Výběr nástěnných hodin by měl být stejně pečlivý jako výběr obrazu

Doplňky v interiérech patří mezi velmi důležité součásti celkového dojmu. I jeden jediný může vzhled místnosti zcela změnit – a to jak v tom dobrém, tak i v tom špatné smyslu. A o hodinách to platí dvojnásob.

Přitahují totiž náš pohled mnohem častěji, než obyčejné obrazy nebo jiné dekorace. Hledíme u nich totiž i na užitnou hodnotu. A jak tedy při jejich výběru nešlápnout vedle?

Najděte pro své hodiny to správné místo

První bod výběru je jasný – hodiny musí vždy viset tam, kde na ně co nejlépe uvidíme. A jaké body tedy přichází v úvahu?

  • Nad pohovkou nebo pracovním koutem – v tomto místě je nutné zvolit vhodný model tak, aby harmonicky dotvořil relaxační nebo pracovní prostředí.
  • Nad nízké skříňky a komody – tato oblast není tak striktně vymezena účelem, proto je tu hodiny možné zkombinovat i s jinými dekoračními prvky, například s obrazy s podobným motivem nebo v podobném provedení.
  • Nad jídelním stolem – při jídle na ně dobře uvidíme, jejich barva a vzhled by proto neměly působit rušivě.

Pamatujte si také, že v místnosti by se měly nacházet jen jedny hodiny. Snažte se je proto umístit tak, aby na ně bylo dobře vidět z jakékoliv části pokoje a pokud možno třeba i z chodby skrze otevřené dveře. Na stěnách vám tak zbude více místa pro dekorace.

Kam hodiny rozhodně neumisťovat

Oproti tomu by se nástěnné hodiny neměly nikdy nacházet nad televizí nebo nad jakýmkoliv jiným elektrospotřebičem. Společně nepůsobí dobře, navíc se obvykle nevyhneme nežádoucímu tříštění pozornosti.

Vyberte vhodné rozměry

Když se řekne hodiny, obvykle si vybavíme něco malého a úsporného. Ovšem moderní kousky mohou mít podobu doslova malých uměleckých děl s nejrůznějšími dekorativními prvky. Mohou je zdobit dlouhé paprsky, přídavné rámečky na obrázky apod. A jak tedy poznat, kam se jaký typ hodin hodí?

Všeobecně platí, že pokud chcete hodiny zavěsit do velkého prázdného prostoru, měly by mít buď větší formát, anebo by se na takovém místě neměly nacházet samostatně. Vhodné je jejich doplnění například o menší obrazy nebo třeba nástěnné koláže. Vždy však dbejte na to, aby se tyto prvky patřičně doplňovaly. A jak tedy na to?

Najděte vhodný společný prvek

Pokud hodiny dokupujete do již zařízeného prostoru, vyberte si v něm nějaký výrazný prvek a ten na hodinách zopakujte. Může jít například o barvu, tvar nebo dekorativní motiv. Co se týče barvy, tak ta by se v prostoru nikdy neměla objevovat samostatně. Vždy je třeba ji ještě alespoň dvakrát nebo třikrát zopakovat. Hodiny se zeleným rámečkem tak skvěle doplní třeba zelený závěs a stejně vyvedená váza.

Chcete extra tip pro dekoraci prostoru? Pak při kompozici více obrázků společně s hodinami nahraďte několik menších dekorací zrcátky. Ty zaručeně přitáhnou k celé kompozici pozornost všech zúčastněných.

Pozor na místo určení

Do některých prostor je však nutné vybírat časoměřiče se specifickými vlastnostmi. Například hodiny do kuchyně nebo do koupelny by měly mít lepší odolnost proti vlhkosti a změnám teplot, jinak se mohou velmi rychle poškodit. Problém vám může dělat i jejich povrch. Pokud není speciálně ošetřen, mohou se na něm snáze usazovat nečistoty. A přiznejme si, že ty, které se vyskytují v kuchyni nebo v koupelně, bývají zkrátka a dobře odolnější a nepříjemnější.

Hodiny
Zdroj foto: Pixel-Shot / Shutterstock.com

Digitální anebo raději klasiku?

Pokud už máte svoje preference a s ničím jiným byste necítili dobře, pak si zkrátka a dobře pořiďte hodiny podle svého gusta. Ovšem pokud se nad touto otázkou zatím jen zamýšlíte, pak byste si měli poslechnout názor odborníků. Ti říkají, že hodiny jsou natolik svébytným dekoračním prvkem, že by měly do svého okolí beze zbytku zapadat. U něco univerzálnější jsou v tomto směru zcela jistě klasické ručičkové hodiny. Hodí se spíše do klasicky zařízených interiérů, ovšem pokud se vám povedlo zařídit si byt spíše moderně, rády se přizpůsobí.

A to například nápaditým rozvržením čísel nebo futuristickým designem (mezi aktuálně nejpopulárnější kousky patří geometrické tvary). Proti tomu, digitální hodiny jsou vhodné jen do moderního interiéru anebo tam, kde potřebujete sázet na maximální efektivitu při odečítání času – tedy například v kuchyni nebo v pracovním koutku. Nestane se vám tak, že si omylem pomyslně posunete malou ručičku doleva nebo doprava a špatně tak určíte čas. A že se to ve stresu někdy stává…

Moderní tipy v hodinářství

Máme tu však ještě jednu populární kategorii hodin – jak už možná tušíte, jde o hodiny bezrámové. Kam se hodí a co si o nich myslet? Na první pohled je vidět, že působí odlehčeně a dokážou tedy svému okolí dodat na jemností a vytříbenosti. Nemají příliš mnoho vlastního temperamentu a snadno tedy přejímají ten, který se vyskytuje v okolí.

Zároveň však vnesou do interiéru příjemný závan designové svěžesti, takže se uplatní i na místech, kde je jinak téměř „předekorováno.“ V tomto případě nezáleží na tom, zda se jedná o modely ručičkové nebo digitální – všechny vám nabídnou tytéž vlastnosti a výhody.

Závěrečné rady pro výběr hodin

Pokud stále ještě trochu tápete v pravidlech výběru, zapamatujte si jedno: hodiny by nikdy neměly příliš splývat s pozadím, ale ani s ním přehnaně kontrastovat. Stejně tak se musí přizpůsobit charakteru místnosti. A pokud si nejste jistí barvou, pak si pamatujte, že tou univerzální a tudíž „vhodnou kamkoliv“ je stále ještě černá. S tou určitě nesáhnete vedle a bude vypadat dobře opravdu za všech okolností.

Zdroj obrázku: Pixel-Shot / Shutterstock.com

Mohlo by se Vám také líbit

Komentáře jsou uzavřeny, ale trackbacks a pingbacks je otevřen.