Kanadské borůvky – Jak na pěstování? Oblíbené druhy a péče
Kanadské borůvky jsou pýchou každého zahrádkáře. Pěstování není náročné, splníte-li nároky na půdu a zálivku. Chuť domácích borůvek je výborná, vyzkoušejte jejich pěstování i vy.
Jak na to, abyste měli v létě pořádnou úrodu domácích borůvek, vám poradíme v následujícím článku.
O kanadských borůvkach
Možná jste se již setkali s označením zahradní nebo velkoplodé borůvky. Jedná se přitom o jiný název pro kanadské borůvky. Jak sám napovídá, domovinou tohoto až dva metry vysokého keříku, je Severní Amerika. Daří se mu výborně i ve vyšší nadmořské výšce. V teplých polohách sklízíme úrodu zpravidla už na začátku prázdnin, od 650 metrů nad mořem to bývá až v srpnu. Někoho může zajímat, proč nepěstujeme naše české borůvky, které známe z lesů. Borůvky černé, jak zní jejich oficiální název, jsou poměrně vybíravé na podmínky, kromě toho přinášejí menší úrodu než borůvka kanadská.
Víte, že jeden litr lesních borůvek obsahuje 1 833 plodů a kanadských borůvek jen 616 plodů?
Druhy kanadských borůvek
Kanadskou borůvku (lat. Vaccinium corymbosum) můžeme v současnosti na trhu nalézt v obrovském zastoupení odrůd. Odrůdy se odlišují od sebe podle velikosti květin, náročnosti na podmínky či období kvetení. Na začátku je nejdůležitější rozhodnout se pro odrůdy borůvek podle doby jejich sklizně. Podle tohoto hlediska uvádíme ty nejlepší odrůdy kanadských borůvek:
- rané odrůdy kanadských borůvek (plodí obvykle od konce června do poloviny července) – Bluerra, Blueray, Duke, Spartan, Sunrise, Polaris, Jersey,
- středně zrající (rodí od června přibližně do poloviny srpna) – Atlantic, Bluegold, Bonus, Řeka, Siera, Pioneer, Zuckertraube,
- pozdní odrůdy borůvek (zrají od poloviny srpna až do září) – Aurora, Elizabeth, Elliot, Brigitta, Nelson, Rubel.
Pěstování kanadských borůvek
Pokud se ptáte, jak pěstovat kanadské borůvky, krátký přehled podmínek pěstování vám přinášíme níže. Nejdůležitější je dodržet nároky rostliny na půdu a přizpůsobit zálivku.
Půda vhodná pro borůvky
Abyste se dočkali opravdu pěkné úrody, je třeba borůvkám kanadským připravit vhodnou půdu. Tu vyžadují kyselou, což rozhodně nevyřeší trochu rašeliny, jíž posypeme povrch půdy.
- Borůvky by do rašeliny s pH okolo 4 až 5 měly být přímo zasazené.
- Zahradnický substrát s neutrální půdní reakcí je pro ně nevhodný, lépe je použít substrát pro kyselomilné dřeviny.
- Rašelinu, která je jinak chudobná na živiny, je dobré v menším množstvím doplnit nevápněným kompostem, drcenou kompostovanou kůrou, smrkovou nebo borovou hrabankou a také hnojivem s postupným uvolňováním živin.
- Pro jeden keř počítáme s jámou širokou asi 80 cm a hlubokou 40 cm.
- Vzdálenost mezi jednotlivými keříky by měla být přibližně jeden metr.
- V případě příliš vápenité půdy je lepší její dno pokrýt štěrkem, na něho položit netkanou textilii a pak teprve dát rašelinu.
Při výsadbě bychom měli dodržet jedno pravidlo, a to vysadit nejméně tři různé odrůdy rostliny. Velkoplodé borůvky jsou totiž částečně cizoprašné.
Stanoviště a zálivka
Nejlépe se kanadským borůvkám daří v lehkém polostínu. Jestliže jim slunce bude chybět, porostou nestejnoměrně a nebudou mít dobrou úrodu. Zaléváme je vydatně hlavně v období před sklizní a v srpnu, ovšem ale nikoliv vodou z vodovodu. Lépe je použít dešťovku.
Hnojení a mulčování
Tak jako každá dřevina i kanadské borůvky vyžadují hnojení, a to brzy zjara, při tvorbě poupat a po odkvětu. Jako hnojivo lze použít některé kyselé bez obsahu chloru – například superfosfátové. Kdo rád hluboko okopává, u kanadských borůvek si toho příliš neužije. Mají mělké kořeny a okopávání jim nedělá dobře. Stačí jen jemné vypletí plevele. Zato mulčování borovou kůrou se jim líbí, zároveň jejím použitím omezíte růst nepříjemného plevele.
Velikost plodů docela kolísá – záleží na odrůdě, zálivce, hnojení i stáří keře. Výhodou je, že jejich chuť je k nerozeznání od našich borůvek černých, pouze dužina na rozdíl od nich nebarví. Lze je tedy upotřebit stejným způsobem, a to na knedlíky, koláče i konzumací za syrova.
