Kam vyrazit v ČR na kole? Tipy na jarní výlety

Jaro je pro cykloturistiku ideální, a to i ve dnech, kdy není úplně nejtepleji. A kam se vypravit? Přinášíme vám tipy na výlety na kolech po celé České republice.

Naštěstí slunečné dny se pomalu prodlužují a pokud není zrovna deštivo nebo mlha, můžete si výlet na kole dopřát už i v březnu. Česká republika disponuje stovkami kilometrů cyklostezek a mnoho z nich je na jaře opravdu krásných.

Nepodléhejte na jaře jarní únavě, oblečte funkční prádlo a softshellovou bundu a vydejte se na cyklovýlet do všech koutů naší nádherné země. Můžete vyjet do hor, toulat se krajinou podél českých řek, nebo se prostě vydat od obce k obci. K vidění je toho opravdu hodně. Nezapomeňte si před cyklistikou pořídit boty na kolo. Vysoce hodnocenou značkou jsou five ten boty. Zajímavé tipy na výlet na kolech vám přinášíme i my.

Tipy na výlety
Zdroj foto: KellySHUTSTOC / Shutterstock.com

1. Labská stezka

Celá Labská stezka měří asi 1300 km, a to od pramene Labe až k Severnímu moři. Patří k nejoblíbenějším cyklostezkám v Evropě a je součástí sítě EuroVelo. Na české straně je možné po této trase ujet 373 km, což je vzdálenost od pramene Labe do Hřenska. Nebo si dejte jen část cyklostezky v Ústeckém kraji (ze Štětí do Dolního Žlebu je to 94 km). Kromě úchvatných Krkonoší na trase najdete další malebná místa: historické město Hostinné, přehradu Les Království, Dvůr Králové, královské město Mělník a snad nejkrásnější úsek je Porta Bohemica – malebné údolí řek Labe mezi Ústím nad Labem a Litoměřicemi.

2. Nymburk – Poděbrady

As nejfrekventovanější cyklotrasa u nás spojuje města Nymburk, Poděbrady a Libici nad Cidlinou. Je vlastně součástí zmíněné Labské stezky, jen se po ní vydáte proti proudu. Začít můžete už u historické vesničky Botanicus v Ostré, kde můžete navštívit středověkou tržnici nebo si užít sobotní program dobové hudby a tance, divadel či sokolníků. Sem s pohodlně dostanete vlakem, odtud pak pokračujete do Nymburka, Poděbrad a Libice. 

3. Tipy na výlety – Středočeský kraj

Síť silničních cyklotras, které nejsou příliš frekventované, takže se po nich dá jezdit bezpečně, tvoří okruhy s různou obtížností. Začátek, tedy hlavní nástupní místo, je v Hostivici a ta nejdelší trasa vede až ke hradu Křivoklát. Křivoklátské okruhy jsou vhodné pro milovníky silniční cyklistiky a vyjet si na nich může i rodina s dětmi.

4. Z Prahy na Karlštejn

Přímo z centra Prahy se můžete vydat na cyklovýlet podél levého břehu Vltavy proti proudu do Lahovic a odtud v blízkosti Berounky do Radotína, Černošic, Dobřichovic, Hlásné Třebáně a na Karlštejn. Tato trasa je nenáročná a po celou dobu v rovince, takže si jet můžete spolu s dětmi. Oceníte nádhernou krajinu a v cíli prohlídku impozantního hradu, který je pro veřejnost otevřen celoročně. Na jaře a na podzim zde již nebydlí davy turistů.

Pokud patříte mezi vášnivé dobrodruhy, kteří rádi poznávají hrady a zámky v naší zemi, přinášíme vám tipy na výlety – památky, které jsou otevřeny celoročně.

5. Tipy na výlety v Beskydech – Radegastovy okruhy

Výlety na kolech si, samozřejmě, můžete užít i na Moravě. Jednou z oblíbených lokalit jsou Radegastovy okruhy. Jedná se o sedm cyklistických tratí různé obtížnosti, které vedou nejzajímavějšími místy Beskyd. Středem všech sedmi tras jsou Horečky mezi Frenštátem pod Radhoštěm a Trojanovicemi. Síť cyklotras měří 210 km a vede místy, jako jsou Hukvaldy, Štramberk, Kopřivnice či Pustevny a také vrcholy Radhoště či Lysé hory.

6. Moravské vinařské stezky

Spojit příjemné s užitečným můžete na jižní Moravě, v kraji vína a historických památek. Na kolech se můžete vydat v podstatě mezi vinohrady od starobylého Znojma až po slováckou metropoli Uherské Hradiště. Osmnáct okruhů vinařských cyklostezek tvoří 1200 km dlouhou síť. Pojmenované jsou podle obcí, jimiž vedou (Bzenecká, Brněnská, Mikulovská, Kyjovská a další). Okruhy jsou různě dlouhé a obtížné, tu svou si ale vybere každý. A po celém dni na kole si dopřejte v tradičním sklepě typickou moravskou pohostinnost.

Pokud vás tyto tipy na výlety nezaujaly a máte doma děti, které rádi zkoušejí nové zážitky, prožijte volný čas moderními aktivitami, ze kterých budou vaše děti jistě nadšené.

Zdroj: kudyznudy.cz

Mohlo by se Vám také líbit

Komentáře jsou uzavřeny, ale trackbacks a pingbacks je otevřen.