Surfinie a vše, co jste o jejich pěstování potřebovali vědět

Surfinie jsou jedny z nejhezčích květin, které si můžete nasadit do truhlíků. Jsou to stálice, co zdobí mnoho domácností. Prodávají se hned v několika variantách a jejich barevné provedení je velmi rozmanité.

Přečtěte si, jak se o ně starat, aby byly krásné a zdravé po celé léto.

Surfinie jsou hybridní petúnie

Surfinie dorůstají výšky 30 – 40 centimetrů, rostou vzpřímeně, ale také převisle. Tento typ květin byl vegetativně vyšlechtěn z petúnií. Vyšlechtila je japonská firma a brzy se začaly pěstovat po celém světě. Narozdíl od petúnií mají perfektní zdravotní stav, jsou odolné proti povětrnostním podmínkám a jejich květenství je velmi bujaré. První odrůda surfing měla červeno-fialové květy, ale momentálně se dají koupit už v mnoha barevných provedeních.

Vše začíná substrátem

Začátečník si jistě klade otázku, jak pěstovat tyto surfinie. Základem je vhodný substrát. Měl by být v prvé řadě dobře propustný a mírně kyselý. Samozřejmě musí být také bohatý na živiny. Takový substrát můžete nakoupit už namíchaný skoro v každém zahradním centru. Připravuje se ze směsi rašeliny, musí obsahovat železo, dusík a draslík. Všechny tyto látky přispívají k dobrému růstu.

Zdroj foto: Maximilian100 / Shutterstock.com

Pěstujte je na slunném stanovišti a pozor na zálivku

Surfinie milují světlo, a proto byste je měli umisťovat především na jižní stranu. Zároveň však musíte dbát na to, aby na ně nesvítilo přímé slunce, protože by vám mohlo popálit jak květy, tak listy. Dejte si také pozor na zálivku. Přemíra vlhkosti může způsobit plíseň. Surfinie jsou na to poměrně háklivé. Mohou také přestat kvést. Ideální možností, jak tomu předejít, je koupě samozavlažovacích truhlíků.

Surfinie ze sazeniček nebo hotová rostlinka?

Sazenice surfinie nevypadají tak, jak si je možná představujete. Semínka jsou totiž tak drobounká, že by bylo prakticky nemožné je vysadit. Proto jsou balené do takzvaných peletek. Je to kaolínový obal, ve kterém je umístěno několik semínek této květiny. Přesto je tato meletka velká jen několik milimetrů. V tomto ohledu je lepší zakoupit v obchodě už předpěstované rostlinky, co vás budou těšit svým vzhledem.

Zaštipování surfinií

Pokud chcete mít pěkné surfinie, zaštipování je stejně důležité jako substrát, zálivka nebo její stanoviště. Zaštipování se provádí u mladých a zatím malých rostlinek a podporuje jejich následný růst a košatění. Později, až se rostlinka rozroste, není třeba již zaštipovat. Stačí jen čas od času na pár výhoncích, ale není to naprostou nutností, a proto to přes léto můžete úplně vypustit z hlavy.

Zdroj foto: Totokzww / Shutterstock.com

Množení surfinií

Množit můžete dvěma způsoby. Jedním jsou semena, ale není to příliš časté, nebo je můžete nařízkovat. Jak vypěstovat surfinie ze semínek už bylo zmíněno výše. Řízkování se provádí v aktivním období rostliny. Surfinii seříznete těsně pod kolénkem, necháte ji odpočinout nejlépe do druhého dne a poté ji zasadíte do vhodného substrátu. Existuje však další způsob. Takto neřízkovanou rostlinku nezasadíte, ale dáte ji do sklenice s vodou, než pustí kořínky.

Přezimování surfinií

Přezimování surfinií je poměrně jednoduché a rostliny to snášejí dobře. Na zimu je musíte schovat do vnitřních prostor. Celou rostlinu zkrátíte minimálně o polovinu a umístíte ji na slunné místo. Nejlépe v chodbě, co není vytápěná. Vhodné místo může být také zimní zahrada nebo krytá veranda. V únoru rostliny znovu zkraťte. Musíte to udělat dříve, než začnou opět ožívat k životu a začněte přihnojovat.

Surfinie jsou krásné květiny, které vám budou dělat jen samou radost. Když se o ně budete dobře starat, stanou se chloubou vaší domácnosti.

Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.