Jak stříhat kanadské borůvky
Aby keříky zahradních borůvek plodily rovnoměrně každým rokem, je třeba je také zmlazovat řezem. Ten provádíme asi od pátého roku po výsadbě, kdy na začátku března staré výhony těsně u země vyřežeme. Současně dáme pryč i výhony poškozené a slabé. Na keři by mělo zůstat asi 6 až 8 silných větví. Ty nikdy nezkracujeme, protože kanadské borůvky plodí v horní třetině výhonů. Pokud bychom to nedělali, dočkali bychom se jen malých plodů a někdy ani těch ne. Pravidelný roční řez je tedy potřebný.
Dopřejte si i doma ty nejlepší borůvky. Z domácích borůvek je výborný kynutý borůvkový koláč, borůvkové víno či domácí limonáda.
Nejčastější chyby při pěstování borůvek
- Výběr odrůdy – především nedostatečný čas věnovaný výběru odrůdy. Při výběru se neřiďte intuicí ani tím, co řekl váš soused. Nejlepší je poradit se s personálem zahradnictví, kde odrůdu kupujete, případně si o ní nastudovat co nejvíc na internetu. V úvahu vezměte všechny vlastnosti rostliny, zda je borůvka mrazuvzdorná, v jakém období rodí, zda je vhodná jen do zahrady nebo i do květináče a pod. Vyzkoušet můžete i borůvky na balkon, které zasaďte do vysokého květináče a v létě budete mít úrodu rovnou pod nosem.
- Nevhodné stanoviště a půda – nejlepší místo pro výsadbu borůvky je polostín. Vyberte proto takové místo, kde občas svítí slunce a plody mohou postupně dozrávat, ne však takové, kde bude rostlina celý den ve stínu nebo na přímém slunci. Borůvky musí mít pískovou kyselou půdu (ideální pH je 4-5), přidat můžete rašelinu a povrch zakrýt mulčovací kůrou.
- Přiměřená zálivka – rostliny nesnášejí přemokření půdy a většinou rychle hynou. Proto je vhodné použít při výsadbě drenážní vrstvu, která vodu reguluje.
- Potřebný pravidelný řez – Borůvky je třeba stříhat pravidelně. Pokud se ptáte, kdy stříhat kanadské borůvky, nejlepší je první řez provést hned po vysazení rostliny. Všechny deformované, křivé a slabé větve odstraňte a snažte se vždy zachovávat 3 nejsilnější výhony.
Kanadské borůvky a jejich účinky
Kanadské borůvky – všelék, superpotravina, nejzdravější ovoce na světě – toto jsou nejčastější přívlastky, jakými zvyknou být borůvky pojmenovány. Proč se o nich říká, že jsou tak zdravé?
Borůvky obsahují velké množství karotenů, vitamínu C, vápníku a vlákniny. Mezi nejvýznamnější účinky borůvek patří:
- budují silnou imunitu – vitamín C chrání tělo před nachlazením, infekcemi, působí jako prevence, zároveň tanin ničí bakterie,
- borůvky bojují proti průjmu, mají silné antibakteriální účinky, čímž pozitivně ovlivňují všechna gastro onemocnění,
- borůvky na nervy a proti stresu – mají uklidňující vliv,
- pomáhají léčit zánět močového měchýře, rovněž jsou výborným bojovníkem, pokud vás trápí opakované infekce a záněty,
- posilují srdce a zároveň snižují vysoký krevní tlak
- díky vitamínu C chrání naši pleť před škodlivým UV zářením, nečistotami ze vzduchu, také mají borůvky omlazující účinky, podporují tvorbu kolagenu.
Jak na sběr borůvek
V současnosti naleznete v České republice spoustu borůvkových farem, kde si můžete borůvky sami nasbírat nebo koupit již připravené. Tyto ovocné farmy se těší velké oblibě, navíc často jde o ekologické pěstování, což zaručuje borůvky i jiné ovoce nejvyšší kvality.
Nejznámější borůvkové sady a plantáže u nás jsou například:
- Borůvková farma Tatobity,
- Farma Borůvka: Borůvková farma Postoupky,
- Borůvková farma Provodů,
- Zahradnictví a borůvková farma Samšín,
- BoFaČ Čejkovice,
- Borůvková farma na Kroměřížsku,
- Kotvičníková farma.
Využití kanadských borůvek
Borůvky mají poměrně široké využití. Udělat si můžete borůvkový kompot, který vám připomene chuť léta. Sklizeň borůvek v létě můžete využít do limonády, na ovocné smoothie nebo si připravit šťavnatý koláč s borůvkami. Výborný je i borůvkový čaj, který si můžete připravit buď ze sušených borůvek nebo přímo z listů keře borůvky.
Zdroj: canadianfoodfocus.org, almanac.com
Mohlo by vás zajímat
Líbí se mně praktické rady od odborníků pro jednotlivé druhy ovoce, zeleniny, půdy a pod…
Hmm mě by spíš zajímalo jestli musím mít více rostlin, nebo je samosprašná.
Většina borůvek je částečně samoopelivá, některé odrůdy jsou zcela samosprašné. Nám při koupi doporučovali, abychom vysadili více odrůd, které dozrávají postupně a prodlouží se tím doba sklizně o několik týdnů. Letos pěstujeme již 3. rok, uvidíme jaká bude úroda.