Myčka nádobí a její plusy: Šetřete vodu, energie i čas

Myčka nádobí je dnes v domácnostech již samozřejmostí. Výhodou je šetření peněz, vody, ale také vašeho drahocenného času. Nestůjte hodiny u dřezu, ale využijte je efektivněji.

Kvalitní myčka nádobí pracuje zcela samostatně. Je myčka opravdu tak prospěšná, nebo se bez ní dá s klidem obejít? V tomto článku jsme se rozhodli podívat se na její klady a zápory, a hlavně na to, zda myčka opravdu šetří náklady.

Myčka nádobí – pozitiva

Nejprve koukneme na klady, což se opravdu nabízí, neboť myčka na nádobí je často velebena jako jeden z nejlepších spotřebičů, co můžete v domácnosti mít. Co na ní ale většina společnosti vidí? Zejména to bude úspora času. Hlavně v podmínkách moderního rytmu života, kdy jsou velmi cenné i dvě hodiny denně. Lidský úkon se tak omezuje na pouhé naskládání a vyskládání nádobí. A co nás na myčce může ještě uchvátit?

  • Přívod teplé vody není nutný, jelikož má vlastní režim ohřevu vody.
  • Používá vroucí vodu k dezinfekci nádobí, což je užitečná funkce pro rodinu s dětmi.
  • V případě užití myčky prakticky nedochází ke kontaktu s chemií.
  • Podle výrobců myčka spotřebuje mnohem méně vody, než kdybyste myli stejný objem nádobí ručně.

Myčka je levnější a rychlejší

Avšak, ať už se vám to líbí nebo ne, mytí v myčce je až o 33 procent levnější než mytí nádobí v obyčejném dřezu. Na druhou stranu stále více než dvě třetiny domácností v České republice myčku nevlastní. V Praze je situace sice o něco lepší, ale také to není žádná sláva. Ptáte se proč? Mnoho lidí si stále myslí, že myčka spotřebuje zbytečně mnoho energie – a zejména vody. Opak je pravdou! Mytím nádobí v myčce lze ušetřit až 50 procent vody, což představuje výraznou úsporu.

Úsporou za vodu zároveň zaplatíte více za elektřinu, jejíž platba také tvoří významný podíl na účtech. Nezapomeňte také, že speciální mycí prostředky pro myčky jsou mnohem dražší než běžné mycí prostředky na mytí nádobí. Toto je tedy velmi kontroverzní výhoda, protože posouzení konečného přínosu závisí na několika faktorech. Třeba jak hospodárně umýváte nádobí ručně, nebo jak drahé přípravky na mytí nádobí si kupujete. 

Myčka šetří čas

Schválně si zkuste vzpomenout, kdy naposledy jste se s radostí pustili do ručního mytí nádobí. Pohled na hromadu špinavých talířů a hrnců většinou následuje povzdech. Ruční mytí nádobí je nejenom pracné, ale také časově náročné. V dnešní uspěchané době ale nemáte čas na několikaminutové přešlapování u dřezu. Vložení nádobí do myčky zabere jenom pár minut, a sama myčka na nádobí už se o všechno postará. Díky tomu se doma můžete věnovat zábavnějším činnostem.

myčka nádobí
Zdroj foto: pikselstock / Shutterstock.com

I když se výrobci čisticích prostředků snaží o vyrobení šetrných přípravků, upřímně řečeno se jim to stále moc nedaří. Saponáty k mytí nádobí jsou agresivní, což pocítíte zejména v případě, máte-li citlivou pokožku. Vestavná myčka však vaše dlaně ušetří. Už se nebudete muset cákat v mýdlové vodě a navíc si už nikdy při mytí nádobí nezlomíte nehet a ani se neříznete o ostrý nůž.

Nádobí je lépe umyté a suché

Ač se vám to nemusí líbit, nádobí z myčky bývá vždy lépe umyté. Myčka pracuje s daleko teplejší vodou, než jakou snesou vaše ruce. Díky tomu se zničí větší množství mikroorganismů a bakterií, které by jinak vcelku snadno přežily. Některá zařízení disponují i speciální funkcí pro umytí těch nejšpinavějších talířů a hrnců.

