Kontaktní čočky: Základní chyby, které často děláme

Kontaktní čočky jsou pro osoby se zhoršeným zrakem velikým pomocníkem. Aby správně fungovaly, je nutné dodržet pár základních pravidel. Neopakujte ale stále stejné chyby.

Tím si zajistíte nejen jejich dlouhou životnost, ale také bezproblémové užívání. Při několika průzkumech bylo zjištěno, že dokonce každý druhý majitel kontaktních čoček dělá jednu z významných chyb, které mohou vést dokonce až k poškození zraku. Vyvarujte se těchto základních chyb.

Překročení doporučené doby nošení

Jen v naší zemi používá kontaktní čočky na 150 tisíc lidí s různými zrakovými potížemi. Aby jejich oči dostaly péči, jakou si zaslouží, je potřeba, aby se o čočky pravidelně starali a dodržovali základní pravidla. Mezi to nejzásadnější pravidlo, které je navíc nejvíce porušované, patří překročení doby doporučeného nošení čoček. Nejčastěji jde o kontaktní čočky měsíční. Ty si lidé zakoupí s tím, že je jasně stanoveno, že je mohou užívat pouze po omezený počet dnů, ale nakonec se rozhodnou, že tento čas prodlouží. Toto chování vede k nepříjemnému pálení očí a dalším zdravotním potížím.

Zdroj foto: puhhha / Shutterstock.com

Nečtete si důležitý příbalový leták

Například jednodenní kontaktní čočky jsou speciálně vytvořeny tak, aby vydržely v pořádku po celý jeden den. Po uplynutí této doby je však nutné je dále nepoužívat. Někteří lidé se mylně domnívají, že si pořídí čočky pro nošení na dva týdny, ale budou je střídavě s brýlemi nosit například po dobu dvou měsíců. Jde však o to, že jejich roztok je již prošlý a probíhají v něm chemické změny, co nejsou pro naši oční oblast bezpečné.

Místo roztoku používáte vodu

Ať již máte klasické nebo barevné kontaktní čočky, jejich speciální dezinfekční roztok je pro ně nezbytný. Pokud si čočky omyjete v obyčejné vodě, zřejmě se ještě nestane tolik. V případě, že byste ale čočky ve vodě skladovali, došlo by k jejich nabobtnání. Nehledě na přítomnost bakterií a patogenních částic, se nimiž si voda rozhodně neporadí. Čočky proto vždy skladujte pouze v roztoku k tomu určenému.

Zdroj foto: life-literacy / Shutterstock.com

Podceňujete výměnu čoček

Roztok na kontaktní čočky není jediným kamenem úrazu v případě správné péče. Mnoho lidí si dokonce před jejich aplikací ani neumyje ruce. Čistota prostředí je přitom dalším určujícím faktorem, bez kterého se čočka může trvale poškodit. Ruce byste si před aplikací čoček měli vždy umýt ideálně desinfekčním prostředkem, a poté je osušit do ručníku, co nepouští vlákna. Tak si zajistíte, že si do očí nezanesete infekci.

S kontaktními čočkami uléháte do postele

Nyní už víme, jak nasadit kontaktní čočky a že je pro jejich uskladnění jedinou správnou volbou speciální roztok. Měli byste si ale ohlídat i to, zda čočky používáte pouze v době k tomu určené. Stalo se vám někdy, že jste s nimi dokonce usnuli? V tom případě byste měli vědět, že se tak více než šestinásobně zvyšuje riziko oční infekce. A něco takového je kvůli pár vteřinám v koupelně naprosto zbytečné riskování. Nikdy si proto před spaním nezapomeňte své čočky vyndat.

Kontaktní čočky
Zdroj foto: Syda Productions / Shutterstock.com

Nechodíte k očnímu lékaři

I když již máte své kontaktní čočky, vynález českého vědce nejlépe použijete pouze v případě, že se o ně budete dobře starat, podobně jako o svůj zrak. Samozřejmostí by měly být pravidelné prohlídky u očního lékaře. Oční vady se mohou v průběhu let měnit – a deset minut u očaře je dobré svému zdraví obětovat. Někteří lidé si dokonce čočky objednají bez konzultace s odborníkem, a přitom nevědí, že ohnisková vzdálenost u čoček je úplně jiná než ta u brýlí. Bez konzultace s lékařem si raději čočky nepořizujte.

Přejeme vám bezpečné a spokojené užívání pomocníka, se nímž si můžete dovolit odložit brýle.

Zdroj: Healthline.com

Mohlo by se Vám také líbit

Komentáře jsou uzavřeny, ale trackbacks a pingbacks je otevřen.