Surfinie – Vše o pěstování a množení

Surfinie jsou jedny z nejhezčích květin, které si můžete nasadit do truhlíků. Svými barvami ozdobí vaši domácnost. Přinášíme vám návod k pěstování, množení a péči o surfinie.

Přečtěte si, jak se o surfinie starat, aby byly krásné a zdravé po celé léto. Jak pěstovat surfinie, aby byly ozdobou vašeho balkonu?

O rostlině surfinie

Surfinie, neboli petúnie (lat. Petunia × atkinsiana) dorůstají výšky 30 – 40 centimetrů, rostou vzpřímeně, ale také převisle. Tento typ květin byl vegetativně vyšlechtěn z petúnií. Vyšlechtila je japonská firma a brzy se začaly pěstovat po celém světě. Narozdíl od petúnií mají perfektní zdravotní stav, jsou odolné proti povětrnostním podmínkám a jejich květenství je velmi bujaré. První odrůda surfinii měla červeno-fialové květy, ale momentálně se dají koupit už v mnoha barevných provedeních.  Surfínie plnokvětá i surfinie převislá jsou velmi oblíbené balkonové rostliny, dokonce nazývané královny balkonů. Během jarních a letních měsíců oživí vaše terasy, zahrady i balkony sytými barvami.

Substrát

Začátečník si jistě klade otázku, jak pěstovat surfinie. Základem je vhodný substrát pro surfinie. Měl by být v prvé řadě dobře propustný a mírně kyselý. Samozřejmě musí být také bohatý na živiny. Takový substrát můžete nakoupit už namíchaný skoro v každém zahradním centru. Připravuje se ze směsi rašeliny, musí obsahovat železo, dusík a draslík. Všechny tyto látky přispívají k dobrému růstu.

Kdy sázet surfinie

Pokud byste se rozhodli pěstovat surfování ze semene, ideální čas pro výsadbu, tedy předpěstování rostlin, je únor a březen. Květen je ideální čas na výsadbu sazenic do truhlíků či do zahrady.

Stanoviště

Tyto květiny milují světlo, a proto byste je měli umisťovat především na jižní stranu. Zároveň však musíte dbát na to, aby na ně nesvítilo přímé slunce, protože by vám mohlo popálit jak květy, tak listy. Dejte si také pozor na zálivku. Přemíra vlhkosti může způsobit plíseň. Plnokvěté surfinie jsou na to poměrně háklivé. Mohou také přestat kvést. Ideální možností, jak tomu předejít, je koupě samozavlažovacích truhlíků.

Pěstování surfinie ze sazeniček

Sazenice surfinie nevypadají tak, jak si je možná představujete. Semínka surfinie jsou totiž tak drobounká, že by bylo prakticky nemožné je vysadit. Proto jsou balené do takzvaných peletek. Je to kaolínový obal, ve kterém je umístěno několik semínek této květiny. Přesto je tato peletka velká jen několik milimetrů. V tomto ohledu je lepší zakoupit v obchodě už předpěstované rostlinky, co vás budou těšit svým vzhledem.

Zaštipování surfinií

Jak zaštipovat surfinie? Pokud chcete mít pěkné plnokvěté surfinie, zaštipování je stejně důležité jako substrát, zálivka nebo její stanoviště. Zaštipování surfinie se provádí u mladých a zatím malých rostlinek a podporuje jejich následný růst a košatění. Později, až se rostlinka rozroste, není třeba již zaštipovat. Stačí jen čas od času na pár výhoncích, ale není to naprostou nutností, a proto to přes léto můžete úplně vypustit z hlavy.

Množení surfinií

Množit můžete dvěma způsoby. Jedním jsou semena surfinie, ale není to příliš časté, nebo je můžete nařízkovat. Jak vypěstovat surfinie ze semínek už bylo zmíněno výše. Řízkování se provádí v aktivním období rostliny. Surfinii seříznete těsně pod kolénkem, necháte ji odpočinout nejlépe do druhého dne a poté ji zasadíte do vhodného substrátu. Existuje však další způsob. Takto neřízkovanou rostlinku nezasadíte, ale dáte ji do sklenice s vodou, než pustí kořínky.

Přezimování surfinií

Přezimování surfinií je poměrně jednoduché a rostliny to snášejí dobře. Na zimu je schovejte do vnitřních prostor. Celou rostlinu zkrátíte minimálně o polovinu a umístíte ji na slunné místo. Nejlépe v chodbě, co není vytápěná. Vhodné místo může být také zimní zahrada nebo krytá veranda. V únoru rostliny znovu zkraťte. Musíte to udělat dříve, než začnou opět ožívat k životu a začněte přihnojovat.

Surfinie jsou krásné květiny, které vám budou dělat jen samou radost. Surfínie převisla vytvoří nádherné bohaté převisy na vašem balkoně či terase. Pečujte o ně s láskou a stanou se pýchou vaší domácnosti.

Zdroj: nature-and-garden.com, handimania.com

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.