Jahody a jejich pěstování: Potřebují dostatek vláhy a humózní zeminu

Jahody patří mezi velmi žádané ovoce, o čemž svědčí i jejich častá přítomnost v regálech supermarketů. Kdo jednou propadne jejich vynikající chuti, ten se k nim již stále vrací.

A není nad to si je vypěstovat doma na své zahrádce. Jak na to? Pěstování jahodníků není až tak složité.

Jakou půdu pro jahodníky vybrat?

Jahody jsou původní evropskou květenou – a nechybí ani na území naší republiky. Jahodníky mají rády jak mírně suché, tak vlhké zeminy, které jsou bohaté na humus. Najdete je i na lesních pasekách.

Pro jahodníky vybíráme slunné místo a neutrální nebo mírně kyselou půdu. Nejlépe jim bude v hlinitopísčité zemině, kde nechybí dostatek humusu. Pouze písčitá nebo těžká jílovitá půda vhodná není. Jahody je možné pěstovat i ve vyšších polohách, pokud mají přístup ke slunci. Zde však později kvetou a úroda nebude tak bohatá jako v nížinách. Tam je zase třeba jahodníky častěji zalévat.

Sadit jahodníky lze na jaře i na podzim

Ideální je, pokud si vyberete odrůdy, které plodí postupně, čímž si budete moci tyto chutné plody vychutnat pod delší dobu.

Na trhu je k dostání mnoho odrůd:

  • Korona,
  • Clary,
  • Lambada,
  • Florence,
  • Salsa,
  • Symphony.

Některé dozrávají již v květnu, jiné až koncem června.

Zdroj foto: barmalini / Shutterstock.com

Jakmile přestane mrznout, můžete začít s výsadbou jahod. Nejvhodnější obdobím je však léto od července do srpna. Ještě před tím, než se do výsadby pustíte, je třeba si zeminu připravit. To znamená dobře odplevelit, a to minimálně tři týdny předem. Jako počáteční hnojivo je možné použít tradiční a oblíbený Cererit nebo NKP.

  1. Do místa 40×50 centimetrů vytvoříte jamky, do nich nalijete vodu a necháte ji vsáknout.
  2. Teprve potom do jamky vložíte jahodník a přihrnete ho hlínou tak, aby srdíčko bylo v úrovni zeminy.

Proč je dobré použít černou fólii nebo netkanou textilii?

Fólie nebo textilie mají za úkol jednak chránit plody jahodníku, jednak mu přinášejí tolik potřebné teplo. Oba materiály mají černou barvu. U fólie platí, že nepropouští světlo a půda se pod ní příjemně zahřívá. Zároveň drží vlhko a neroste pod ní mech. Netkaná textilie je propustná a obvykle chrání jahodníky před škůdci nebo přízemními mrazíky na jaře.

Vydatná zálivka je nutností

Tak jako ostatní záhony, je třeba i ty s jahodami pravidelně zbavovat plevele. Mezi jednotlivými řádky jahodníků můžeme navrstvit mulč, který je chrání před vysycháním. Rostliny totiž mají rády dostatek vláhy, takže nesmíme zapomenout na pravidelnou vydatnou zálivku. Díky ní se dočkáte bohaté úrody krásně červených plodů.

Zdroj foto: Luoxi / Shutterstock.com

Hnojení jahodníků

Jahody je nevhodné hnojit těsně po výsadbě nebo v době, kdy už plodí. Ty, co jsou nasazené už na podzim, je možné v jarním období podpořit hnojivem před květem. Lépe pak budou nasazovat na květ. Dobrou volbou jsou speciální hnojiva pro jahody, kvalitní kompost i listovka.

Sbírání úrody

Jakmile začnou jahody červenat, měli byste každodenní probírkou sbírat zralé plody. Na záhoně by neměly zůstat narušené a shnilé jahody, kvůli nimž se pak rychleji šíří houbové choroby. I se zpracováním plodů není dobré si dávat načas. Jahody rychle podléhají zkáze. Máte-li jich hodně, můžete je nechat zmrazit, připravit z nich džem i marmeládu.

Co s jahodníky po sklizni

Úrodu jahod máte už zavařenou. Nyní vás čeká připravit jahodníky na nadcházející zimu. Stále je třeba je pravidelně zalévat, odstranit suché listy. Pokud chcete rostliny namnožit, použijte k tomu první dva výhony, které jsou nejsilnější. Zbytek dejte pryč, aby rostlinu nevysilovaly.

Při dobré péči se jahody odmění bohatou úrodou. Jen chce tomu věnovat trochu svého volného času – ale úroda slaďoučkých jahod za to rozhodně stojí.

Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.