Test – Sovy vs. skřivani. Do jaké skupiny patříte vy?

Říká se, že ranní ptáče dál doskáče, ale víc toho sní a dřív umře. Noční sovy se probouzí během dopoledne a do postele uléhají po půlnoci. K jaké skupině se řadíte vy? Skřivani, nebo sovy? Jste aktivní ráno hned po probuzení nebo raději pracujete dlouho do noci?

Pojďte se s námi více podívat na charakteristiku skřivanů a sov a udělejte si test, do jaké skupiny patříte, díky charakteristice jednotlivých skupin.

Charakteristika skřivanů

Pokud jste povahou skřivan, vyhovuje vám vstávat v brzkých ranních hodinách a největší část práce splnit již před polednem. Pro skřivany není problém vstávat před šestou hodinou ranní a před cestou do práce si ještě zajít zaběhat, v klidu posnídat a následně se vrhnout do práce.

Zato aktivita skřivanů v průběhu dne prudce klesá a není výjimkou, pokud jsou před desátou hodinou večer již v posteli. Skřivani jsou obecně velmi akční jedinci, kteří vyznávají zdravý životní styl a mají silný smysl pro disciplínu a pořádek.

Proč být skřivanem

Lidé, kteří vstávají časně ráno, si nemohou vynachválit ten klid, když za časných ranních hodin zasednou k počítači a pracují, zatímco zbytek jejich rodiny má ještě hlubokou noc. Ráno je tudíž nevyrušují žádné nežádoucí podněty a oni mohou v klidu vyřídit, co je potřeba. Podle výzkumů vyšlo najevo, že skřivani jsou většinou pozitivně naladěni a méně věcí je v průběhu dne vyruší.

Zdroj foto: kosmos111 / Shutterstock.com

Charakteristika sov

Ranní vstávání není nic pro vás? Raději si přispíte a práci si necháte na odpoledne a večer? Tak to jste s určitostí noční tvor.

Typickými představiteli sov jsou:

  • umělci,
  • bohémové,
  • ajťáci,
  • intelektuálové.

Právě ti se totiž své práci věnují po nocích – a největší dávka inspirace se v nich probouzí právě v nočních hodinách.

Proč být sovou

Na druhou stranu lidé, kteří se pořádně probouzejí s příchodem noci, jsou více kreativní a mají inovativní nápady. Jsou také oproti skřivanům více hloubaví a přemýšliví. Ve výzkumech dokonce vyšlo najevo, že sovy mají vyšší IQ než skřivani.

Zdroj foto: Dean Drobot / Shutterstock.com

Co ovlivňuje naše biorytmy

Jste typickým představitelem jednoho či druhého, ale kvůli své práci jste nuceni chovat se úplně obráceně, než jak je to pro vás přirozené? Svou příslušnost k jednomu či druhému typu biorytmů neovládáme, nýbrž se s ní rodíme. Ale jako všechny návyky, i biorytmus se dá ošálit a pokud to okolnosti vyžadují, můžete se přeučit ze skřivana na sovu – a obráceně. Chcete to jen pořádný plán, kterého se budete držet, a vytrvalost.

Nevýhody časného vstávání

Co se nevýhod spojených s životním stylem skřivanů týče, jednou z nich je perfekcionismus a touha po tom, aby vše probíhalo bez problémů. Jakmile tomu tak není, mohou skřivani propadat beznaději a pocitu zmaru. Také jejich společenský život není tak bohatý, a ačkoliv mají v průměru více spánku a probouzejí se odpočatí a plní energie, jejich spánek bývá lehčí a v noci se hodně převalují.

Nevýhody nočního života

Už ze své podstaty mají sovy bohatý společenský život, s tím je ale spojena i vyšší konzumace alkoholu a cigaret. Podle průzkumů vydělávají sovy v průměru méně než skřivani a také u nich hrozí větší riziko vzniku deprese. Sovy mají větší sklony k obezitě a konzumaci nezdravého jídla, neboť jim chybí sebekázeň. Většinou moc nesportují a jejich koníčky zahrnují hlavně spánek. Oproti skřivanům jsou sice flegmatičtější, ale na druhou stranu jsou i dost impulzivní.

Ať už jste ranní ptáče, nebo noční tvor, oba způsoby života mají své pro a proti. Je skvělé být jak skřivanem, tak i sovou. Problém ovšem nastává ve chvíli, kdy se dají dohromady představitelé opačných táborů. V tu chvíli začíná poměrně obtížná cesta ke společnému harmonickému soužití.

Zdroj: Healthline.com

Mohlo by se Vám také líbit

Komentáře jsou uzavřeny, ale trackbacks a pingbacks je otevřen.