Domácnost bez televize – jak na to a co dělat místo sledování TV?

Televize patří do obývacího pokoje, schází se u ní rodina, sledujete zprávy, seriály, filmy nebo ji máte puštěnou jako kulisu při uklízení, žehlení nebo práci. Televize v mnoha domácnostech patří také do dětského pokoje nebo do ložnice.  I když televize zasahuje do lidských životů na denní bázi, stále existují domácnosti, které fungují bez televize. A není to jen proto, že si její nákup nemohou dovolit, je to z jejich přesvědčení. Jak funguje domácnost bez televize? A co dělat, když vám zrovna ta vaše nefunguje?

Vy nemáte televizi? A mohl bych to vidět?

Ano, stále existují domácnosti, které nedisponují „tenkou plackou“, která jim určuje den, jeden třeba celý den a u někoho i noc, protože se u televize usíná nejlépe. Mít doma televizi a nechat jí hrát celý den není vymoženost, která je s námi dlouho. Rodiče i prarodiče ještě pamatují dobu, kdy byl TV program jen ráno a večer. Když se rozhodnete pro život bez televize, případně si na čas naordinujete televizní detox, budete mít spoustu času. Jak jej využít a co dělat v domácnosti bez televize?

Přečtěte si knihu(y)

Rádi čtete, ale pořád tvrdíte, že na čtení nemáte čas? Namísto sledování televize můžete čas využít ke sledování televize. Přečtete knihy, které odkládáte dlouhé roky, začíst se můžete také do vzdělávacích materiálů a posunout svůj pracovní život zase o kus dál. I když detox skončí, zařaďte do svého denního rozvrhu hodinu čtení, namísto sledování televize.

Zdroj foto: Enrique Arnaiz Lafuente / Shutterstock.com

Trávení času s rodinou

Jste s rodinou doma denně, ale trávíte čas spolu? Povídáte si, vaříte spolu, hrajete hry nebo provozujete jinou aktivitu? Možná se divíte, ale mnoho rodin má doma svůj vlastní program. Děti jsou ve svém pokoji, partneři sledují televizi nebo koukají do mobilu. Bez televize si zahrajete společně hry, popovídáte si, co bylo v práci, ve škole a podobně. Naplánujete rodinné výlety, dovolenou a mnoho dalšího. O tento smysluplný čas se nenechte připravit ani s televizí.

Podívejte se na staré fotky

Fotografie mapují často vzpomínky, které si chcete navždy uchovat. Ať už je to setkání rodiny po dlouhé době, zážitky z dovolené, výletu nebo jen příjemné situace. Máte čas? Připravte si fotoknihu! Společně proberte fotografie, zavzpomínejte si a vyberte ty, které stojí za to zvěčnit na papíře. Zabavíte se hned na několik večerů a vytvoříte něco hodnotného.

Jděte na procházku

Pohyb je pro tělo a psychiku důležitý. Čas, který jste předtím věnovali sledování televize věnujte pobytu venku. Buďte na zahradě, jděte na výlet do přírody, procházku a podobně. Vezměte na procházku pejska, pokud nemáte čtyřnohého kamaráda doma, můžete zajít do útulku a domluvit se na venčení nebo případné pomoci.

Čas na sebe

Trávit čas s rodinou je krásné a prospěšné, ale je důležité zaměřit se také na sebe. V době, kdy jste jindy sledovali televizi si dejte relaxační vanu, meditujte, jděte si vyčistit hlavu sami, cvičte, udělejte si den krásy a pečujte o svůj vzhled. Je jen na vás, co zvolíte.

TIP: Už vám došly nápady, jak děti zabavit? Vyzkoušejte smyslohraní s kineťáčkem, se kterým se dítě zaručeně zabaví na delší dobu a navíc se také uklidní.

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.