Podzimní únava – jak se zbavit a předejít vyčerpání

Podzimní únava přichází hned s prvním ochlazením a deštivými dny. Poradíme vám, jak na podzimní únavu a co dělat, aby vůbec nepřišla. Dopřejte si odpočinek a podzim bez únavy.

Nadcházející dlouhá a nepřívětivá zima umí člověka velmi vyčerpat. Najednou se vám nechce ven, protože kdo by chtěl jít do zimy, když je doma teplo a můžete se zavrtat do deky u televize. Během podzimního a zimního období není ani nálada na nějaké sportování, venku se brzy stmívá a pozdě rozednívá, většinu dní zataženo nebo pološero. To se nepodepisuje pozitivně na tělesné i duševní stránce.

Podzimní únava – příznaky

Kratší a stále chladnější dny s sebou přinášejí výraznější projevy únavy, deprese a vyčerpání. Lidé častěji pociťují úzkosti a problémy se soustředěním, což je přirozeným projevem našeho těla na deficit vitamínu D, proto i naše tělo zpomaluje.

Nejčastější příznaky podzimní únavy, které ji doprovázejí jsou zejména:

  • snížení imunitního systému,
  • problémy se spánkem,
  • náchylnost k infekcím,
  • problémy s koncentrací,
  • strach, úzkosti,
  • nechutenství,
  • podrážděnost.

Podzimní depresivní nálada vs. deprese

Tyto dva pojmy častokrát zaměňujeme. Podzimní depresivní nálada má spíše krátkodobější charakter, je doprovázena únavou a nedostatkem energie ze slunečního záření, špatnou náladou a vyčerpáním.

Pozor, na druhé straně, deprese je vážná diagnóza, kde je vyžadována léčba s psychologem a psychiatrem. Ve srovnání s depresivní náladou má dlouhodobější charakter, a pokud se k příznakům přidá i bolest hlavy, žaludku či nechutenství, určitě vyhledejte lékaře.

Podzimní únava – jak s ní bojovat

Podzimní únava není omluva pro lidi, kteří jsou moc líní a nechtějí nic dělat, není to něco, co si ostatní vymysleli. Někdo se s ní potýká rok co rok v různé intenzitě, jiný ji vůbec nezažil. Každý organismus a tělo se staví k situaci jinak, jste v jiném rozpoložení, zdravotním stavu a podobně. I když se na podzim a podzimní dny těšíte, může vás podzimní únava zasáhnout.

Co na podzimní únavu a jak jí předejít? Přinášíme vám pár tipů.

Dopřejte si odpočinek

Cítíte se unavení, ale nechcete odpočívat nebo si dokonce uprostřed dne na chvíli lehnout? Udělejte to. Tělo vám únavou naznačuje, že by potřebovalo odpočívat. Dejte mu, co potřebuje. Po létě, které bylo plné aktivit, výletů a práce v zahradě,  je tělo unavené a musí vynaložit více úsilí, aby fungovalo, proto mu odpočinek přijde vhod.

Dejte si zelený čaj

Pro dobití energie pijete jeden šálek kávy za druhým? Bude to mít spíše opačný efekt – únava, nervozita a stres se na vás podepíšou. Raději zkuste zelený čaj, který umí nabudit a dodat energii podobně jako káva, ale není tak návykový.

podzimní únava příznaky
Zdroj foto: PV productions / Shutterstock.com

Pitný režim a zdravá strava

Na podzim, podobně jako na jaře, se tělo často detoxikuje a čistí, takže mu dopřejte dostatek vody, minerálních vod nebo stoprocentních šťáv. Když do sklenice přidáte citrón nebo plátek okurky, pak do těla dostanete spoustu živin. Podobně je to také s jídlem. Dopřejte si lehkou a zdravou stravu, která vás zasytí a dodá energii. Zároveň vám nezatíží žaludek.

Vitamíny a minerály

V zimě může tělo snadno ztrácet spoustu vitamínů. Zejména mu chybí vitamín D, který získáváme ze sluníčka. Dbejte na přísun vitamínů, pokud jej nemáte ve stravě dostatek, zkuste různé doplňky stravy.

Vsaďte na pohyb

I když se vám zalíbilo sezení u televize nebo dlouhé polehávání v posteli, pohyb je klíčem k dobré náladě a pomocník proti boji s podzimní únavou. Jděte sportovat, na procházku s rodinou, na výlet. Pokud to jen jde, buďte venku, nasávejte sluneční paprsky a získáte tak energii i dobrou náladu. Zařaďte cvičení do vašeho života. Pár cviků hned po ránu vás proberou a nastartují metabolismus.

Dobrá kondice je základ pevného zdraví – jak se do ní dostat a udržet si ji?

Podpořte imunitní systém

Posílit imunitu můžete hned několika způsoby – jídlem, sportem nebo třeba otužováním. Také přísun vitamínů pomůže vašemu tělu vytvořit si obranný štít, který v případě potřeby nastaví před bakterie a viry.

Zdroj: virtualchampionship.eu

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.