Pomněnka: Jak na pěstování a kdy kvete?

Něžná pomněnka kvete na jaře na loukách a v blízkosti lesů. Nenáročné pěstování a podmínky ji předurčují i do zahrad. Rozjasněte si zahradu touto modrou kráskou i vy.

Modré něžné kvítky kvetou v jarních měsících především na loukách poblíž lesů. Stále častěji se pomněnka (myosotis) objevuje v českých zahradách. Pomněnek existuje velké množství poddruhů, nejčastěji však natrefíte na pomněnku lesní. Pro pomněnku je typickou barvou modrá, ovšem lze vypěstovat i bílé, růžové a jiné barvy květů.

Pomněnka – charakteristika rostliny

Pomněnka lesní (Myosotis sylvatica) jak již z jejího názvu vyplývá, roste především na okraji lesů. Má ráda stinná místa, najít ji můžeme v nížinách, ale také výše v horách. Není náročná na podmínky, o čemž svědčí i fakt, že se jí daří ve vlhké i suché půdě. Dovezená na naše území byla z Anglie a Francie a v současnosti je rozšířena po celém evropském kontinentu.

Mezi nejznámější druhy pomněnky patří zejména:

  • pomněnka bahenní (Myosotis palustris, Myosotis scorpioides),
  • alpská pomněnka (Myosotis alpestris),
  • pomněnka lesní (Myosotis sylvatica),
  • pomněnka rolní (Myosotis arvensis).

Význam a symbolika pomněnky: připomíná malé a jednoduché věci, na které nemáme v životě zapomenout, symbolizuje také skutečné milostné vzpomínky a v duchovním světě je to květina, která dodává vnitřní sílu k modlitbě.

Tuto rostlinu můžeme považovat za trvalku, v našich zahradách se však nejčastěji pěstuje jako dvouletá rostlina. 

Pěstování pomněnky

Vhodné stanoviště

Pomněnky nejsou na pěstování nijak náročné. Tato roztomilá dvouletá květinka nemá příliš ráda ostré sluneční světlo. K jejímu rozkvětu vyberte místo, kde je vlhko a polostín.

Pomněnky mají jen málokdy potíže se škůdci nebo chorobami. I vyšlechtěné druhy jsou velmi odolné.

Půda 

Pomněnkám se daří v organické půdě s dobrým odvodněním.

Pomněnka Myosotis sylvatica
Zdroj foto: Nataliia Melnychuk / Shutterstock.com

Výsev

Na začátku léta, nejlépe v červnu, zasejte semínka. Semínka začnou klíčit přibližně za dva týdny. Teprve na podzim zasaďte vyrostlé sazeničky pomněnek na vybrané vhodné místo. Dalšího jara se dočkáte záplavy jemných květů. Pomněnky potřebují období „chladu“, aby začaly kvést, proto se sazeničky sází již na podzim.

Ale i podél záhonů nebo v truhlíku na oknech se pomněnky skvěle vyjímají. Díky mnoha barevným variantám není třeba pomněnky kombinovat s jinými rostlinami.

Nové rostlinky přesaďte do tmavých koutů zahrady nebo pod jehličnany.

Množení

Výbornou schopností pomněnek je to, že se dokáží množit samovýsevem a tak se v zahradě rostou i sami. Pokud je necháte volně a divoce růst, rostliny se vysemení a další rok se dočkáte nových kvítků bez jakékoliv námahy. Stejně jako ve volné přírodě.

Pomněnka bílá
Zdroj foto: Sunny_Smile / Shutterstock.com

Kdy kvete pomněnka

Pomněnka lesní kvete především na jaře, ovšem pokud toužíte po rozkvetlé zahradě po celé léto, zasaďte, kromě pomněnky lesní, také pomněnku hajní nebo pomněnku rolní. Každá kvete v jiných měsících během jara a léta.

Pomněnka drobnokvětá je dalším druhem, který kvete na jaře, na podzim naopak pomněnka bahenní. Pomněnka trsnatá a pomněnka různobarevná jsou dalšími druhy rostoucí v nejen v české přírodě.

Podobné rostliny, které si lidé pletou

Věděli jste, že pomněnka se velmi podobá dvěma dalším rostlinám a lidé si je častokrát pletou a myslí si, že jde o tutéž rostlinu? Toto jsou 3 různý rostliny, které však vypadají jako jedna:

  • pomněnka – kvete od dubna do května, dorůstá výšky 10 až 50 cm. Její květiny jsou světle modré s pětičlennými květinami.
  • pomněnkovec – kvete od dubna do května, rostlina zůstává pěkné i po odkvětu. Listy jsou zvrásněné, někdy pokryté bílou nebo stříbrnou barvou.
  • pupkovec – květe od března do května, dorůstá výšky 20-30 cm, má světle zelené listy srdečního tvaru, které jsou jemně chloupkaté. Často se pupkovci říká i pomněnka vytrvalá. Květy jsou stejně modré a pětičetné jako u pomněnce.

Pomněnka a její využití

Z pomněnky si můžeme připravit pomněnkový čaj. Co se týče rostliny, sbíráme její listy a květiny.

Připravit si můžeme i pomněnkovou tinkturu. Nasekanou rostlinu pomněnky vložíme do skleněné uzavíratelné nádoby a zalijeme lihem (alespoň 40 %). Poměr tinktury je přibližně 35 g pomněnky a 250 ml alkoholu.

Léčivý účinky

Pomněnka pomáhá léčit zejména kožní onemocnění a různé záněty na kůži. Využívá se také u oteklých lymfatických uzlin, protože zmírňuje otok a při krvácení z nosu. Rostlina obsahuje draslík, který reguluje překyselení organizmu a stimuluje činnost srdce.

Pomněnka je jako stvořená pro romantické duše a zahrádkáře, kteří chtějí aby jejich zahradu rozjasnily barvy. Svými drobnými modrými kvítky ozdobí každou skalku či záhon.

Zdroj: gardenersworld.com

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.