Jak vybrat autosedačku? – Zajistěte dětem bezpečí

Autosedačka je povinná výbava v autě pro všechny děti do hmotnosti 36 kilo a výšky 150 centimetrů. Jaké kategorie autosedaček známe a která autosedačka je vhodná pro vaše dítě?

První z nich ihned po narození, druhou pak zhruba v jednom roce věku dítěte. Jak vybrat kvalitní autosedačku? A jak poznat, že vámi zvolená patří mezi ty nejlepší autosedačky?

Hledejte oranžový štítek

Chcete vědět, zda vámi zvolený model splňuje současný velmi přísný standard ECE R44/04, nebo ECE R44/03? Test autosedaček, které tyto normy splňují, jasně stanovil, že budou opatřeny oranžovým štítkem. Na něm se nejen dozvíte, pro jak velké je vaše sedačka vhodná, ale i jak se k sedadlu má správně připevnit. Jedině tak si můžete být jisti správným výběrem autosedačky. Test a štítek navíc zaručují, že se jedná o skutečně kvalitní a schválený výrobek.

Autosedačky a jejich kategorie

Nejlepší autosedačka pro vaše dítě je ta, která přesně odpovídá jeho váze i věku. V současné době přitom existuje 5 základních kategorií dětských autosedaček. Testy autosedaček jsou tak prováděny pro každou z těchto kategorií zvlášť, a výsledkem jsou ucelené informace o kategorii, co momentálně sháníte.

  1. První kategorie je pro děti od narození do 10 kilo a věku 9 měsíců, a je označena jako KATEGORIE 0.
  2. Druhá je od narození do 13 kilo a do věku 1 roku, tato se označuje jako KATEGORIE 0+.
  3. Třetí je pro děti s váhou mezi 9 a 18 kily a věkem 1 – 4 let, toto je KATEGORIE I.
  4. Další z nich je určena dětem s váhou 15 – 25 kilo a věkem 3 – 7 let, jedná se o označení KATEGORIE II.
  5. Poslední z nich je pro děti od 22 do 36 kilo a věku od 6 do 12 let, je to KATEGORIE III.

Autosedačka od narození – tzv. vajíčko

Kategorie 0 a 0+ představují nejbezpečnější autosedačky, tzv. vajíčka, nebo také skořepiny. Ty se dají využít pro převoz dítěte v autě, ale i pro upevnění na konstrukci kočárku. U vajíčka je dobré vědět, že musí být vždy upevněno proti směru jízdy auta. Tato pozice je pro dětskou páteř mnohem bezpečnější.

Dejte si pozor! Když instalujete vajíčko na sedadlo spolujezdce v přední části vozidla, vždy deaktivujte airbag.

Přemýšlíte, jakou autosedačku pořídit? Nebojte se a procházejte renomované stránky, na kterých se dozvíte podrobný test dětských autosedaček. Například dtest autosedačky je jedním z dobrých ukazatelů. Výborné jsou i informace z nezávislé stránky organizace ADAC.

Autosedačka s isofixem, nebo bez?

Recenze autosedaček také často nabízí základní dělení: přejete si sedačku s isofixem, nebo bez? Isofix je kotvicí systém, kdy se sedačka upevňuje k jistícím bodům auta. Nejsou tedy vůbec využity bezpečnostní pásy. Výhoda isofixu je nasnadě: nestane se vám, že sedačku upevníte špatně. Dětská autosedačka s isofixem se kupuje přímo v závislosti na typu vozidla, který vlastníte.

Naopak ty bez isofixu patří mezi levnější dětské autosedačky. Test přitom dlouhodobě poukazoval na to, že často docházelo ze stran rodičů k nesprávnému ukotvení autosedačky, čímž ztrácela na svém bezpečnostním významu. Sedačky bez isofixu je vhodné si pořídit v případě, že ji z auta často vytahujete. Vždy ale musíte bedlivě dbát na to, abyste pásy následně upevnili správným způsobem.

Nejbezpečnější autosedačka pro vaše dítě je ta, která splňuje náročné standardy, je opatřena povinným certifikačním označením, a je v souladu s momentální hmotností a věkem vašeho dítěte. Nevíte si rady s výběrem? Hodnocení sedaček samotnými uživateli vám hodně napoví, podobně jako nezávislé testy autosedačky. Nepodceňujte výběr dětské autosedačky a věnujte mu stejnou pozornost jako při výběru bezpečného auta pro vaši rodinu.

Recenze lidí, kteří mají s užíváním sedačky již nějaké zkušenosti, vás dobře informuje o tom, zda je v souladu s vašimi potřebami. 

Zdroj: choice.com.au

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.