Levandule lékařská: Jak ji pěstovat a jaké má účinky?

Levanduli každý zná jako krásnou, aromatickou rostlinu, s fialovými květy, plnou léčivých účinků. Z našich zahrad a záhonků ji známe jako nádhernou trvalku, ale i léčivou bylinku. V mnoha domácnostech si můžeme všimnout levandule v podobě dekorací.

Používá se také v kuchyni, kdy je možné ji zpracovat jako chutný med, sirup, nebo lehká ingredience při pečení. Je však známo, že má i své blahodárné léčivé účinky. Ne nadarmo se také nazývá jako levandule lékařská.

Pěstování na své zahrádce

Leckterý zahrádkář má své zaručené tipy, jak vypěstovat krásný keřík levandule. Ovšem není to nic složitého. Stačí nám pouze slunné prostředí a půda, která zůstává spíše sušší. Není potřeba se o rostlinu pečlivě starat, na živiny je nenáročná. Je to trvalka, která vydrží i přes zimu. Je však potřeba na jaře keř pouze ořezat, nikdy ne však dřevo, ale pouze nové výhonky.

Levanduli lze vypěstovat i na svém balkoně, či zimní zahradě. Zasejeme pouze semínka do větší nádoby a zaléváme, aby nám zůstala déle vlhká.

Zdroj foto: Kalina Georgieva / Shutterstock.com

Množení levandule

Pokud chceme rostlinku rozmnožit, máme hned několik způsobů. Samozřejmě nejčastějším způsobem, jak vonnou trvalku rozmnožit, je semenem. Není nic jednoduššího než zasít nový samostatný keřík.

Druhou možností je takzvané hřížení. To znamená, že ze samostatného keře ohneme pár větviček, přihrneme hlínou a na jaře nám budou rašit nové výhonky.

Další způsob je řízkování. Kdy z našeho keříku odřízneme část a zasadíme do půdy, kterou neustále zaléváme.

Jak správě sklidit levanduli?

Není potřeba se bát, že na sklizeň je příliš brzy anebo pozdě. Jako trvalka kvete několik týdnů. Po této době je zapotřebí zastřihnout květy, které mají různá využití. Květy rostliny lze zastřihnout nůžkami na jaře nebo na podzim. Tím získáme její bohaté květenství a pěkný vzhled celého keříku.

Levandule nám zdobí naše zahrádky, balkony a terasy, ale velice účinná je také jako léčivá bylina. Své využité má také v domácnostech a kuchyních.

Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.