interiér částečně ochladí. Ani se dřevem to však nebude krok vedle.

K těmto materiálům se však nehodí nerezové baterie nebo kuchyňský nerezový dřez. Ideální jsou baterie z mosazi, klidně i ve vintage stylu a keramický dřez. Nádobí volíme raději plechové, aby evokovalo duch francouzského venkova. A nezapomeňte na živé květiny v malovaných květináčích nebo plechových obalech.

Kuchyni ve stylu Provence lze vytvořit i v malém prostoru panelového bytu. Zde je však třeba ubrat na zdobnosti, vybírat spíše jednodušší doplňky a odlehčený nábytek, který bude působit méně masivně.Zdroj: smalldesignideas.com


Další styly bydlení

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.