Nesnášíte utírání a uklízení nádobí? S myčkou na nádobí vám tato činnost bude trvat ani ne 5 minut. Myčka se postará nejenom o prvotřídní umytí, ale také o dokonalé usušení. Na příborech nebo talířích už nebudou ty nevzhledné zaschlé kapky, co potom kazí dojem z dobře odvedené práce. Pokud zvolíte vhodný mycí program, tak své nádobí vyndáte z myčky dokonale lesklé, suché a navíc bez jakékoliv námahy.

myška nádobí malá
Zdroj foto: Andrey_Popov / Shutterstock.com

Myčka může pracovat celý den

Je vcelku logické, že pro ruční umytí nádobí musí být jeden člen domácnosti doma. S myčkou na nádobí vám ovšem tato starost odpadá. Nemusíte se obávat vyplavení sousedů nebo přílišného hluku. Kupříkladu tlaková myčka disponuje speciální pojistkou chránící před nechtěným únikem vody. Při poruše se jednoduše zavře přívod vody, a to i v okamžiku, kdy spotřebič není zapnutý. A co hluk myčky? Moderní myčka nádobí nedosahuje hlasitosti ani 50 dB, takže její chod skoro nezaznamenáte.

Trápí vás velké hory neumytého nádobí? Bezkontaktní myčka se postará o dokonale čistou kuchyni v jakékoliv domácnosti. Špinavé hrnce, talíře nebo příbory už nemusíte skladovat v dřezu, ale můžete je postupně rovnat přímo do myčky nádobí. Do myčky navíc můžete narovnat i pekáče nebo mastné plechy. Kromě toho spotřebič dezinfikuje, takže se o čistotu zavařovacích sklenic nebo dětských lahviček nemusíte vůbec starat.

Čisticí prostředky do myčky

Na internetu najdete spoustu recenzí, že některé typy prášků do myčky po umytí zanechávají na nádobí zbytky. Takové nádobí bude samozřejmě nutné před použitím umýt. Problém tedy může nastat v důsledku nekvalitního čisticího prostředku nebo v případě, že bylo přidáno příliš mnoho prášku a špatně nastavená teplota mytí. Abyste se nemuseli bát o své zdraví, důsledně dodržujte pokyny k myčce, starejte se o ni a dávejte přednost pouze spolehlivým výrobcům a vysoce kvalitním čisticím prostředkům.

Myčka nádobí – minusy

A jaké jsou další nevýhody myčky na nádobí? V myčce nelze umýt všechno, často tam nepatří dřevěné, hliníkové a měděné předměty, tenké sklo, křišťál, starožitné nádobí citlivé na velmi horkou vodu apod. Špatně čistí složité nečistoty, usazeniny na hrncích a pánvích. Nakonec ještě podotkneme, že myčka vyžaduje pravidelnou údržbu a použití speciálních čisticích prostředků a změkčovačů vody. 

Kvantita nádobí je problém

Bez ohledu na to, jak si výrobci a kupující chválí myčku nádobí, má několik zjevných a objektivních nedostatků. Tak třeba – abyste myčku zcela naplnili, musíte hromadit nádobí. Což je problém, pokud máte nádobí nedostatek. Nebo jste velká rodina a nádobí máte naopak dost, ale rychle jej vyčerpáte. Řešením v této situaci může být také nákup myčky s možností polovičního zatížení. Při polovičním naplnění se spotřebuje jen takové množství vody, které je nutné k umytí onoho polovičního množství špinavého nádobí.

Záveř

Používání myčky nádobí v každém případě znamená další finanční náklady. Úspory vody jsou často vyváženy náklady na elektřinu a na speciální čisticí prostředky, které jsou dražší než běžné ruční mytí. Zisk proto u myčky nádobí není nejdůležitějším faktorem, který hraje při rozhodování o její koupi roli.

Myčka se v domácnostech jednoduše stává nepostradatelným pomocníkem, který vám ušetří určitě takovou půlhodinu denně.

Stále váháte nad pořízením nové myčky na nádobí? Takovou spoustu výhod vám nenabídne žádný jiný spotřebič.

Zdroj: home.howstuffworks.com

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.