Jak připravit rodinný rozpočet a jak na jeho revizi

Rodinný rozpočet, jeho vedení a kontrola jsou v dnešní době zdražování velmi důležité. Jak hospodařit s rozpočtem domácnosti a sledovat výdaje?

Peníze, věčné téma, které se nám s Novým rokem otevírá stále častěji. Díky zvyšující se inflaci a zdražování, budeme muset letos utáhnout opasksy více než doposud.

Pokud vám ale plat nahoru stejně rychle nepoletí, budete se muset naučit hospodařit s tím, co máte, i když ceny budou vyšší. Rodinný rozpočet je tématem ve většině domácností docela ožehavým, o peníze se ale už nehádejte, raději se s nimi naučte lépe zacházet. Sestavte si rozpočet a zkuste se ho držet. Uvidíte, že se vám bude večer lépe usínat.

Rodinný rozpočet – víte, kolik vyděláte a utratíte?

Přehled o rodinných financích je naprostým základem. Jenže dneska jej má málokdo. A proč? Na vině je zejména to, že jsme zvyklí všechno platit přes účet a v obchodech platíme kartou.

  • Peníze nevidíme, nesáhneme si na ně, a proto tolik neřešíme, kolik utratíme.
  • Schválně si zkuste dát finanční hotovost do peněženky a běžte nakoupit.
  • Utracených peněz vám jistě bude mnohem více líto, protože na vlastní oči uvidíte, kolik jste utratili, je to rozdíl a ne malý!

I proto potom málo šetříme. Kdybychom ale před sebou měli hromádky s penězi a udělali jsme si z nich hned po výplatě menší hromádky a peníze tak rozdělily na nákupy, nájemné, splátky, energie a další výdaje, lépe bychom si uvědomili, za co utrácíme.

Co je rodinný rozpočet

Je to rozpočet dané domácnosti, konkrétní finanční plán příjmů a výdajů dané rodiny, manželů, partnerů, které mohou maximálně utratit, většinou se vede měsíčně.

Jak sestavit rozpočet domácnosti?

Důležité je sepsat si všechny příjmy, které do domácnosti přicházejí. Příjmy jednoho partnera, druhého ze zaměstnání, ze živnosti, investování, případně jiné příjmy. Následně je dobré podrobně sledovat své výdaje, abyste věděli, kolik průměrně utratíte na běžnou spotřebu. Výdaje si rozdělte co nejpodrobněji na kategorie jako potraviny, oblečení, drogerie, rekreace, dary, neočekávané výdaje a pod. Důležité je, aby vaše příjmy byly vždy vyšší než výdaje. Snažte se nikdy nepřekračovat vaše příjmy, pokud nekupujete do domácnosti žádnou větší položku.

Tento přehled si udělejte proto pokaždé, když vám přijde výplata. Někomu opravdu pomůže peníze vybrat a rozdělit si je fyzicky, někomu stačí si zapsat příjmy a výdaje na papír. Je ale opravdu nutné sestavit si jasný měsíční přehled. Poté si také okamžitě uvědomíte, kolik peněz vám zbude na další ne tolik nezbytné nákupy. Chcete jet na dovolenou, chcete obměnit šatník nebo pojedou děti se školou na hory? Tohle jsou obvykle vyšší výdaje, na ty zase musíte ušetřit.

Jak si příjem rozdělit?

Když víte, kolik přesně máte a kolik musíte vydat, zjistíte, kolik vám zůstane. Jenže rodinný rozpočet není jen o tom, co vyděláme a co musíme zaplatit. Každá rodina by měla mít ideálně naspořeno, peníze bokem na horší časy jsou také důležité. Nikdy nevíte, kdy můžete přijít o zaměstnání, může se vám porouchat spotřebič nebo auto – a kde na to vezmete?

