Kontejnerový dům se stává čím dál oblíbenějším řešením bydlení

Ceny nemovitostí stále rostou a mnoho lidí řeší své bydlení. Pořídit si nový byt, nebo dokonce dům většinou znamená zadlužit se na dlouhou dobu vysokou hypotékou, na niž mnozí ani nedosáhnou. Nájemní bydlení také nemusí být ideální varianta. Pokud byste rádi žili ve vlastním domě, ale zároveň se bojíte úvěrů, pak je kontejnerový dům pro vás ten pravý.

Pro mladé a nezávislé, stejně jako pro rodiny

Na první pohled se může zdát, že kontejnerový dům je určen pouze mladým lidem a maximálně páru. Jen těžko si velká část nás umí představit bydlet v lodním kontejneru. Tento druh bydlení ale skýtá mnoho možností.

  • Kontejnery se mohou libovolně skládat, ať už na sebe, nebo do podoby bungalovu.
  • Manipulace s nimi není v rámci možností náročná – a vy si tak sami můžete určit podobu svého domu.
  • Není problém ani s vybudováním balkonu či terasy. Při správném obkladu tak není na první pohled znát, že dům je sestaven z kontejnerů.

Proto je skvělým a dostupnějším řešením také pro rodiny, které nemají zrovna na rozhazování, stejně jako pro ty, kteří jsou zastánci kreativních nápadů a nezávislosti. Některé typy těchto domů se totiž mohou stěhovat spolu se svými majiteli.

Opravdu jsou tak ekonomicky výhodné?

Cena kontejnerů se odvíjí od jejich velikosti. Na výběr je několik možností, například za kontejner o rozměru 30 m2 zaplatíte přibližně 70 000 Kč. Pokud tedy sestavíte tři tyto kontejnery, vytvoříte plochu 90 m2. To už je pěkný prostor pro bydlení, co vás vyjde na zhruba 210 000 Kč.

Největší cenovou položkou bude pravděpodobně kvalitní izolace, na které se nevyplatí šetřit. Samozřejmě je nutné počítat i s pozemkem, na kterém hodláte stavět. Pokud si netroufáte pouštět se do takového projektu sami, existují firmy specializující se přímo na kontejnerové domy. Ty se postarají jak o cenovou kalkulaci, tak o samotnou realizaci. V každém případě ale takový dům vyjde bezesporu levněji než klasický.

Pro ekologické vytápění zvolte tepelné čerpadlo, na které si můžete dokonce uplatnit dotace a vyhřívat pohodlně všechny místnosti.

Zdroj foto: Hristina Satalova / Shutterstock.com

Seznam pro a proti

Stejně jako klasickou stavbu, i bydlení v kontejnerovém domě je třeba řádně promyslet. O přijatelnější ceně jsme již mluvili.

  • Určitě bychom neměli opomenout ušetření nákladů za topení, pokud ovšem máme kvalitní izolaci.
  • Další obrovskou výhodou je rychlost stavby, která se pohybuje okolo 60 až 90 dní. Za tak krátkou dobu je nemožné postavit cihlový dům. 
  • Navíc se vyhnete rozkopanému pozemku a hromady bláta kolem.
  • Kontejnerové obydlí je také ekologičtější, můžete kombinovat kontejnery dle své fantazie.

Stejně jako všude, i zde se najdou nevýhody. O izolaci jsme se již zmínili, ale je skutečně zásadní.  Nejen kvůli mrazům v zimě, ale také kvůli kondenzaci par v létě. Je také třeba vybrat správný pozemek se studnou nebo vodovodem. Nutný je rovný povrch s vhodnou příjezdovou cestou. Kontejnery vám totiž přiveze kamion – a pozemek tedy musí být přístupný.

Pro bydlení nebo jako víkendový dům, kontejnery jsou dostupným a originálním řešením.  A mít dům, jaký nemá jen tak někdo, je také k nezaplacení.

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.