Zvonek karpatský – horský druh rostoucí i ve skalkách

Pěstování a péče o trvalku zvonek karpatský není složitý. Můžete ho mít také ve vaší zahradě, třeba ve skalce. Přečtěte si více o této rostlině.

Více o rostlině zvonek karpatský

Květinka zvonek karpatský patří mezi mrazuvzdorné trvalky a daří se jí především ve skalce, kde nás bude těšit svými fialkovými květy po velmi dlouhý čas. Můžeme se však setkat i s variantou modrou, purpurovou a dokonce i bílou.

Rostlinka vytváří husté a bohaté trsy a proto bývá často používána jako půdopokryvná. Pěstovat ji však můžeme i v zahradních nádobách na balkonech nebo terasách. Vzhledem k tomu, že pěstování nevyžaduje žádné speciální podmínky, setkáváme se s ní velmi často na ozdobných zahradách i ve skalkách. Nezřídka se objevuje ve skulinách polorozpadlých opukových zídek.

Pěstování zvonku karpatského

Aby se rostlině dobře dařilo, potřebuje pro svůj růst prosluněné stanoviště. Dařit se jí sice bude i v polostínu, ale neobdaří nás tak bohatými květy. Půda by měla být spíše propustná a lehká, s dostatkem živin. Vlhkost vyžaduje střední. Pokud je suché počasí, je potřeba ji pravidelně zalévat. Rozhodneme-li se pro její pěstování ve skalce, můžeme poblíž ní umístit vápencové kameny, připomeneme jí tak místa její domoviny. Pokud máme v zahradě nevzhledné zídky se skulinami, můžeme je také zvonkem osázet.

zvonek karpatský
Zdroj foto: FunFamilyRu / Shutterstock.com

Kdy vysévat zvonek karpatský

Semínka vyséváme do pařeniště konce června. Rostlinka nás svými květy bude těšit až rok po výsadbě. Pokud bychom se chtěli jejími květy těšit již během prvního roku, museli bychom si sazeničky předpěstovat brzy na jaře – výsev semen během února a března do studeného pařeniště, s vlhčí zeminou. Zhruba po pěti týdnech je potřeba rostlinky přesadit do hrnků a do zahrádky pak v druhé polovině května. Chceme-li vytvořit hustý a souvislejší porost, je potřeba na jedno místo vysadit více rostlinek. Ty postupně zesílí a vytvoří bohaté a husté trsy. Na záhonech vynikne především podél cestiček nebo na jejich okrajích. Zvonek však můžeme množit i způsobem vegetativním, postačí během jara nebo léta oddělit část trsu.

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.