Minimálně bychom měli mít rezervu ve výši třech měsíčních platů. Jenže i tohle je pro někoho nemožné. Žijete od výplaty k výplatě a žádnou nenadálou situaci si nemůže váš rozpočet dovolit? Pak máte problém a budete muset hledat, kde ušetřit.

Jak lze ušetřit

Příjem si proto rozdělte, napište si, kolik peněz vaše rodina má po výplatě, odečtěte povinné splátky účtů, nechte si peníze na nákupy potravin a dalších nezbytností – a co vám vyjde? Pokud alespoň dvacet procent máte nazbyt, jste na tom dobře. Těch dvacet procent byste ale měli odložit na horší časy. Pokud by to mělo znamenat, že už si pak nebudete moci nic jiného v daném měsíci koupit, zatněte zuby.

Až poté, co si nějakou rezervu vytvoříte, můžete si začít zase dělat radost třeba návštěvami kina, večeřemi v restauraci nebo novými botami. Pokud to nejde jinak, zkuste si každý měsíc odložit alespoň úplné minimum. Každá stokoruna, kterou dáte bokem, se počítá. Přesně tohle učíme i své děti, když jim předáváme základy finanční gramotnosti.

Konkrétní tipy, jak ušetřit v domácnosti

  • Nakupujte potraviny v akci, využívejte množstevní slevy, kupóny, aplikace,
  • jídlo a potraviny si vždy na celý týden naplánujte předem,
  • jezte domácí zdravou stravu, nekupujte drahý fast food, zdržte se restaurací,
  • nakupujte kvalitní potraviny, neutrácejte peníze na sladkosti a jiné pokrmy, které vám ničí zdraví,
  • šetřete elektřinu, vypínejte světlo v těch místnostech, kde zrovna netrávíte čas,
  • šetřete na dopravě, pokud můžete, jeďte všude pěšky či na kole, využívejte méně auto,
  • snažte se zbavit všech nevýhodných dluhů,
  • zkontrolujte si účty, vaše měsíční poplatky,
  • přehodnoťte nevýhodné pojistky, pojištění auta, domácnosti, zajímejte se o to, co platíte,
  • snižte si paušál, pokud tolik neprovoláte,
  • místo rozšířené nabídky televizních programů vám postačí základní,
  • nenakupujte žádné věci do domácnosti bez rozmyšlení a poraďte se s partnerem,
  • nakupujte vždy kvalitní spotřebiče, prvotní investice se vám vrátí v rámci spotřeby,
  • šetřete na úklid, nekupujte sto druhů čisticích prostředků, postačí vám ocet, soda a saponát,
  • zrušte drahé permanentky do fitka a začněte cvičit doma či venku na čerstvém vzduchu.

Možností, jak ušetřit v domácnosti je nespočet, stačí popřemýšlet, kde začít.

Pravidelné versus jednorázové výdaje domácnosti

Každý měsíc platíme bydlení, energie, účty za telefon a internet, dětem obědy ve škole, pojištění, nákupy potravin, oblečení či pohonné hmoty. Toto všechno je nutné sečíst, pozor ale i na jednorázové výdaje. Například pojistka na automobil se platí jen jednou ročně, ale rozhodně malá částka to není. Započítat musíte vždy všechno.

Pokud k tomu ještě splácíte i hypotéky či jiné úvěry, dejte si za cíl umořit své dluhy co nejdříve. Peníze z rodinného rozpočtu se velmi snadno rozkutálí, zvláště pokud nad tím příliš nepřemýšlíte. Když ale budete plánovat, a to třeba i nákupy potravin předem, přestanete bezhlavě utrácet a časem i skutečně ušetříte.

Může to vypadat tak, že byste si měli každý měsíc vést malou knihu rodinného účetnictví. Určitě je to ale způsob, jak můžete dostat své peníze a rodinný rozpočet pod kontrolu.

Zdroj: mainecb.com, money.usnews.com


Zajímá vás také

Mohlo by se Vám také líbit

Komentáře jsou uzavřeny, ale trackbacks a pingbacks je otevřen.